Komunikaty PR

R22 przed czasem spłaciła pożyczki zaciągnięte w PFR TFI

2022-10-20  |  12:10
Biuro prasowe

Notowana na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, dynamicznie rosnąca grupa technologiczna – R22 – dokonała przedterminowej spłaty pożyczek w łącznej kwocie 3 mln EUR, zaciągniętych w 2018 roku w Funduszu Ekspansji Zagranicznej. Środki z pożyczki zostały przeznaczone na szereg przejęć na rynku rumuńskim i chorwackim w latach 2018-2019. Przez ostatnie cztery lata Grupa przejęła dziewięć zagranicznych spółek hostingowych. Wcześniejsza spłata długu jest efektem lepszych – od zakładanych przez spółkę – przepływów operacyjnych.

- Kiedy debiutowaliśmy na GPW, w grudniu 2017 roku, R22 działała jedynie w Polsce, teraz jesteśmy w 180 krajach. To ogromny przeskok, który zaplanowaliśmy kilka lat temu. Od 5 lat stawiamy na ekspansję zagraniczną. Decyzja o współpracy z PFR TFI okazała się strzałem w dziesiątkę. Pożyczone środki pozwoliły nam rozwinąć skrzydła i wejść na rynki globalne, w pierwszej kolejności do Chorwacji i Rumunii – mówi Jakub Dwernicki, prezes zarządu R22.

Skuteczna realizacja przejęć w ostatnich latach sprawiła, że obecnie ponad 40 proc. przychodów Grupy pochodzi z rynków innych niż Polska.

– Czujemy się pewnie na międzynarodowym rynku. Jesteśmy liderem w Rumunii i numerem dwa na rynku chorwackim.  W 2018 roku nasza pozycja była zupełnie inna. W tamtym okresie potrzebowaliśmy partnera, który da nam większe poczucie bezpieczeństwa w realizacji naszych planów ekspansji, uwiarygodni naszą działalność i zapewni bezpieczeństwo potencjalnych transakcji. PFR TFI spełnił te oczekiwania w 100 proc. Z uwagi na dynamiczny rozwój Grupy na rynkach zagranicznych, w oczywisty sposób rola Funduszu ulegała zmianie. Czujemy wdzięczność za pomoc jaką otrzymaliśmy na początku naszej “międzynarodowej” drogi. Jednocześnie cieszymy się, że z uwagi na wysoką rentowność podmiotów operujących na rynkach chorwackim i rumuńskim oraz lepszych od zakładanych przez spółkę przepływów operacyjnych, możemy spłacić zaciągnięty dług dwa lata wcześniej niż wynika to z zapisów umowy – dodaje Jakub Dwernicki.

Roczne przychody spółek z Grupy R22 na rynku rumuńskim i chorwackim wyniosły w ubiegłym roku  ponad 30 mln zł, co stanowiło ok. 10 proc. przychodów Grupy R22 ogółem. W ciągu czterech lat działalności w Rumunii i Chorwacji R22 z sukcesem wdrożyła tam swoją technologię, szeroko rozumiany know-how i standardy organizacyjne.

– Patrząc na drogę, jaką przeszła Grupa R22 na międzynarodowych rynkach, widzimy, że odważna i przemyślana decyzja o rozpoczęciu ekspansji kapitałowej, którą firma podjęła kilka lat temu, przyniosła wymierne rezultaty. Jako Fundusz Ekspansji Zagranicznej towarzyszyliśmy Grupie R22 w jej pierwszych inwestycjach zagranicznych. W sumie zrealizowaliśmy wspólnie przejęcia na dwóch rynkach, co potwierdza, że na współpracę patrzymy długofalowo i aktywnie wspieramy polskich przedsiębiorców w realizacji strategii internacjonalizacji. Jako partner finansowy w inwestycjach zagranicznych pomagamy pokonać jedną z kluczowych barier w ekspansji, jaką jest dostęp do kapitału. Oferując stabilne finansowanie, dopasowane do potrzeb i możliwości inwestora, umożliwiamy przeniesienie biznesu na wyższy poziom. Zależy nam na tym, by polskie firmy, podobnie jak Grupa R22, dynamicznie się rozwijały oraz dywersyfikowały swoją działalność. Dzięki temu konsolidują się przychody, wzrasta zatrudnienie, to zaś buduje całą gospodarkę – mówi Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych w PFR TFI.

R22, poprzez bogatą ofertę 360°, kompleksowo wspiera małe, średnie i duże przedsiębiorstwa w ich obecności w Internecie, automatyzacji procesów biznesowych, komunikacji, marketingu i sprzedaży. Portfolio Grupy koncentruje się na skalowalnych produktach w modelu abonamentowym. R22 dostarcza produkty w ramach całego łańcucha wartości – od tworzenia własnych rozwiązań, przez ich utrzymanie od strony technologicznej, po kompleksową sprzedaż i obsługę klienta. Celem Grupy jest dalszym dynamiczny wzrost przede wszystkim na rynkach zagranicznych. Grupa spodziewa się, że w krótkim terminie ponad połowa przychodów będzie pochodzić spoza Polski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.