Projekt VORTHEx - pierwszy na świecie symulator 3D do radioterapii
East Side Consulting GmbH
Paderewskiego 1E
05-120 Legionowo
nazarewicz|east-side-consulting.pl| |nazarewicz|east-side-consulting.pl
+48 660 469 706
www.east-side-consulting.com/
Firma Dassault Systèmes, Instytut H. HARTMANN, pierwsze francuskie prywatne centrum radioterapii wchodzące w skład ELSAN, oraz Instytut Rafaël ogłosiły uruchomienie projektu VORTHEx – pierwszej na świecie wirtualnej i w pełni trójwymiarowej sali do radioterapii. Inicjatywa ta wykorzystuje najnowsze technologie do wspierania pacjentów i poprawy ich samopoczucia podczas terapii dzięki możliwości doświadczenia procedur medycznych przed ich faktycznym przeprowadzeniem.
Stworzone w ramach projektu VORTHEx pomieszczenie jest wirtualną kopią bliźniaczą nowej sali zabiegowej znajdującej się w instytucie radioterapii i radiochirurgii H. HARTMANN, mieszczącym się niedaleko francusko-brytyjskiego szpitala w Levallois-Perret we Francji. Na wyposażeniu sali jest m.in. najnowocześniejszy nóż cybernetyczny firmy Accuray. Symulacja 3D pozwala precyzyjnie replikować nie tylko aspekty techniczne procedur medycznych, ale także układ pomieszczenia, ramię noża cybernetycznego, ułożenie pacjenta oraz warunki i etapy zabiegów. Nad wirtualnym doświadczeniem, które można łatwo włączyć do planu leczenia, czuwa towarzyszący pacjentowi członek zespołu medycznego z instytutu H. HARTMANN.
W samej Francji rocznie diagnozuje się ok. 400 tys. nowych przypadków nowotworu, a ponad 60% pacjentów jest kierowanych na radioterapię. Choć w ostatnich latach efektywność i precyzja radioterapii znacznie wzrosły, samo doświadczenie przebywania w sali zabiegowej oraz dyskomfort związany np. z leżeniem na stole operacyjnym mogą mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie pacjentów. Odpowiednie wsparcie jest niezwykle ważne w kontekście walki z chorobą. Dzięki możliwości zapoznania pacjenta z salą zabiegową i procedurami medycznymi projekt VORTHEx pozwala obniżyć poziom stresu i lepiej zrozumieć plan leczenia.
– Wirtualna sala zabiegowa jest niezwykle realistycznym i interesującym uzupełnieniem planu leczenia. Podczas tradycyjnej konsultacji z lekarzem szczegóły procedur mogą umknąć naszej uwadze. Wizualizacja w środowisku wirtualnym pozwala zminimalizować to ryzyko. Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Świadomość tego, co ma się wydarzyć, eliminuje dyskomfort związany z niepewnością – mówi Christian E., pacjent
– To naprawdę niezwykłe doświadczenie. Pełen przegląd sytuacji działa uspokajająco przed rozpoczęciem leczenia. Dobrze jest dowiedzieć się, co nas czeka podczas samego zabiegu – mówi Marc N., pacjent.
- Miałem wiele obaw, jednak doświadczenie to pozwoliło mi spojrzeć na leczenie z nieco innej perspektywy i przygotować się mentalnie do radioterapii. Sesja wirtualna nie tylko uzupełnia standardową konsultację lekarską o dodatkowe szczegóły, ale także dostarcza odpowiedzi na pytania, których często boimy się zadać – mówi Alain A., pacjent.
Współpraca instytutów H. HARTMANN i Rafaël ma za zadanie zapewnić holistyczne podejście do kwestii zdrowia dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii oraz spersonalizowanej i skoordynowanej opieki medycznej. W ramach projektu VORTHEx, laboratorium 3DEXPERIENCE Lab firmy Dassault Systèmes dostarczyło technologiczny know-how oraz rozwiązania niezbędne do prowadzenia symulacji. Do wygenerowania scenariusza i jego funkcji wykorzystano aplikacje 3DEXCITE od Dassault Systèmes oraz dane inżynieryjne pochodzące z rzeczywistych procesów. Ciągłość cyfrowa pozwoliła stworzyć precyzyjną wirtualną kopię bliźniaczą noża cybernetycznego i sali zabiegowej. Testy kliniczne mające za zadanie zmierzyć skuteczność i efektywność symulacji zostaną przeprowadzone na platformie Medidata.
– Ciągłość cyfrowa pozwala obecnie wykorzystywać wirtualne kopie bliźniacze sprzętu medycznego w zupełnie nowatorski sposób – mówi Frédéric Vacher, dyrektor 3DEXPERIENCE Lab, Dassault Systèmes. – Skuteczność immersyjnej i precyzyjnej symulacji sali zabiegowej w trójwymiarze zostanie oceniona podczas testów klinicznych na wyselekcjonowanej grupie pacjentów.
Projekt VORTHEx jest dowodem naszego zaangażowania na rzecz pacjentów poprzez integrację nowoczesnych technologii służących poprawie stanu zdrowia oraz zwiększających precyzję i bezpieczeństwo zabiegów – mówi Emile Dinet, dyrektor zarządzający Instytutu H. HARTMANN.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.