Komunikaty PR

Polacy z brązowym medalem na międzynarodowej olimpiadzie zawodowej

2022-10-25  |  17:00
Biuro prasowe

W miniony weekend Polacy zadebiutowali w zawodowej olimpiadzie WorldSkills w Luksemburgu w kategorii integracji robotów przemysłowych i stanęli na podium. Szymon Szafranek i Rafał Paszko pod opieką doktora Jarosława Panasiuka zdobyli brązowy medal. Od Polaków lepsi okazali się jedynie Niemcy i Tajwańczycy. To ogromny sukces na największych zawodach branżowych na świecie, które organizowane są od lat 70.

W składzie reprezentacji Polski w Luksemburgu pojawili się Szymon Szafranek, Rafał Paszko oraz ekspert dr Jarosław Panasiuk. Polacy zmierzyli się w konkurencji integracji robotów przemysłowych z zespołami m.in. Indii, Singapuru, Japonii, Węgier czy Niemiec. Konkurencja zawodowa przypominała tę na olimpiadzie sportowej, z tym że rywalizacja trwała cztery dni. W tym roku do zadań uczestników należało odtworzenie elementów linii e-commerce składającej się z robota, magazynów, przenośnika, sensorów wykrywających przepływ towarów. Kolejnym etapem było dodanie systemu wizyjnego do odczytu kodów QR oraz rozwiązanie problemów, np. uszkodzenia towaru lub błędnego oznakowania. Zadanie było realizowane w programie Roboguide firmy Fanuc, dedykowanym do modelowania i projektowania oraz symulacji stanowisk zrobotyzowanych. Projekty musiały wykorzystać tzw. Digital Twins, będące wirtualnym odzwierciedleniem realnych projektów. Podczas konkursu zawodnicy musieli więc nie tylko uruchamiać rzeczywiste stanowisko, ale również tworzyć i testować jego cyfrowy model. Uczestnicy wykonali zadanie, jakie na co dzień realizują firmy integratorskie, uruchamiające linie produkcyjne na całym świecie. - Konkurowanie z najlepszymi zawodnikami z innych krajów, a szczególnie Niemiec, Japonii czy Tajwanu, wymagało nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również takiej “polskiej pomysłowości” i odwagi w implementacji nieoczywistych rozwiązań. To była trochę ułańska fantazja połączona z profesjonalną wiedzą i wsparciem eksperta - mówi dr Jarosław Panasiuk.

Zapał polskich zawodników, pracowitość oraz umiejętności oceniane na międzynarodowej olimpiadzie doprowadziły ich na podium mimo wielu trudności po drodze. - Pierwszego dnia okazało się, że mimo że dawaliśmy z siebie maksimum, nie było to wystarczające, bo byliśmy w tyle za innymi państwami. Wyjście z kryzysu zawdzięczamy umiejętnościom liderskim dr. Panasiuka, i to zadecydowało o naszym medalu - powiedział Szymon Szafranek, brązowy medalista z WorldSkills 2022.

Zawodnicy przygotowywali się do startu w WorldSkills2022 przez ponad rok pod opieką dr. Panasiuka, współtwórcy największego w Polsce laboratorium robotyki przemysłowej. Ekspert WorldSkills jest adiunktem na Wydziale Mechatroniki Uzbrojenia i Lotnictwa WAT. Dr Panasiuk zajmuje się projektowaniem układów robotyki i robotyzacją produkcji, np. opracował dedykowane rozwiązania na potrzeby systemów paletyzacji i algorytm umożliwiający wykrywanie zakażenia ASF wśród dzikich zwierząt na podstawie obrazów termowizyjnych. Specjalizuje się również w systemach automatyki budynkowej i algorytmach AI.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce Biuro prasowe
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
IT i technologie Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
2025-03-03 | 12:05

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

W zeszłym roku Motorola i Lenovo utworzyły ekosystem Smart Connect, aby umożliwić płynną współpracę smartfonów, tabletów oraz komputerów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.

Transport

Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.

Farmacja

Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.