Komunikaty PR

Paradoks środowisk wielochmurowych: jak zapewnić równowagę między elastycznością

2022-11-29  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Kosior
ITBC Communication

Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl

Przewiduje się, że do 2023 r. 94% dużych przedsiębiorstw będzie korzystać z wielu chmur. Obecnie przeciętne przedsiębiorstwo korzysta z ośmiu chmur od wielu dostawców. Korzyści z takiego podejścia są powszechnie znane. Większy wybór najlepszych w swojej klasie usług zwiększających innowacyjność programistów, dzięki czemu przedsiębiorstwa stają się bardziej konkurencyjne i odporne.

Jednakże strategia wielochmurowa to nie tylko same plusy. Mozaika różnych chmur może być trudna do nadzorowania i zabezpieczenia. Przestrzeganie przepisów może być bardziej uciążliwe. Poszczególne chmury mogą wymagać przypisania im konkretnej wiedzy lub umiejętności albo podzielenia tychże pomiędzy wszystkie chmury, co niesie ze sobą ryzyko nieefektywnej dystrybucji zasobów. Śledzenie tego, na co wydawane są pieniądze (i czy to się opłaca) może stać się dużym wyzwaniem analitycznym.

Jak zatem przedsiębiorstwo ma rozwiązać ten paradoks?

Odpowiedzią jest zmiana sposobu myślenia o tworzeniu aplikacji. Należy je traktować nie w kategoriach jego składowych elementów technicznych – kontenerów, klastrów, Kubernetes, siatek usług – lecz jako kompleksową platformę koordynowaną za pomocą jednej konsoli. Zrób to, a świat DevSecOps stanie się dostępny również dla pracowników nietechnicznych, którzy będą mogli łatwo wykorzystać informacje operacyjne potrzebne do podejmowania rozsądnych decyzji biznesowych.

Kluczową kwestią jest przydział budżetu. W środowiskach wielochmurowych nie ma jednolitego sposobu postępowania. Klastry działające w różnych chmurach muszą przestrzegać różnych zasad i procesów, niezależnie od tego, czy chodzi o udostępnianie zasobów, umowy o poziom usług (SLA), systemy operacyjne, cykle poprawek, rodzaje pamięci masowej czy systemy sieciowe. Narzędzia też będą się różnić. Tak więc śledzenie, na co tak naprawdę wydawane są pieniądze i co dostajemy w zamian, staje się tym trudniejsze, im bardziej zwiększamy aktywność. Istnieje ryzyko, że obszary, na które wydawanych jest zbyt dużo lub niedostatecznie dużo środków, będą niezauważone i pozostawione bez zmian.

Z kolei nadrzędna platforma aplikacyjna zapewnia pojedynczy widok wszystkich klastrów, który ułatwia identyfikowanie kosztów i zwiększanie efektywności wydatków. Marnotrawstwo zostaje jeszcze bardziej ograniczone, ponieważ platforma jest w stanie agregować i zwiększać możliwości różnych chmur. Ułatwia to tworzenie standardowych i ukierunkowanych klastrów, które mają dostęp tylko do tego, co jest potrzebne do wykonania danego zadania. W rezultacie programiści nie są obciążeni konfiguracją, co daje im więcej czasu na robienie tego, w czym są najlepsi i co ostatecznie przynosi największą wartość, czyli tworzenie znakomitych aplikacji.

Zgodność z przepisami to kolejny problem, który można rozwiązać, opierając obciążenia wielochmurowe na wspólnym fundamencie. Dane stały się jednym z najbardziej regulowanych aspektów prowadzenia działalności. Wszelkie wysiłki zmierzające do zapewnienia programistom swobody i elastyczności muszą być zrównoważone przez dokładne zrozumienie danych, z których korzystają i które generują. Ta sama zasada dotyczy bezpieczeństwa. Środowisko wielochmurowe może zwiększyć zagrożenie atakiem, a luki w zabezpieczeniach mogą być trudniejsze do wykrycia. Zabezpieczenie wszystkiego stanowi wyzwanie, gdy chronisz wiele niezależnych księstw zamiast jednego wielkiego królestwa.

Celem platformy aplikacyjnej jest rozwiązanie problemu zgodności z przepisami i bezpieczeństwa w erze wielochmurowej. Centralizacja reguł i protokołów bezpieczeństwa pomaga zapewnić spójne standardy we wszystkich chmurach. Taka widoczność danych jest kluczowa nie tylko z punktu widzenia zgodności z przepisami, lecz także może pomóc programistom w optymalizacji przepływów danych pomiędzy interfejsami API. Równoległym trendem jest podejście polegające na uwzględnieniu kwestii bezpieczeństwa już na wczesnym etapie tworzenia aplikacji: gdy programiści zaczynają pisać kod. Pozwala to skrócić czas wprowadzania produktów na rynek oraz zwiększyć elastyczność, a ponadto wspiera istotne aspekty tworzenia nowoczesnych aplikacji, takie jak współpraca, powtarzalność i dostępność.

Wprowadzenie takiej integracji i koordynacji pomiędzy chmurami jest tym, co zmienia charakter strategii przedsiębiorstwa z wielochmurowej na hybrydową. Korzyści płynące z chmury hybrydowej rosną wraz z rozwojem przetwarzania brzegowego. Ekosystem ten jest zróżnicowany i złożony. Urządzenia brzegowe są zwykle projektowane z myślą o konkretnym zadaniu i dlatego często pochodzą od wielu dostawców. Może to szybko wprowadzić chaos. Jednakże ujednolicenie wszystkiego za pomocą skalowalnej platformy aplikacyjnej zapewnia spójność i elastyczność, co ostatecznie zwiększa innowacyjność.

Ta sama logika obowiązuje w przypadku, gdy twoja infrastruktura informatyczna obejmuje rozwiązania działające w środowisku lokalnym. Przedsiębiorstwa stają przed trudnymi decyzjami, jak zmodernizować swoje starsze aplikacje. Zastosowanie wspólnej warstwy abstrakcji do zapewnienia współdziałania środowisk lokalnych i chmurowych ułatwia przenoszenie lub refaktoryzację określonych elementów kodu.

Wszystko to sprawia, że platforma aplikacyjna jest złożoną mozaiką możliwości i protokołów. Opracowanie takiego rozwiązania od podstaw prawdopodobnie przekracza obecne zasoby wielu zespołów IT i wymaga znacznych inwestycji, a więc wiąże się też z ryzykiem. Co więcej, technologie DevOps szybko się zmieniają, więc każda platforma musiałaby być stale ulepszana.

Zamiast tego przedsiębiorstwa mogą zrobić to, co zawsze robiły w obliczu nowych możliwości technologicznych, czyli zwrócić się do partnerów, którzy umożliwią ich pełne wykorzystanie. Gdy więcej pracowników może zostać skierowanych do pracy przy tworzeniu oprogramowania zamiast przy systemach zaplecza, nagrodą jest wyższa produktywność i konkurencyjność na rynku.

Autor: Udo Urbantschitsch, dyrektor ds. sprzedaży technologii i wprowadzania na rynek w regionie EMEA, Red Hat

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ITBC Communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic Biuro prasowe
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży
2024-07-23 | 06:00

realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży

Główny aparat realme 12 o rozdzielczości 50MP oraz matryca SONY LYT-600 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) zapewnia doskonałą jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.