Prowadzenie działalności B+R a pozytywna interpretacja IP Box


Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/
Rozstrzygnięcie kwestii prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej przez Podatnika jest kluczowe w kontekście uzyskania pozytywnej interpretacji podatkowej dotyczącej możliwości stosowania ulgi IP Box, czyli preferencyjnego opodatkowania tzw. dochodu kwalifikowanego stawką w wysokości 5%.
Składając w imieniu naszych klientów wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji, zdarzało nam się uzyskać od Krajowej Informacji Skarbowej postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania z uwagi na nieuzupełnienie braków wniosku. KIS prezentowała stanowisko, zgodnie z którym to Wnioskodawca zobowiązany jest do jednoznacznego wyjaśnienia, czy charakter jego działalności związany jest z badaniami naukowymi czy pracami rozwojowymi.
Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 23 listopada 2021 r. wydał przełomowy wyrok o sygn. akt II FSK 1049/21. Stwierdził w nim, że nie można żądać od podatnika ubiegającego się o interpretację indywidualną, aby we własnym zakresie rozstrzygnął on, czy podejmowane przez niego czynności stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W ocenie NSA stanowisko organu prowadziłoby do podważenia sensu wydawania interpretacji podatkowych, jeśli sam wnioskodawca ma udzielić odpowiedzi na zadane przez siebie organowi pytanie.
Naszym klientom działającym w sektorze IT udzielamy pomocy w uzyskaniu pozytywnej interpretacji. W tym celu powołaliśmy powyższe orzeczenie NSA. Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź, w której organ samodzielnie dokonał kwalifikacji działalności Podatnika.
Otrzymaliśmy od Krajowej Informacji Skarbowej interpretację, w której organ wprost kwalifikuje działalność Podatnika jako działalność B+R. Stanowi to dowód na skuteczność naszej kancelarii. Gwarantujemy naszym klientom pełną ochronę, jaką daje indywidualna interpretacja podatkowa.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.