Pandemia przyspiesza cyfryzację i automatyzację biznesów

Katarzyna Matczuk
Planet Partners sp.z.o.o.
Grodzka, 42/1
31-044 Kraków
k.matczuk|planetpartners.pl| |k.matczuk|planetpartners.pl
+48 666 300 014
https://planetpartners.pl/
Rok 2020 wstrząsnął gospodarką i zmienił znany nam porządek rzeczy – gwałtownie przyspieszył cyfryzację przedsiębiorstw, a pracujących dotychczas w biurach pracowników wysłał na przymusowy home office. I chociaż nawet 70% firm w Polsce wskazuje, że miało problem z utrzymaniem ciągłości finansowej, niektóre z sektorów - zwłaszcza działających w obszarze innowacji, zanotowało wzrosty. Automatyzacja procesów, rozwiązania chmurowe, cyberbezpieczeństwo to dynamicznie rozwijające się obszary, w których popyt na pracownika przewyższa podaż specjalistów. Firmy operujące w branży IT mają się świetnie, tak jak ALTEN Polska, firma, która rok 2020 zamknęła z rekordowymi wynikami i zwiększeniem zatrudnienia o ponad 30%.
Sektor IT z pandemią poradził sobie lepiej niż większość branż, zarówno pod względem przychodów, jak i dynamiki zatrudnienia. Do lekkiego przestoju doszło jedynie w drugim kwartale roku. Zatrzymanych lub ograniczonych zostało wiele projektów, sytuacja wymusiła wstrzymanie podróży służbowych, co niejednokrotnie wpłynęło na realizację projektów. Chwilowo zmniejszony popyt na pracę programistów widoczny był między innymi w liczbie opublikowanych ogłoszeń o pracę, jednak ten stan nie trwał długo. Według danych Just Join IT z końcem drugiego kwartału na portalu widniały dwa tysiące ogłoszeń, a liczba ta zwiększyła się do ponad czterech tysięcy w kwartale czwartym.
Wśród aktywnie rekrutujących pracodawców znalazł się polski oddział grupy ALTEN – jednego z liderów globalnego rynku inżynieryjno-technologicznego, dostarczający rozwiązań firmom z branży IT, bankowości, automatyki przemysłowej, energetyki, motoryzacji, kolei czy lotnictwa. W 2020 roku polskie oddziały grupy ALTEN w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku zwiększyły swoje zespoły inżynierów o ponad 30%. Dziś pracuje w nich przeszło 500 osób.
Do naszego zespołu zatrudniliśmy przede wszystkim software developerów o różnej specjalizacji w programowaniu - mówi Ewa Gumula, Managing Director ALTEN Polska - .NET, iOS, Android, a także z obszaru Embedded Systems oraz testerów automatyzujących. Niezmiennie poszukujemy ekspertów specjalizujących się w automatyzacji procesów, produkcji, oraz rozwiązań typu cloud, cyber security, smart home, co jest konsekwencją rosnącego zapotrzebowania projektowego w tych obszarach. Zapotrzebowanie na specjalistów działających w tych technologiach stale rośnie, szczególnie w dobie gwałtownej cyfryzacji, do której wiele firm musiało przystąpić w przyspieszonym trybie. W 2021 roku planujemy, analogicznie jak w ostatnich miesiącach, wzrost zatrudnienia utrzymujący się na wysokim poziomie.
Potrzebni eksperci do cyfryzujących się branż
Rozwiązania chmurowe i cyberbezpieczeństwo to szczególnie obiecujące kierunki dla programistów poszukujących pracy. Popyt na doświadczonych ekspertów, bo jak wskazują dane No Fluff Jobs, to im rynek pracy jest najbardziej przyjazny, nieustannie rośnie. A to między innymi z powodu wymuszonego przyspieszenia cyfryzacji w branżach, które w krótkim czasie muszą wypracować wysoce efektywne i bezpieczne rozwiązania do zdalnej obsługi swoich klientów. Jak zauważa Ewa Gumula z ALTEN Polska, największy popyt na usługi i najszybszy rozwój firma odnotowała w obszarze projektów dla sektora bankowości. Wśród klientów znalazły się firmy też które musiały jak najszybciej, przynajmniej częściowo zautomatyzować procesy wewnętrzne i produkcję. Wzrosło też i tak już wysokie zainteresowanie technologiami mobilnymi.
Zapotrzebowanie na ekspertów z dziedzin takich jak przetwarzanie danych w chmurze i cyberbezpieczeństwo będzie utrzymywało się na wysokim poziomie także w nadchodzących miesiącach. Według danych ALTEN Polska do najbardziej pożądanych specjalistów, w 2021 roku zaliczać się będą: Cloud Engineer, Cloud Architect, Cloud Security Engineer, Cloud Network Engineer. Poza tym na bardzo duże zainteresowanie ze strony pracodawców mogą liczyć: Tester Automatyzujący (Python), Java Developer oraz Embedded Software Engineer.
W 2021 roku ważny będzie rozwój pracowników
Pracownicy coraz częściej wybierają te firmy, które oferują elastyczne godziny pracy, czy możliwość dowolnego wyboru pozostania na home office lub pracy z biura, także w czasach po zakończeniu pandemii. Na motywację do podjęcia nowej pracy w konkretnej firmie wpływa także możliwość rozwoju i możliwość zdobycia nowych kompetencji. Według danych No Fluff Jobs, 49% poszukujących pracy w IT szuka informacji o ścieżkach rozwoju w firmie już podczas czytania ogłoszenia o pracę, a kultura organizacyjna firmy jest ważnym kryterium wyboru dla nawet 80% aplikantów.
W najbliższych miesiącach, w czasach niepewności i wahań rynkowych pracownicy mogą kierować się w stronę tych organizacji, które zapewnią im możliwość stabilnego rozwoju i realizacji ambicji bez konieczności zmiany pracodawcy. Dlatego coraz większym zainteresowaniem pracowników cieszy się model, w którym pracodawca może zapewnić pracownikowi dostęp do wielu branż i różnych projektów.
Staramy się trzymać pewnej koncepcji, która, jak wskazują dane z ostatniego roku – jest atrakcyjna, nie tylko dla inżynierów, programistów, ale także wśród osób pracujących w dziale biznesowym czy rekrutacji. Wartości ALTEN to rozwój ludzi, kultura inżynierska i zrównoważony wzrost. Na pierwszym miejscu stawiamy rozwój naszych pracowników, mówi Ewa Gumula, Managing Director ALTEN Polska. To ich rozwój oraz zaangażowanie decydują o realizacji pozostałych celów, jakimi są satysfakcja klientów i wyniki finansowe firmy. W 2020 roku, mimo niepewności rynkowej, uzyskaliśmy tytuł Diamenty Forbes 2021 oraz certyfikat Great Place to Work, co zdaje się potwierdzać trafność przyjętej przez nas strategii.
O Alten Polska
ALTEN Polska jest częścią ALTEN Group, która od 1988 roku działa w sektorze inżynieryjno-technologicznym, a dziś obecnej w 28 krajach na całym świecie. Firma pod nazwą ALTEN Polska działa na naszym rynku od 2016 roku będąc jednym z liderów zatrudnienia w miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków i Poznań. ALTEN specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań technologicznych, wdrażaniu innowacji i systemów informatycznych oraz działaniach R&D. Obsługuje klientów z branży bankowości i finansów, lotniczej, kolejnictwa, motoryzacji, energetyczną, medycynę, telekomunikację, usługi doradcze oraz automatykę przemysłową. W 2020 roku ALTEN Polska został odznaczony certyfikatem Great Place to Work oraz wyróżniony w prestiżowym plebiscycie Diamenty Forbesa 2021.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.