Predator na urządzeniach z Androidem
Pierwsze tego typu incydenty odnotowano pomiędzy sierpniem a październikiem 2021 roku. Jak się udało ustalić oprogramowania szpiegujące o nazwie Predator opracowała firma Cytrox z Macedonii Północnej. Według Google’a TAG ataki miały miejsce w Armenii, Egipcie, Grecji, Hiszpanii, Indonezji oraz Wybrzeżu Kości Słoniowej. Napastnicy przeprowadzili trzy kampanie wykorzystując łącznie pięć luk zero-day w zabezpieczeniach przeglądarki internetowej Chrome oraz systemu operacyjnego Android.
- Pierwsza kampania – przekierowanie Chrome SBrowser (CVE-2021-38000, luka zero-day w Chrome)
- Druga kampania – ucieczka z piaskownicy Chrome (CVE-2021-37976, CVE-2021-37973, błędy zero-day w Chrome)
- Trzecia kampania – Złożony łańcuch exploitów zero-day w systemie Android (CVE-2021-1048, luka zero-day w systemie Android oraz CVE-2021-38003, luka zero-day w Chrome)
Wszystkie ataki były do siebie bliźniaczo podobnie i polegały na podesłaniu ofierze e-mailem linków do odpowiednio spreparowanej strony. Tam też następowała infekcja smartfona, na którym instalował się „Alien”, czyli agent Predatora. Jeśli akcja zakończyła się sukcesem, cyberprzestępcy otrzymywali dostęp do szereg uprawnień, takich jak ukrywanie aplikacji, nagrywanie dźwięku czy dodawanie certyfikatów CA.
- Użytkownicy smartfonów już od dłuższego czasu znajdują się na celowniku hakerów. Napastnicy po zainfekowaniu urządzenia zyskują dostęp do konta bankowego i informacji o karcie kredytowej. Mogą też przejąć tożsamość ofiary w mediach społecznościowych. W związku tym należy bardzo poważnie podchodzić do kwestii związanych z ochroną smartfonów. Trzeba je na bieżąco aktualizować, choć akurat w przypadku Predatora cyberprzestępcy infekowali również w pełni zaktualizowane urządzenia. Nie można bezmyślnie klikać w odnośniki znajdujące się w e-mailach oraz SMS-ach, warto również zainstalować na urządzeniu oprogramowanie antywirusowe. - doradza Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.