Prognoza pogody w pakiecie z trojanem
Bitdefender ostrzega użytkowników smartfonów z Androidem przed dwoma aplikacjami pogodowymi - Weather Cast oraz Weather Live. Badacze z tej firmy zidentyfikowali, iż każdy z wymienionych programów był pobierany ze sklepu Google Play co najmniej 10 tysięcy razy. Szkodliwe aplikacje należą do tzw. dropperów, czyli trojanów, których celem jest zainstalowanie złośliwego kodu na komputerze lub w smartfonie ofiary. W tym przypadku jest to oprogramowanie TeaBot, będące klasycznym trojanem bankowym. Jego działanie jest analogiczne do innych tego typu aplikacji. Kiedy zostanie zainstalowany na smartfonie pozwala hakerom odczytywać przychodzące SMS-y, a dzięki przechwytywaniu ekranu uzyskać informacje o przeglądanych stronach internetowych i uruchamianych aplikacjach. Dostęp do tego typu danych otwiera przed napastnikami niemal nieograniczone możliwości w zakresie obsługi aplikacji bankowości mobilnej, a tym samym wykonywanie przelewów, płacenia za zakupy czy wypłaty pieniędzy z bankomatów.
Warto dodać, że TeaBot pozwala też przeglądać listę kontaktów, samodzielnie sterować dźwiękiem czy usuwać zainstalowane na smartfonie ofiary aplikacje. Wcześniej trojana wykryto w fałszywych aplikacjach DHL i UPS do śledzenia paczek czy spreparowanej wersji odtwarzacza VLC.
Bitdefender zaleca usunięcie ze smartfonów programów Weather Cast oraz Weather Live, bowiem nawet jeśli znikną z platformy Google Play, to czy będą dalej używane, zależy wyłącznie od użytkowników.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.