Polski startup we współpracy z wiodącymi instytucjami muzycznymi w USA
OnstageAI, technologiczny startup wykorzystujący sztuczną inteligencję do analizy i śledzenia muzyki wykonywanej na żywo nawiązuje partnerstwa z ważnymi instytucjami muzycznymi w USA – Curtis Institute of Music w Filadelfii oraz Louisville Orchestra.
Firma stawia sobie za cel wykorzystanie sztucznej inteligencji do automatyzacji nagrywania wideo koncertów muzyki klasycznej na żywo. Co najważniejsze – AI w tym przypadku nadal w centrum uwagi stawia człowieka, który przygotowuje reżyserię każdego koncertu. Technologia odpowiedzialna jest za identyfikację w czasie rzeczywistym każdego momentu muzycznego wykonywanego na żywo. Dzięki połączeniu algorytmu z kamerami możliwe jest pełne zautomatyzowanie procesu produkcyjnego.
Innowacyjna technologia została opracowana w Polsce we współpracy z firmą QED Software, liderem technologii AI.
Algorytm pozwala na analizę i śledzenie muzyki wykonywanej na żywo. Powstawał w latach 2021-2022 we współpracy z takimi instytucjami jak Lucerne Festival, Iceland Symphony Orchestra. Swoją amerykańską premierę technologia miała miejsce w kwietniu 2022 roku przy współpracy z Lubbock Symphony Orchestra w Teksasie.
– Szczególnie ważne jest dla nas nawiązanie współpracy z tak prestiżowymi instytucjami jak Curtis Institute of Music i Louisville Orchestra. To dowód na to, że nasza firma staje się integralną częścią dalszego rozwoju branży muzyki klasycznej z wykorzystaniem nowych technologii – powiedział Jakub Fiebig, CEO OnstageAI, Inc.
Automatyzacja produkcji wideo z koncertów muzyki klasycznej jest tylko jednym z możliwych zastosowań technologii OnstageAI. W przyszłości możliwe będzie automatyzowanie wszystkich działań scenicznych zależnych od dźwięku wykonywanego na żywo – wyświetlania napisów w operze, sterowania oświetleniem, ruchu kurtyn czy zmian stron partytur muzycznych.
– Dzięki doświadczeniu QED Software z zakresu badań i rozwoju opracowaliśmy algorytm z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozwalający branży muzycznej wykonać technologiczny krok w przyszłość. Niezwykle ważną rolę w jego rozwoju odegrała unikalna wiedza i doświadczenie naszych deweloperów z zakresu akustyki i uczenia maszynowego – dodał Dominik Ślęzak, CEO QED Software.
Dzięki tym partnerstwom OnstageAI zamierza kontynuować rozwój swojej technologii i nawiązywanie nowych silnych globalnych partnerstw.
Więcej informacji na temat OnstageAI można uzyskać odwiedzając stronę https://www.onstageai.com/
Kontakt dla mediów:
Maja Święcka
+48 601 298 905
maja.swiecka@prsetters.com

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.