Komunikaty PR

Obrazek GIF mógł wykradać dane. Poważna luka w Microsoft Teams

2020-04-28  |  01:00
Biuro prasowe

Kreatywność hakerów nie zna granic. Badacze z CyberArk odkryli sposób, w jaki hakerzy mogli naruszyć konta i wykraść dane za pomocą animowanego obrazka GIF. Lukę wykryto na platformie Microsoft Teams.

 

Pandemia koronawirusa sprawiła, że firmy musiały odesłać większość swojego personelu do pracy w domu. Tym samym nastąpił ogromny wzrost zainteresowania platformami służącymi do zdalnej współpracy. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w tej grupie produktów jest Microsoft Teams realizujący funkcje chata wideo, komunikatora internetowego, a także udostępniania plików. Rosnąca popularność narzędzi do komunikacji nie umknęła uwadze hakerów. Tym bardziej powinny niepokoić informacje o lukach występujących w narzędziach do wideokonferencji i pracy zespołowej. Niedawno bardzo głośno było o problemach Zooma. Ale miesiąc temu badacze z CyberArk wykryli poważną lukę w oprogramowaniu Microsoft Teams. Napastnicy za pomocą spreparowanego GIF-a mogli wykraść dane użytkownika aplikacji, a następnie przejąć kontrolę nad wszystkimi kontami pozostałych członków zespołu pracujących z Microsoft Teams. Co ciekawe, użytkownicy platformy nawet nie musieli udostępniać niebezpiecznego GIF-a, wystarczyło jedynie go wyświetlić poprzez Microsoft Teams, po czym złośliwy obrazek automatycznie rozprzestrzeniał się po sieci.

 

  • To wyjątkowo groźna forma ataku. Sam fakt, iż samo wyświetlenie obrazka infekuje konto użytkownika Microsoft Teams, budzi poważny niepokój. Również sposób i tempo rozsiewania złośliwego GIF-a na inne firmowe konta znacznie ułatwia przejęcie kontroli nad członkami zespołu – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Cyberprzestępca korzystający z tej formy ataku mógł zyskać dostęp do wszystkich danych z kont użytkowników Microsoft Teams, gromadząc poufne informacje np. kalendarze spotkań, hasła, biznesplany itp.

 

Podatność na ataki wiązała się ze sposobem w jaki sposób Microsoft obsługiwał tokeny uwierzytelniające do przeglądania obrazów w Microsoft Teams. Tokeny były na serwerze pod adresem teams.microsoft.com lub dowolną subdomeną. CyberArk zauważył, że możliwe było przejęcie dwóch z tych subdomen - aadsync-test.teams.microsoft.com i data-dev.teams.microsoft.com - w ramach ataku. Badacze odkryli, że jeśli hakerowi udałoby się zmusić potencjalną ofiarę do odwiedzenia przechwyconych subdomen, tokeny uwierzytelniające zostałyby przekazane na serwer napastnika.  To z kolei pozwalałoby utworzyć kolejny token o nazwie „skype”, który otwierał dostęp do konta ofiary.

 

- Konieczność wykorzystania wrażliwej subdomeny zmniejsza zdolność napastnika do skutecznego przeprowadzenia ataku. Ale ten przypadek pokazuje, że firmy muszą kontrolować subdomeny. Czasami są one tworzone w celach testowych lub krótkich kampanii marketingowych. Należy się upewnić, że nie zostaną one wykorzystane później do niecnych celów - tłumaczy Mariusz Politowicz.

 

CyberArk poinformował Microsoft o istnieniu luki 23 marca. W ciągu miesiąca Microsoft wprowadził niezbędne poprawki. Firma twierdzi, iż nie ma żadnych dowodów na to, że luka ta została wykorzystana przez przestępców.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce Biuro prasowe
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
IT i technologie Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
2025-03-03 | 12:05

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

W zeszłym roku Motorola i Lenovo utworzyły ekosystem Smart Connect, aby umożliwić płynną współpracę smartfonów, tabletów oraz komputerów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

Motoryzacja

Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.