Pandemia przyspiesza cyfryzację i automatyzację biznesów

Katarzyna Matczuk
Planet Partners sp.z.o.o.
Grodzka, 42/1
31-044 Kraków
k.matczuk|planetpartners.pl| |k.matczuk|planetpartners.pl
+48 666 300 014
https://planetpartners.pl/
Rok 2020 wstrząsnął gospodarką i zmienił znany nam porządek rzeczy – gwałtownie przyspieszył cyfryzację przedsiębiorstw, a pracujących dotychczas w biurach pracowników wysłał na przymusowy home office. I chociaż nawet 70% firm w Polsce wskazuje, że miało problem z utrzymaniem ciągłości finansowej, niektóre z sektorów - zwłaszcza działających w obszarze innowacji, zanotowało wzrosty. Automatyzacja procesów, rozwiązania chmurowe, cyberbezpieczeństwo to dynamicznie rozwijające się obszary, w których popyt na pracownika przewyższa podaż specjalistów. Firmy operujące w branży IT mają się świetnie, tak jak ALTEN Polska, firma, która rok 2020 zamknęła z rekordowymi wynikami i zwiększeniem zatrudnienia o ponad 30%.
Sektor IT z pandemią poradził sobie lepiej niż większość branż, zarówno pod względem przychodów, jak i dynamiki zatrudnienia. Do lekkiego przestoju doszło jedynie w drugim kwartale roku. Zatrzymanych lub ograniczonych zostało wiele projektów, sytuacja wymusiła wstrzymanie podróży służbowych, co niejednokrotnie wpłynęło na realizację projektów. Chwilowo zmniejszony popyt na pracę programistów widoczny był między innymi w liczbie opublikowanych ogłoszeń o pracę, jednak ten stan nie trwał długo. Według danych Just Join IT z końcem drugiego kwartału na portalu widniały dwa tysiące ogłoszeń, a liczba ta zwiększyła się do ponad czterech tysięcy w kwartale czwartym.
Wśród aktywnie rekrutujących pracodawców znalazł się polski oddział grupy ALTEN – jednego z liderów globalnego rynku inżynieryjno-technologicznego, dostarczający rozwiązań firmom z branży IT, bankowości, automatyki przemysłowej, energetyki, motoryzacji, kolei czy lotnictwa. W 2020 roku polskie oddziały grupy ALTEN w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku zwiększyły swoje zespoły inżynierów o ponad 30%. Dziś pracuje w nich przeszło 500 osób.
Do naszego zespołu zatrudniliśmy przede wszystkim software developerów o różnej specjalizacji w programowaniu - mówi Ewa Gumula, Managing Director ALTEN Polska - .NET, iOS, Android, a także z obszaru Embedded Systems oraz testerów automatyzujących. Niezmiennie poszukujemy ekspertów specjalizujących się w automatyzacji procesów, produkcji, oraz rozwiązań typu cloud, cyber security, smart home, co jest konsekwencją rosnącego zapotrzebowania projektowego w tych obszarach. Zapotrzebowanie na specjalistów działających w tych technologiach stale rośnie, szczególnie w dobie gwałtownej cyfryzacji, do której wiele firm musiało przystąpić w przyspieszonym trybie. W 2021 roku planujemy, analogicznie jak w ostatnich miesiącach, wzrost zatrudnienia utrzymujący się na wysokim poziomie.
Potrzebni eksperci do cyfryzujących się branż
Rozwiązania chmurowe i cyberbezpieczeństwo to szczególnie obiecujące kierunki dla programistów poszukujących pracy. Popyt na doświadczonych ekspertów, bo jak wskazują dane No Fluff Jobs, to im rynek pracy jest najbardziej przyjazny, nieustannie rośnie. A to między innymi z powodu wymuszonego przyspieszenia cyfryzacji w branżach, które w krótkim czasie muszą wypracować wysoce efektywne i bezpieczne rozwiązania do zdalnej obsługi swoich klientów. Jak zauważa Ewa Gumula z ALTEN Polska, największy popyt na usługi i najszybszy rozwój firma odnotowała w obszarze projektów dla sektora bankowości. Wśród klientów znalazły się firmy też które musiały jak najszybciej, przynajmniej częściowo zautomatyzować procesy wewnętrzne i produkcję. Wzrosło też i tak już wysokie zainteresowanie technologiami mobilnymi.
Zapotrzebowanie na ekspertów z dziedzin takich jak przetwarzanie danych w chmurze i cyberbezpieczeństwo będzie utrzymywało się na wysokim poziomie także w nadchodzących miesiącach. Według danych ALTEN Polska do najbardziej pożądanych specjalistów, w 2021 roku zaliczać się będą: Cloud Engineer, Cloud Architect, Cloud Security Engineer, Cloud Network Engineer. Poza tym na bardzo duże zainteresowanie ze strony pracodawców mogą liczyć: Tester Automatyzujący (Python), Java Developer oraz Embedded Software Engineer.
W 2021 roku ważny będzie rozwój pracowników
Pracownicy coraz częściej wybierają te firmy, które oferują elastyczne godziny pracy, czy możliwość dowolnego wyboru pozostania na home office lub pracy z biura, także w czasach po zakończeniu pandemii. Na motywację do podjęcia nowej pracy w konkretnej firmie wpływa także możliwość rozwoju i możliwość zdobycia nowych kompetencji. Według danych No Fluff Jobs, 49% poszukujących pracy w IT szuka informacji o ścieżkach rozwoju w firmie już podczas czytania ogłoszenia o pracę, a kultura organizacyjna firmy jest ważnym kryterium wyboru dla nawet 80% aplikantów.
W najbliższych miesiącach, w czasach niepewności i wahań rynkowych pracownicy mogą kierować się w stronę tych organizacji, które zapewnią im możliwość stabilnego rozwoju i realizacji ambicji bez konieczności zmiany pracodawcy. Dlatego coraz większym zainteresowaniem pracowników cieszy się model, w którym pracodawca może zapewnić pracownikowi dostęp do wielu branż i różnych projektów.
Staramy się trzymać pewnej koncepcji, która, jak wskazują dane z ostatniego roku – jest atrakcyjna, nie tylko dla inżynierów, programistów, ale także wśród osób pracujących w dziale biznesowym czy rekrutacji. Wartości ALTEN to rozwój ludzi, kultura inżynierska i zrównoważony wzrost. Na pierwszym miejscu stawiamy rozwój naszych pracowników, mówi Ewa Gumula, Managing Director ALTEN Polska. To ich rozwój oraz zaangażowanie decydują o realizacji pozostałych celów, jakimi są satysfakcja klientów i wyniki finansowe firmy. W 2020 roku, mimo niepewności rynkowej, uzyskaliśmy tytuł Diamenty Forbes 2021 oraz certyfikat Great Place to Work, co zdaje się potwierdzać trafność przyjętej przez nas strategii.
O Alten Polska
ALTEN Polska jest częścią ALTEN Group, która od 1988 roku działa w sektorze inżynieryjno-technologicznym, a dziś obecnej w 28 krajach na całym świecie. Firma pod nazwą ALTEN Polska działa na naszym rynku od 2016 roku będąc jednym z liderów zatrudnienia w miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków i Poznań. ALTEN specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań technologicznych, wdrażaniu innowacji i systemów informatycznych oraz działaniach R&D. Obsługuje klientów z branży bankowości i finansów, lotniczej, kolejnictwa, motoryzacji, energetyczną, medycynę, telekomunikację, usługi doradcze oraz automatykę przemysłową. W 2020 roku ALTEN Polska został odznaczony certyfikatem Great Place to Work oraz wyróżniony w prestiżowym plebiscycie Diamenty Forbesa 2021.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.