Komunikaty PR

Poznaj podróż Nestlé z SAP

2024-11-27  |  01:00

Branża FMCG stoi przed szeregiem wyzwań związanych z transformacją cyfrową. Te wyzwania wymagają nie tylko zrozumienia i akceptacji nowych technologii, ale także zdolności do ich efektywnego wdrażania i integracji z istniejącymi procesami biznesowymi. Badania Gartnera pokazują, że to trzy największe przeszkody dla liderów technologii i to one stanowią największe ryzyko jeśli chodzi o skuteczność wdrożeń. Sposoby ich pokonywania, zilustrowane na przykładzie współpracy Nestlé z SAP, pokazują, że spójny, długofalowy plan i działanie krok po kroku ma kluczowe znaczenie.

Czterdzieści cztery procent liderów HR twierdzi, że osiąganie lepszych wyników biznesowych jest ich najważniejszym priorytetem strategicznym w zakresie transformacji technologii HR w ciągu najbliższych trzech lat. Wzrost zatrudnienia i umiejętności (26%) oraz optymalizacja kosztów (17%) znalazły się na kolejnych miejscach wśród najważniejszych priorytetów, jak wskazuje badanie Gartneraz 2023 roku.

W kontekście branży FMCG, w której szybkość i efektywność są kluczowe, niezbędne jest, aby wszyscy zaangażowani w procesy branżowe byli na bieżąco z nowymi rozwiązaniami i potrafili z nich korzystać. W odpowiedzi na to wyzwanie Nestlé, we współpracy z SAP, zainwestowało w szkolenia i rozwój kompetencji cyfrowych swoich pracowników, a także w budowanie kultury ciągłego uczenia się i adaptacji do zmian. To podejście miało być także rozwiązaniem innego problemu – organizacje, które z powodzeniem wdrażają, używają i rekalibrują narzędzia technologiczne, opierają się na tzw. ambasadorach zmiany. To osoby pochodzące z różnych zespołów i pełniące różne role – bardzo dobrze znają zaplecze operacyjne firmy oraz podstawowe wyzwania produkcyjne. Jednocześnie mają wiedzę merytoryczną oraz kompetencje liderskie, które pozwalają dostosowywać narzędzia technologiczne do realiów swoich zespołów. W ten sposób zmiany wewnętrzne zyskują nie tylko akceptację, ale także budują zaufanie dla obranej strategii transformacyjnej.

Po co nam inwestycje w technologie HR?

46% respondentów badania Gartnera wskazuje, że potrzeba inwestycji w technologie HR bywa trudna w uzasadnieniu w organizacji. W przypadku Nestlé skupienie się na konkretnych korzyściach biznesowych, takich jak zwiększenie wydajności, usprawnienie procesów HR i poprawa doświadczeń pracowników, pozwoliło na przekonanie decydentów do zainwestowania w nowe technologie. Transparentne komunikowanie osiągniętych rezultatów i korzyści pozwoliło na dalsze inwestycje w transformację cyfrową.

Transformacja jest jak mapa drogowa

Opracowanie i utrzymanie strategii dla transformacji technologii HR jest krokiem milowym dla zespołów managerskich zaangażowanych w zmiany cyfrowe w firmie. Firma Nestlé, korzystając z możliwości RISE with SAP w obszarze migracji danych, płynnie przeszła do chmury. Ten ruch spowodował zwiększenie efektywności i elastyczności operacyjnej, ale także osiągnięcie znaczących korzyści biznesowych, takich jak skrócenie czasu przestoju i zwiększenie dostępności systemów.

– W przeszłości przywracanie sprawności systemów po awarii trwało około sześciu godzin. Oznaczało to sześć godzin przestoju w fabrykach i centrach dystrybucyjnych. Obecnie nasze platformy działają ponownie w czasie krótszym niż dziesięć minut, a wielu użytkowników końcowych nawet nie wie, że doszło do awarii – komentuje Ralf Huebenthal, Global Head of IT Platforms w Nestlé S.A.

Zespół Nestlé opracował więc wizję zmiany i długoterminową strategię transformacji cyfrowej, która uwzględniała zarówno bieżące potrzeby biznesowe, jak i przyszłe trendy i możliwości. Współpraca z SAP umożliwiła firmie dostęp do wiedzy eksperckiej i najlepszych praktyk, co było kluczowe w skutecznym planowaniu i realizacji tej strategii.

Digitalizacja dla zasady jest bez sensu

Zgodnie z badaniami ARC 91% firm digitalizuje dane i procesy, ale tylko 31% korzysta z analityki predykcyjnej, a 26% ze sztucznej inteligencji. Wyzwaniem jest zatem nie tylko gromadzenie i cyfryzacja danych, ale również ich efektywne wykorzystanie. Zespół Nestlé, wykorzystując technologie SAP, zintegrował zaawansowane narzędzia analityczne i AI w swoich procesach biznesowych, co z kolei pozwoliło na lepsze zrozumienie i interpretację danych i podejmowanie bardziej świadomych decyzji.

– Transformacja cyfrowa zawsze wiąże się z budowaniem kultury otwartości na zmiany, inwestowaniem w rozwój kompetencji cyfrowych pracowników oraz tworzenie strategicznych planów. Bez patrzenia na zmianę i firmę jak na system naczyń połączonych, nie jest możliwe uwzględnienie realnych i najbardziej powtarzalnych potrzeb. Trudno także dostrzec i uwzględnić przyszłe możliwości. Sukces Nestlé stanowi przykład na to, jak te wyzwania można pokonać, przynosząc jednocześnie znaczące korzyści dla firmy, jej pracowników i klientów – zauważa Piotr Ferszka, CEO SAP Polska.

Współpraca Nestlé i SAP umożliwia nie tylko realizację bieżących celów biznesowych, ale także wspiera długoterminowe zobowiązania firmy do realizowania strategii zrównoważonego rozwoju i rozwijania innowacji. Dzięki zaplanowanemu i przemyślanemu procesowi poprawiania doświadczeń klientów i optymalizacji procesów biznesowych, każda adaptowana technologia może działać zarówno na korzyść biznesu, jak i środowiska pozabiznesowego,. A bez tej perspektywy każdy plan wydaje się być krótkofalowym rozwiązaniem.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Motorola sypie prezentami. Kup smartfon i odbierz słuchawki lub voucher Biuro prasowe
2024-12-02 | 12:30

Motorola sypie prezentami. Kup smartfon i odbierz słuchawki lub voucher

Warszawa, 2 grudnia 2024 r.: Wystartowała świąteczna promocja Motorola, w której zakup wybranych modeli smartfonów z rodziny edge oraz razr premiowany jest wartościowym
IT i technologie Nowe partnerstwo DXC Technology i SAP dla szybszego wdrażania innowacji w Polsce
2024-12-02 | 10:25

Nowe partnerstwo DXC Technology i SAP dla szybszego wdrażania innowacji w Polsce

DXC Technology, wiodący globalny dostawca usług IT oraz SAP, globalny lider w dziedzinie aplikacji dla przedsiębiorstw i sztucznej inteligencji biznesowej, ogłosili nawiązanie nowego
IT i technologie AI w służbie analityki danych: nowe rozwiązania dla firm
2024-11-29 | 14:00

AI w służbie analityki danych: nowe rozwiązania dla firm

AI w służbie analityki danych: nowe rozwiązania dla firm Analiza trendów i rekomendacje w czasie rzeczywistym, przedstawione tak, by zrozumiał je nawet laik? To krok milowy w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.