PANASONIC WPROWADZA PIERWSZĄ W BRANŻY KAMERĘ PTZ 4K/60P OBSŁUGUJĄCĄ PROTOKÓŁ NDI
W trzecim kwartale br. Panasonic wprowadzi na rynek zintegrowaną kamerę PTZ AW-UE100, obsługującą szeroką gamę protokołów transmisji IP, w tym NDI o wysokiej przepustowości, NDI|HX oraz Secure Reliable Transport (SRT). Nowa kamera PTZ posiada innowacyjny silnik z napędem bezpośrednim odpowiadający za płynne i dokładne obracanie i pochylanie. Ponadto zapewnia łatwość i elastyczność instalacji, niski poziom hałasu oraz wysoką rozdzielczość rejestrowania obrazów. Sprawdza się idealnie w zdalnych i studyjnych produkcjach na żywo wysokiej jakości w branżach produkcji telewizyjnych, rozwiązań scenicznych, korporacyjnej oraz organizacji imprez sportowych.
Model UE100 ma matrycę MOS 4K typu 1/2,5 rejestrującą obrazy w rozdzielczości UHD 4K/60p. Jest też zgodna z licznymi interfejsami, w tym 12G-SDI, 3G-SDI, HDMI oraz IP. Dzięki swoim ogromnym możliwościom nadaje się do rejestrowania obrazów zarówno w wąskich przestrzeniach, jak i dużych obiektach. Szerokokątny obiektyw z kątem widzenia wynoszącym 74,1 stopnia w poziomie pozwala nagrywać obrazy na szerokim obszarze nawet z ograniczonego miejsca instalacji, z kolei 24-krotny zoom optyczny utrzymuje wysoką jakość obrazów nawet przy dużych powiększeniach, dzięki czemu pozwala nagrywać obrazy w dużych pomieszczeniach.
Na potrzeby transmisji video na żywo (o niewielkim opóźnieniu) kamera UE100 posiada wbudowany protokół NDI o dużej przepustowości umożliwiający transmisję filmów 4K/60p z prędkością około 250 Mb/s oraz filmów Full HD z prędkością około 100 Mb/s za pośrednictwem jednego kabla LAN. Ponadto pozwala korzystać z wysokowydajnego formatu NDI®|HX o niskiej przepustowości, który umożliwia transmitowanie filmów przy niskich szybkościach bitowych. Protokół Secure Reliable Transport (SRT) zachowuje stabilność podczas transmisji filmów wysokiej jakości, nawet w niestabilnych sieciach, natomiast jego funkcja RTMP/RTMPS zapewnia możliwość bezpośredniego przesyłania strumieniowego za pośrednictwem jednego kabla do takich usług transmisji na żywo jak YouTube Live czy Facebook Live.
Wyjście FreeD pozwala uzyskać połączenie z systemami AR/VR oraz umożliwia łatwe tworzenie systemów bez użycia czujnika położenia dzięki wykorzystaniu informacji o ruchach kamery (pochyleniu, obrocie, powiększeniu, ostrości oraz przysłonie). Nowy silnik z napędem bezpośrednim i kompensacją toczenia zapewnia cichy i płynny ruch podczas pochylania i obracania kamery.
Zakres obracania kamery to ±175°, natomiast zakres pochylania wynosi od -30° do 210°. Inne kluczowe funkcje obejmują czteropozycyjny filtr szary (Clear, 1/4, 1/16, 1/64), tryb nocny do rejestrowania w podczerwieni oraz obsługę standardu PoE++.
Kamera AW-UE100 będzie dostępna w kolorze czarnym i białym od trzeciego kwartału 2020 roku. Informacje na temat cen będą dostępne niebawem.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.