Komunikaty PR

Polacy z brązowym medalem na międzynarodowej olimpiadzie zawodowej

2022-10-25  |  17:00
Biuro prasowe

W miniony weekend Polacy zadebiutowali w zawodowej olimpiadzie WorldSkills w Luksemburgu w kategorii integracji robotów przemysłowych i stanęli na podium. Szymon Szafranek i Rafał Paszko pod opieką doktora Jarosława Panasiuka zdobyli brązowy medal. Od Polaków lepsi okazali się jedynie Niemcy i Tajwańczycy. To ogromny sukces na największych zawodach branżowych na świecie, które organizowane są od lat 70.

W składzie reprezentacji Polski w Luksemburgu pojawili się Szymon Szafranek, Rafał Paszko oraz ekspert dr Jarosław Panasiuk. Polacy zmierzyli się w konkurencji integracji robotów przemysłowych z zespołami m.in. Indii, Singapuru, Japonii, Węgier czy Niemiec. Konkurencja zawodowa przypominała tę na olimpiadzie sportowej, z tym że rywalizacja trwała cztery dni. W tym roku do zadań uczestników należało odtworzenie elementów linii e-commerce składającej się z robota, magazynów, przenośnika, sensorów wykrywających przepływ towarów. Kolejnym etapem było dodanie systemu wizyjnego do odczytu kodów QR oraz rozwiązanie problemów, np. uszkodzenia towaru lub błędnego oznakowania. Zadanie było realizowane w programie Roboguide firmy Fanuc, dedykowanym do modelowania i projektowania oraz symulacji stanowisk zrobotyzowanych. Projekty musiały wykorzystać tzw. Digital Twins, będące wirtualnym odzwierciedleniem realnych projektów. Podczas konkursu zawodnicy musieli więc nie tylko uruchamiać rzeczywiste stanowisko, ale również tworzyć i testować jego cyfrowy model. Uczestnicy wykonali zadanie, jakie na co dzień realizują firmy integratorskie, uruchamiające linie produkcyjne na całym świecie. - Konkurowanie z najlepszymi zawodnikami z innych krajów, a szczególnie Niemiec, Japonii czy Tajwanu, wymagało nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również takiej “polskiej pomysłowości” i odwagi w implementacji nieoczywistych rozwiązań. To była trochę ułańska fantazja połączona z profesjonalną wiedzą i wsparciem eksperta - mówi dr Jarosław Panasiuk.

Zapał polskich zawodników, pracowitość oraz umiejętności oceniane na międzynarodowej olimpiadzie doprowadziły ich na podium mimo wielu trudności po drodze. - Pierwszego dnia okazało się, że mimo że dawaliśmy z siebie maksimum, nie było to wystarczające, bo byliśmy w tyle za innymi państwami. Wyjście z kryzysu zawdzięczamy umiejętnościom liderskim dr. Panasiuka, i to zadecydowało o naszym medalu - powiedział Szymon Szafranek, brązowy medalista z WorldSkills 2022.

Zawodnicy przygotowywali się do startu w WorldSkills2022 przez ponad rok pod opieką dr. Panasiuka, współtwórcy największego w Polsce laboratorium robotyki przemysłowej. Ekspert WorldSkills jest adiunktem na Wydziale Mechatroniki Uzbrojenia i Lotnictwa WAT. Dr Panasiuk zajmuje się projektowaniem układów robotyki i robotyzacją produkcji, np. opracował dedykowane rozwiązania na potrzeby systemów paletyzacji i algorytm umożliwiający wykrywanie zakażenia ASF wśród dzikich zwierząt na podstawie obrazów termowizyjnych. Specjalizuje się również w systemach automatyki budynkowej i algorytmach AI.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic Biuro prasowe
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży
2024-07-23 | 06:00

realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży

Główny aparat realme 12 o rozdzielczości 50MP oraz matryca SONY LYT-600 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) zapewnia doskonałą jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.