PACMAN oszukał procesor Apple’a
Procesor Apple M1 posiada kilka warstw bezpieczeństwa. Każda z nich chroni komputer przed hakerem, któremu udało się spenetrować poprzednie. Ostatnią warstwę tworzy funkcja zabezpieczeń dodająca podpis kryptograficzny, znany jako PAC, do wskaźników umożliwiających systemowi operacyjnemu wykrywanie i blokowanie nieoczekiwanych zmian. W przeciwnym razie mogłoby dojść do wycieku danych lub naruszenie bezpieczeństwa systemu.
Naukowcy z MTI stworzyli program, który znajduje odpowiednią wartość pozwalającą przejść przez proces uwierzytelnienia, nadali mu nazwę PACMAN. To oznacza, że potencjalny napastnik może uzyskuje dostęp do bazowego systemu plików. Na szczęście ryzyko wykorzystana błędu przez osoby niepowołane jest bardzo niewielkie. PACMAN wymaga fizycznego dostępu do komputera, a więc atak nie może być przeprowadzony zdalnie.
- Bardzo często spotykamy się z opiniami, że komputery Mac są odporne na ataki i nie wymagają stosowania specjalnych zabezpieczeń. Wprawdzie wykorzystanie podatności ujawnionej przez naukowców MIT w świecie rzeczywistym jest mało realne, ale to już trzecia luka bezpieczeństwa znaleziona w Apple M1. W maju ubiegłego roku odkryto M1RACLES, a miesiąc temu błąd Augury. Oczywiście nie ma powodów do paniki, aczkolwiek warto stosować wobec każdego producenta zasadę ograniczonego zaufania. Nawet, jeśli jest nim Apple - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Badacze z MIT poinformowali o swoich odkryciach i udostępnili Apple’owi kody. Producent zapewnia, iż wykryta przez naukowców luka nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla użytkowników i jest niewystarczająca, żeby ominąć zabezpieczenia urządzenia. Eksperci MIT nie zanegowali oświadczenia wydanego przez Apple.
Naukowcy więcej szczegółów na temat luki w Apple M1 przedstawią 18 czerwca podczas Międzynarodowego Sympozjum Architektury Komputerowej.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.