Komunikaty PR

Prawnicy chwalą rozwiązania legal tech, ale też sprawiają im one sporo trudności

2022-07-28  |  13:25
Biuro prasowe
Kontakt
PR Solutions
Agencja PR

ul. Wodna 30/3
30-719 Kraków
info|prsolutions.pl| |info|prsolutions.pl
12 444 13 14
www.prsolutions.pl

90 proc. prawników korzystających z rozwiązań legal tech potwierdza, że usprawniają one świadczenie usług i mają kluczowe znaczenie dla spełnienia wymagań klientów. Korzyści dla kancelarii z tego typu oprogramowania mogłyby być jeszcze większe, ale na przeszkodzie stoi brak biegłości w użytkowaniu nowych technologii przez prawników – to najważniejsze wnioski, jakie płyną z badań „Bloomberg Law – 2022 Legal operation & Technology Survey”.

Celem tegorocznej edycji badania Bloomberg Law było poznanie aktualnego stanu wykorzystania specjalistycznego oprogramowania przez branżę prawną, problemów podczas korzystania z takich rozwiązań, a także oczekiwanych przez prawników usprawnień. W internetowym badaniu wzięło udział 190 kancelarii prawnych i prawników z wewnętrznych działów prawnych firm.

Jakie są najpopularniejsze funkcje legal tech?

Najwięcej prawników, bo aż 79%, za najbardziej użyteczne narzędzie dostępne w oprogramowaniu legal tech uważa jego część rozliczeniową, która obejmuje przypisywanie kosztów do poszczególnych projektów oraz fakturowanie. Na kolejnych miejscach znalazły się: narzędzia do badań prawnych (70%), e-podpis (69%), rejestrowanie czasu pracy (63%), przechowywanie danych w chmurze (62%), zarządzanie dokumentacją (59%) i sprawami (53%). Na dalszych miejscach prawnicy wymieniali analitykę sądową (21%), narzędzia do zarządzania wiedzą (15%) oraz wspomagające tworzenie dokumentów prawnych (10%).

„Te wyniki są zbieżne z opiniami polskich prawników, którzy w naszym niedawnym badaniu Amberlo Puls Prawnika wskazali właśnie system rozliczeniowy z funkcją rejestracji czasu pracy, jako najbardziej użyteczne narzędzie programów legal tech. Nie może to dziwić, bo w każdej kancelarii proces rejestrowania czasu pracy i fakturowania zajmuje zaskakująco dużo czasu. Specjalistyczne oprogramowanie potrafi zautomatyzować ten proces” – komentuje Aidas Kavaliauskas, CEO w Amberlo, jednego z najpopularniejszych w Polsce programów dla prawników.

Powody sięgania po specjalistyczne narzędzia i największe problemy

Prawnicy, którzy wzięli udział w badaniu Bloomberg Law, najczęściej twierdzili, że ich organizacja zaczęła korzystać z oprogramowania legal tech, aby poprawić produktywność (86% wskazań) oraz przepływ pracy (71%). Na kolejnych miejscach znalazły się chęć spełnienie wymagań klientów (66%) oraz jakości pracy (65%). W przytłaczającej większości, bo aż w 9 przypadkach na 10, wszystkie te cele udaje się osiągnąć, jednocześnie jednak z badań wyraźnie wyłania się duży niewykorzystany potencjał programów dla prawników.

„Świadczą o tym odpowiedzi na pytania o główne problemy, jakie pojawiają się podczas korzystania z takich narzędzi. Aż 53% prawników przyznaje, że w korzystaniu z oprogramowania legal tech przeszkadza im ogólny brak biegłości w nowych technologiach, niedostateczna znajomość wykorzystywanych aplikacji (48% wskazań), a także brak czasu, żeby nauczyć się obsługi tych programów (39%). 47% prawników twierdzi także, że nie została dostatecznie przeszkolona przez swoje organizacje w obsłudze nowych programów. To właśnie na tych obszarach powinni się skupić dostawcy rozwiązań legal tech oraz kancelarie przechodzące cyfrową transformację” – komentuje Aidas Kavaliauskas.

Inwestycje w legal tech będą dalej rosły, nowe funkcje wyczekiwane

48% kancelarii i wewnętrznych działów prawnych korzystających z oprogramowania legal tech przewiduje, że w ciągu najbliższego roku wzrosną nakłady w ich firmie na tego typu narzędzia, co obejmuje dodatkowe specjalistyczne aplikacje (45%), więcej licencji (38%) i szkoleń (23%). Co trzecia organizacja korzystająca z legal tech nie przewiduje dodatkowych nakładów na takie oprogramowanie w najbliższym roku.

„Według badania Amberlo Puls Prawnika w Polsce z oprogramowania legal tech korzysta obecnie ok. 63% kancelarii. Aż 25% kancelarii z grupy niekorzystających planuje wdrożyć takie narzędzie wkrótce, a 37,5% twierdzi, że chciałaby korzystać z specjalistycznego oprogramowania, ale nie dysponuje budżetem na niego. To wyraźnie potwierdzenie faktu, że polska branża prawnicza podąża za trendami globalnymi jeśli idzie o poziom wykorzystywania narzędzi technologicznych” – mówi Aidas Kavaliauskas.

Najczęściej wskazywanymi w badaniu Blomberg Law obszarami, w których prawnicy oczekują od producentów dodatkowych funkcji, są zarządzanie sprawami, zarządzanie dokumentacją, fakturowanie i zarządzanie relacjami z klientami.

Amberlo to oparte o chmurę oprogramowanie dla kancelarii prawnych. System jest obecnie używany przez kilka tysięcy różnej wielkości kancelarii na całym świecie, w tym największe firmy prawnicze z rankingu „Top Legal 500 law firms”. Amberlo ułatwia im kompleksowe zarządzanie firmą, co obejmuje obsługiwane sprawy, kontakty, dokumenty, pracę grupową, a także rejestrowanie i rozliczanie godzin pracy. Firma zapewnia pełne bezpieczeństwo danych – ostatnio jej system otrzymał 93 punkty na 100 możliwych według prestiżowego rankingu SecurityScorecard, co stawia ten system w gronie najbezpieczniejszych specjalistycznych rozwiązań dla branży prawnej. Kancelarie korzystające z Amberlo deklarują, że ich przychody wzrosły o 20-30 proc. od momentu rozpoczęcia korzystania z oprogramowania dzięki automatyzacji wielu zadań. Dodatkowe informacje o Amberlo, a także dostęp do darmowej wersji próbnej programu firmy można znaleźć pod adresem: https://www.amberlo.io.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Aż 37% organizacji nie ma pewności, czy niszczy dane w bezpieczny sposób Biuro prasowe
2022-09-23 | 14:00

Aż 37% organizacji nie ma pewności, czy niszczy dane w bezpieczny sposób

Aż 37% organizacji nie ma pewności, czy niszczy dane w bezpieczny sposób. Najczęściej ze względu na brak strategii utylizacji zasobów IT Jak wynika z raportu opracowanego
IT i technologie Premiera: INNO3D prezentuje karty graficzne GeForce RTX 4090 i RTX 4080
2022-09-23 | 09:00

Premiera: INNO3D prezentuje karty graficzne GeForce RTX 4090 i RTX 4080

Firma INNO3D zapowiedziała właśnie autorskie karty graficzne GeForce RTX 4090, RTX 4080 16 GB i RTX 4080 12 GB. Modele należeć będą do serii iCHILL Frostbite, Black, iCHILL X3 oraz X3/OC.
IT i technologie Premiera: Genesis Pallad 410 - stylowy plecak gamingowy
2022-09-23 | 08:50

Premiera: Genesis Pallad 410 - stylowy plecak gamingowy

Firma Genesis dodała do swojej oferty gamingowy plecak Pallad 410. Model ten powinien przypaść do gustu graczom, którzy nie chcą rozstawać się ze swoim laptopem. Plecak Genesis

Więcej ważnych informacji

raca w Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Polskie firmy ograniczają zakupy. 85 proc. spodziewa się też dalszego wzrostu kosztów działalności

Przeciętny wzrost cen produktów i usług niezbędnych polskim firmom do prowadzenia działalności wyniósł w sierpniu aż 37,4 proc., czyli znacznie powyżej GUS-owskiego odczytu inflacji, który w ubiegłym miesiącu był na poziomie 16,1 proc. – wynika z badania przeprowadzonego przez Narodowy Fundusz Gwarancyjny. Wyższe koszty spowodowały, że polskie przedsiębiorstwa częściej szukały okazji cenowych albo w ogóle rezygnowały z firmowych zakupów. – To jest najbardziej niepokojące, bo jeżeli firma nie kupuje, to nie realizuje kolejnych zleceń, czyli gospodarka spowalnia – mówi Emanuel Nowak, ekspert NFG. Za tym idzie też wzrost zadłużenia przedsiębiorstw. Jak wskazuje, na rynku istnieje jednak szeroki wachlarz narzędzi finansowych, które mogą wesprzeć MŚP w utrzymaniu płynności finansowej.

Konsument

Konsumenci wyznaczają kierunki działania dla biznesu. Pod ich wpływem prawie 60 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych

Temat zrównoważonego rozwoju staje się kluczowy dla konsumentów i biznesu. – Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych, 57 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych – mówi Małgorzata Jarczyk-Zuber, odpowiedzialna za ESG i innowacje w ING Banku Śląskim. Rzeczywiście duże korporacje mają coraz bardziej ambitne cele ESG, ale takie inicjatywy powinny docierać szerzej, także do średniego i małego biznesu oraz samorządów. Do tego potrzebne są wymiana doświadczeń, współpraca i uczciwe podejście – podkreślali eksperci Okrągłych Stołów Klimatycznych zorganizowanych podczas Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. Co istotne, nie tylko wymogi konsumentów, ale też globalny kryzys może się stać wyzwalaczem pozytywnej zmiany w zakresie odpowiedzialnego biznesu. 

Handel

Polska gotowa na odcięcie od rosyjskiej ropy. Unijne embargo zacznie obowiązywać za niecałe trzy miesiące

Na początku grudnia, zgodnie z szóstym pakietem unijnych sankcji, zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, co oznacza, że przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską. W ocenie prezesa POPiHN Leszka Wiwały Polska jest na to dobrze przygotowana. – Ropy będziemy mieli pod dostatkiem. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ponieważ pula tankowców jest dość ograniczona, a konkurencja duża – zauważa ekspert. Do rozwiązania jest szereg kwestii związanych z transportem surowca i logistyką.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.