PANASONIC ROZWIJA SWOJĄ PODSTAWOWĄ KAMERĘ STUDYJNĄ AK-HC3900
Panasonic Connect Europe ogłosił, że w trzecim kwartale bieżącego roku kalendarzowego wprowadzi aktualizację ST2110 dla swojej podstawowej kamery studyjnej AK-HC3900 za pomocą płatnego kodu aktywacyjnego AK-SFC391. Wzmacnia ona ofertę firmy i sprawia, że Panasonic staje się jednym z niewielu producentów oferujących pełną linię produktów IP, obejmującą kamery studyjne od podstawowej do wysokiej klasy, a także najnowszą, zaawansowaną kamerę PTZ AW-UE160 oraz system do produkcji IT/IP KAIROS.
Aktualizacja oprogramowania dla kamery studyjnej AK-HC3900 przyczyni się do poprawy funkcjonalności i wydajności w obszarze produkcji telewizyjnej. Eliminuje konieczność używania stacji bazowej współpracującej z kamerą (CCU) i umożliwia transmisję nieskompresowanego sygnału w standardzie ST2110, co przekłada się na uproszczenie infrastruktury i obniżenie kosztów.
Dzięki tej aktualizacji, kamera studyjna HD Panasonic AK-HC3900 będzie mogła być bezpośrednio podłączana do sprzętu produkcyjnego i nadawczego zgodnego ze standardem SMPTE ST2110 czy też do przełącznika sieciowego. Umożliwia to przesyłanie nieskompresowanego obrazu HD z głowicy kamery przez sieć IP z minimalnym opóźnieniem, bez konieczności stosowania jednostki CCU. Dodatkowo, obsługuje ona zwrotne video IP (HD), sygnał referencyjny (PTP), wyjście sygnału magistrali (HD), wejście promptera oraz wejście-wyjście audio interkomu IP z ST2110.
Warto dodatkowo wspomnieć, że AK-PLV100, który już obsługuje nieskompresowany ST2110, otrzyma również nadchodzącą aktualizację oprogramowania układowego. Dzięki temu, kamera będzie mogła wykorzystać wyjście SMPTE ST2110, w tym kompresję JPEG-XS, bezpośrednio z głowicy kamery, co ułatwi produkcję na żywo i zminimalizuje liczbę zewnętrznych urządzeń.
Aktualizacja umożliwia również bezpośrednie[1] połączenie kamery z systemem Panasonic KAIROS przez IP, co zapewnia wydajną i elastyczną produkcję na żywo IP oraz dystrybucję z wykorzystaniem dużej liczby kamer przy bardzo małej objętości i wadze systemu. Po podłączeniu do ST2110, pojedynczy mainframe KAIROS Core 100 może obsługiwać jednocześnie do 48 wejść i 32 wyjść[2], przy minimalnym rozmiarze 1U rack. Wyeliminowanie jednostki CCU przy podłączeniu kamery studyjnej HD AK-HC3900 pozwala na większą oszczędność miejsca i redukcję okablowania, co przekłada się także na znaczne[3] zmniejszenie zużycia energii w porównaniu z tradycyjnymi systemami.
Ta najnowsza możliwość aktualizacji pokazuje zaangażowanie firmy Panasonic w przyspieszaniu przejścia branży na standardy IP. Nasza pełna gama urządzeń przyczynia się do zwiększenia wydajności, elastyczności i jakości w dziedzinie nadawania, produkcji na żywo oraz streamingu, mówi Andre Meterian, Director of Professional Video Systems for Panasonic Connect Europe.
[1] Obsługa połączenia ST2110 przez głowicę kamery studyjnej odbywa się bezpośrednio, bez konieczności korzystania z jednostki CCU. Wymagane jest użycie oddzielnego interfejsu SFP (Small Form Factor Pluggable) lub przedłużacza z konwersją na Gigabit Ethernet albo połączenie się poprzez przełącznik sieciowy. Kompatybilność z formatem JPEG XS w przypadku systemu KAIROS będzie dostępna w późniejszym terminie.
[2] Do rozbudowy należy użyć opcji rozszerzenia wejść-wyjść AT-SF002G. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie (https://connect.panasonic.com/jp-ja/products-services/proav_it-ip-platform/lineup/at-kc100t)
[3] W porównaniu z konwencjonalnymi kamerami, osiągnięto redukcję o około 60%. Porównanie tradycyjnej konfiguracji systemu, która obejmuje kamerę studyjną AK-HC3900 i jednostkę CCU AK-UCU250.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.