Ponad 35% wzrost liczby nowych cyberzagrożeń
Firma Cymulate, dostawca innowacyjnej platformy do symulacji naruszeń i cyberataków, opublikowała w lutym br. raport „2021 State of Cybersecurity Effectiveness”[1] na temat efektywności zabezpieczeń stosowanych przez organizacje w celu ochrony przed cyberzagrożeniami.
Przedstawicielem Cymulate w Polsce jest QDP Sp. z o.o.
Firma Cymulate dostarcza organizacjom na całym świecie innowacyjną platformę BAS (ang. Breach and Attack Simulation) d przeprowadzania symulacji cyberataków i weryfikacji odporności infrastruktury bezpieczeństwa na zagrożenia. Raport „2021 State of Cybersecurity Effectiveness” został opracowany w oparciu o analizy danych pochodzących z ponad miliona testów przeprowadzonych w 2021 r. przez platformę BAS Cymulate w rzeczywistych środowiskach IT organziacji. Symulowane scenariusze cyberataków zostały przetestowane na setkach klientów Cymulate z kilkudziesięciu krajów i reprezentujących różne branże.
Z raportu wynika, że w minionym roku znacznie wzrosła liczba nowych cyberzagrożeń, które są coraz bardziej złożone i trudne do wykrycia. Ogólna liczba unikalnych cyberzagrożeń wykrytych w 2021 r. to 819, co stanowi wzrost o 36,5% w porównaniu z 2020 r.
Najważniejsze zagrożenia, na które większość organizacji była narażona w 2021 r. to m.in. oprogramowanie ransomware LockBit, Conti i Dharma, a także HAFNIUM, TeamTNT i APT29, Reg XX i eskalacja uprawnień przez luki w Active Directory. W 2021 r. działania „post-exploit” szybko eskalowały do infrastruktury przedsiębiorstw – rozszerzając zakres początkowej kompromitacji i komplikując działania naprawcze. Najmniej skutecznym rozwiązaniem zabezpieczającym okazały się zapory sieciowe aplikacji internetowych WAF (ang. Web Application Firewall), co czyniło je głównym celem hakerów i punktami wysokiego ryzyka dla bezpieczeństwa organizacji.
Do przeprowadzenia cyberataków hakerzy wykorzystywali często konta użytkowników, które nie posiadały uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA). Liczba ataków phishingowych wzrosła w 2021 r. o 161%.
Najbardziej podatny na cyberzagrożenia okazał się sektor technologiczny, a także infrastruktura krytyczna oraz produkcja. Blisko 25% wszystkich cyberataków była wymierzona w branżę technologiczną, a jednym z największych zagrożeń były tutaj ataki typu spear-phishing. Z kolei najbardziej „problematycznym” obszarem dla sektora infrastruktury krytycznej była eksfiltracja danych czyli nieautoryzowany przepływ danych lub ich kradzież.
Cyberprzestępcy coraz sprawniej i szybciej wykorzystują nowe luki w zabezpieczeniach i błędy konfiguracji oraz stosują metody oparte na socjotechnice. W celu wykrycia słabych punktów i weryfikacji skuteczności systemów bezpieczeństwa organizacji coraz częściej stosuje się rozwiązania do walidacji bezpieczeństwa, takie jak platforma BAS firmy Cymulate. W 2021 r. liczba organizacji, które przeprowadzały symulacje cyberataków i weryfikację zabezpieczeń wzrosła o 66%. Wiele przedsiębiorstw zdecydowało się przeprowadzać co najmniej jedną ocenę dziennie, natychmiast podejmując działania naprawcze. Testy naśladujące określone ataki dostarczają szczegółowych informacji na temat rzeczywistego poziomu bezpieczeństwa i efektywności posiadanych zabezpieczeń. Dzięki temu organizacje mogą na bieżąco oceniać swoją rzeczywistą gotowość do ochrony przed cyberzagrożeniami oraz w razie potrzeby wprowadzać ulepszenia systemu bezpieczeństwa.
[1] 2021 State of Cybersecurity Effectiveness, Cymulate, 02.2022

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.