Pięć porad dotyczących bezpieczeństwa dla właścicieli iPhone'ów w 2022 roku
Cyberprzestępcy polujący na użytkowników smartfonów, skupiają większość swojej uwagi na właścicielach telefonów z Androidem. Można znaleźć co najmniej kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, ale podstawowe znaczenie ma popularność urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego z zielonym ludzikiem. Według różnych szacunków Android ma ponad 70 proc. udział w rynku smartfonów. Niemniej istnieje grupa hakerów wykazujących zainteresowanie system iOS - często działają oni zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”. Choć atakują rzadziej, mogą sporo zyskać, wyrządzając poważne szkody użytkownikom iPhone’ów. Specjaliści z firmy Bitdefender przygotowali kilka wskazówek pomagających zadbać użytkownikom o bezpieczeństwo telefonów z nadgryzionym jabłuszkiem.
Aktualizacje to priorytet
Luka bezpieczeństwa ForcedEntry w systemie iOS, która została wykorzystywana przez oprogramowanie szpiegujące Pegasus, uzmysłowiła wielu użytkownikom iPhone’ów, iż nie mogą czuć się w pełni bezpiecznie. W tym przypadku Apple walczyło z nadużyciami, wprowadzając poprawki i pozywając NSO Group - twórców Pegasusa. Chociaż niektóre aktualizacje iOS nie są ekscytujące i wnoszą niewiele nowych funkcjonalności, aczkolwiek prawie wszystkie zawierają przynajmniej jedną poprawkę bezpieczeństwa. Poza tym iOS 15 i nowsze wersje posiadają znaczące ulepszenia pozwalające łatwiej odpierać potencjalne ataki.
- Jak do tej pory nie wykryto udanych zdalnych ataków na Pegasusa w urządzeniach z systemem iOS 15 i nowszymi wersjami. Jednakże należy liczyć się z tym, że napastnicy wkrótce podejmą kolejne próby. Ponadto istnieją również dziesiątki innych zagrożeń, dlatego trzeba być zawsze na bieżąco z najnowszymi poprawkami bezpieczeństwa – doradza Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Stosowanie silnych haseł
Jak wynika z danych zamieszczonych w „Bitdefender Cybersecurity and Online Behaviors Global Report”, polowa respondentów używa tego samego hasła do wszystkich kont internetowych, a 32 proc używa tylko kilku haseł do wielu kont. Natomiast 27 proc. badanych przyznaje, że do blokowania i odblokowywania telefonów stosuje najprostsze formuły takie jak 1234 i 0000, zaś 11 proc. w ogóle nie korzysta z tego typu zabezpieczeń. Tymczasem wprowadzanie silnych haseł zapewnia solidne zabezpieczenia dostępu do urządzenia. Poza unikalnym hasłem, ważne jest skonfigurowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego, aby zapobiec przejęciu konta. Dobrą praktyka jest zastosowanie uwierzytelniania biometrycznego urządzenia, takiego jak rozpoznawanie odcisków palców lub twarzy.
W ramach ogólnych środków ostrożności zawsze należy mieć włączoną funkcję „znajdź mój iPhone”. Jeśli zostanie zgubiony lub skradziony, można skorzystać z usługi, aby spróbować go znaleźć lub zdalnie wyczyścić jego zawartość za pomocą jednego kliknięcia.
Kontrola uprawnień dla aplikacji
Przy tak wielu aplikacjach i usługach występujących w telefonach trudno jest zrównoważyć wygodę i prywatność. Co ważne, iOS zmusza każdą aplikację zainstalowaną na telefonie, aby zapytała czy może śledzić aktywność. W części ustawienia -> prywatność -> śledzenie, można skontrolować dostęp aplikacji do danych identyfikujących. Użytkownik ma do wyboru opcję kontrolowania uprawnień do śledzenia poszczególnych aplikacji lub włączenia bądź cofnięcia uprawnienia dla wszystkich aplikacji za pomocą jednego przełącznika.
Wykorzystanie zalet VPN
Wirtualna sieć prywatna (VPN) służy jako tunel między urządzeniem a siecią, z którą użytkownik się łączy, zabezpieczając połączenie, szyfrując dane i ukrywając adres IP bez względu na to w jakim miejscu się znajduje.
Instalacja oprogramowania zabezpieczającego.
Narzędzia bezpieczeństwa adresowane dla smartfonów są nie tylko przydatne, ale również niezbędne, co dotyczy też systemu iOS. Chociaż iPhone'y są na ogół bezpieczne po wyjęciu z pudełka, to słabości pojawiają się, kiedy smartfony Apple’a są mocno eksploatowane. Napastnicy są gotowi zapłacić miliony dolarów za błąd zero-day, który pozwoli im wykorzystać rzadkie przypadki, tak jak było w przypadku Pegasusa.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.