Komunikaty PR

R22 przed czasem spłaciła pożyczki zaciągnięte w PFR TFI

2022-10-20  |  12:10
Biuro prasowe

Notowana na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, dynamicznie rosnąca grupa technologiczna – R22 – dokonała przedterminowej spłaty pożyczek w łącznej kwocie 3 mln EUR, zaciągniętych w 2018 roku w Funduszu Ekspansji Zagranicznej. Środki z pożyczki zostały przeznaczone na szereg przejęć na rynku rumuńskim i chorwackim w latach 2018-2019. Przez ostatnie cztery lata Grupa przejęła dziewięć zagranicznych spółek hostingowych. Wcześniejsza spłata długu jest efektem lepszych – od zakładanych przez spółkę – przepływów operacyjnych.

- Kiedy debiutowaliśmy na GPW, w grudniu 2017 roku, R22 działała jedynie w Polsce, teraz jesteśmy w 180 krajach. To ogromny przeskok, który zaplanowaliśmy kilka lat temu. Od 5 lat stawiamy na ekspansję zagraniczną. Decyzja o współpracy z PFR TFI okazała się strzałem w dziesiątkę. Pożyczone środki pozwoliły nam rozwinąć skrzydła i wejść na rynki globalne, w pierwszej kolejności do Chorwacji i Rumunii – mówi Jakub Dwernicki, prezes zarządu R22.

Skuteczna realizacja przejęć w ostatnich latach sprawiła, że obecnie ponad 40 proc. przychodów Grupy pochodzi z rynków innych niż Polska.

– Czujemy się pewnie na międzynarodowym rynku. Jesteśmy liderem w Rumunii i numerem dwa na rynku chorwackim.  W 2018 roku nasza pozycja była zupełnie inna. W tamtym okresie potrzebowaliśmy partnera, który da nam większe poczucie bezpieczeństwa w realizacji naszych planów ekspansji, uwiarygodni naszą działalność i zapewni bezpieczeństwo potencjalnych transakcji. PFR TFI spełnił te oczekiwania w 100 proc. Z uwagi na dynamiczny rozwój Grupy na rynkach zagranicznych, w oczywisty sposób rola Funduszu ulegała zmianie. Czujemy wdzięczność za pomoc jaką otrzymaliśmy na początku naszej “międzynarodowej” drogi. Jednocześnie cieszymy się, że z uwagi na wysoką rentowność podmiotów operujących na rynkach chorwackim i rumuńskim oraz lepszych od zakładanych przez spółkę przepływów operacyjnych, możemy spłacić zaciągnięty dług dwa lata wcześniej niż wynika to z zapisów umowy – dodaje Jakub Dwernicki.

Roczne przychody spółek z Grupy R22 na rynku rumuńskim i chorwackim wyniosły w ubiegłym roku  ponad 30 mln zł, co stanowiło ok. 10 proc. przychodów Grupy R22 ogółem. W ciągu czterech lat działalności w Rumunii i Chorwacji R22 z sukcesem wdrożyła tam swoją technologię, szeroko rozumiany know-how i standardy organizacyjne.

– Patrząc na drogę, jaką przeszła Grupa R22 na międzynarodowych rynkach, widzimy, że odważna i przemyślana decyzja o rozpoczęciu ekspansji kapitałowej, którą firma podjęła kilka lat temu, przyniosła wymierne rezultaty. Jako Fundusz Ekspansji Zagranicznej towarzyszyliśmy Grupie R22 w jej pierwszych inwestycjach zagranicznych. W sumie zrealizowaliśmy wspólnie przejęcia na dwóch rynkach, co potwierdza, że na współpracę patrzymy długofalowo i aktywnie wspieramy polskich przedsiębiorców w realizacji strategii internacjonalizacji. Jako partner finansowy w inwestycjach zagranicznych pomagamy pokonać jedną z kluczowych barier w ekspansji, jaką jest dostęp do kapitału. Oferując stabilne finansowanie, dopasowane do potrzeb i możliwości inwestora, umożliwiamy przeniesienie biznesu na wyższy poziom. Zależy nam na tym, by polskie firmy, podobnie jak Grupa R22, dynamicznie się rozwijały oraz dywersyfikowały swoją działalność. Dzięki temu konsolidują się przychody, wzrasta zatrudnienie, to zaś buduje całą gospodarkę – mówi Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych w PFR TFI.

R22, poprzez bogatą ofertę 360°, kompleksowo wspiera małe, średnie i duże przedsiębiorstwa w ich obecności w Internecie, automatyzacji procesów biznesowych, komunikacji, marketingu i sprzedaży. Portfolio Grupy koncentruje się na skalowalnych produktach w modelu abonamentowym. R22 dostarcza produkty w ramach całego łańcucha wartości – od tworzenia własnych rozwiązań, przez ich utrzymanie od strony technologicznej, po kompleksową sprzedaż i obsługę klienta. Celem Grupy jest dalszym dynamiczny wzrost przede wszystkim na rynkach zagranicznych. Grupa spodziewa się, że w krótkim terminie ponad połowa przychodów będzie pochodzić spoza Polski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.