Predator na urządzeniach z Androidem
Pierwsze tego typu incydenty odnotowano pomiędzy sierpniem a październikiem 2021 roku. Jak się udało ustalić oprogramowania szpiegujące o nazwie Predator opracowała firma Cytrox z Macedonii Północnej. Według Google’a TAG ataki miały miejsce w Armenii, Egipcie, Grecji, Hiszpanii, Indonezji oraz Wybrzeżu Kości Słoniowej. Napastnicy przeprowadzili trzy kampanie wykorzystując łącznie pięć luk zero-day w zabezpieczeniach przeglądarki internetowej Chrome oraz systemu operacyjnego Android.
- Pierwsza kampania – przekierowanie Chrome SBrowser (CVE-2021-38000, luka zero-day w Chrome)
- Druga kampania – ucieczka z piaskownicy Chrome (CVE-2021-37976, CVE-2021-37973, błędy zero-day w Chrome)
- Trzecia kampania – Złożony łańcuch exploitów zero-day w systemie Android (CVE-2021-1048, luka zero-day w systemie Android oraz CVE-2021-38003, luka zero-day w Chrome)
Wszystkie ataki były do siebie bliźniaczo podobnie i polegały na podesłaniu ofierze e-mailem linków do odpowiednio spreparowanej strony. Tam też następowała infekcja smartfona, na którym instalował się „Alien”, czyli agent Predatora. Jeśli akcja zakończyła się sukcesem, cyberprzestępcy otrzymywali dostęp do szereg uprawnień, takich jak ukrywanie aplikacji, nagrywanie dźwięku czy dodawanie certyfikatów CA.
- Użytkownicy smartfonów już od dłuższego czasu znajdują się na celowniku hakerów. Napastnicy po zainfekowaniu urządzenia zyskują dostęp do konta bankowego i informacji o karcie kredytowej. Mogą też przejąć tożsamość ofiary w mediach społecznościowych. W związku tym należy bardzo poważnie podchodzić do kwestii związanych z ochroną smartfonów. Trzeba je na bieżąco aktualizować, choć akurat w przypadku Predatora cyberprzestępcy infekowali również w pełni zaktualizowane urządzenia. Nie można bezmyślnie klikać w odnośniki znajdujące się w e-mailach oraz SMS-ach, warto również zainstalować na urządzeniu oprogramowanie antywirusowe. - doradza Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.