Ransomware: średnia wartość płaconego okupu wzrosła o 33%
Według raportu Coverware, opisującego ataki ransomware w I kwartale 2020 roku, przedsiębiorcy płacą coraz więcej za odszyfrowanie danych. Większa gotowość przedsiębiorców do zapłaty okupu wiąże się z niepewną sytuacją gospodarczą wywołaną przez pandemię koronawirusa.
Ransomware cały czas nęka przedsiębiorców, hakerzy dywersyfikują ataki i nie oszczędzają żadnej branży. Wprawdzie autorzy raportu przyznają, że wśród grup przestępczych nie zaszły jakieś istotne zmiany, cały czas dominują ci sami gracze, ale pojawiły się też dwa interesujące trendy. Po pierwsze niektórzy napastnicy zrezygnowali z ataków na instytucje opieki zdrowotnej w związku z pandemią COVID-19. Po drugie hakerzy grożą swoim ofiarom, iż upublicznią pozyskane dane, jeśli nie otrzymają okupu. Wcześniej ograniczali swoje działania wyłącznie do zaszyfrowania plików, żądając zapłaty za klucze deszyfrujące. Eksfiltracja danych dotyczyła niemal 9 proc. wszystkich przypadków zarejestrowanych przez Coverware. Taktyka ta była stosowana m.in przez Maze, Sodinokibi, DopplePaymer.
Analitycy Coverware zwracają uwagę na fakt, iż w pierwszym kwartale bieżącego roku, średnia wartość płaconego okupu wyniosła 111 605 USD - 33 proc. więcej niż w IV kwartale 2019 roku. Co istotne, większość dokonywanych płatność jest niższa, bowiem mediana osiągnęła wartość 44 021 USD. Natomiast nie uległy zmianie rodzaje złośliwego oprogramowania wykorzystywanego w czasie cyberataków. W pierwszym kwartale 2020 roku przestępcy najczęściej sięgali po Sodinokibi - 26,7 proc. spośród wszystkich ataków typu ransomware było realizowanych za pomocą tego narzędzia. Hakerzy bardzo chętnie też posługiwali się programami Ryuk (19,6 proc) oraz Fobos (7,8 proc.). Autorzy raportu zauważają, że pod koniec pierwszego kwartału bieżącego roku zaczęła zanikać liczba ataków przeprowadzanych za pomocą systemu Ryuk oraz innych wariantów Hermesa. Przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest znana.
Cyberprzestępcy najchętniej biorą na cel małe i średnie firmy świadczące profesjonalne usługi, np. kancelarie prawne czy dostawców zarządzanych usług IT. Przeciwko tej grupie w skierowanych było 18,1 proc. spośród wszystkich ataków ransomware. Drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmuje służba zdrowia (13,8 proc), a trzecie sektor publiczny (12 proc).
Innym, ważnym wskaźnikiem jest tzw. powodzenie płatności, które wynosi 99 proc. W praktyce oznacza, że w 99 proc. przypadków organizacje po dokonaniu wpłaty otrzymuje dostęp do danych.
- Warto zaznaczyć, że ta wartość nie do końca oddaje rzeczywisty stan. Wspominają o tym autorzy raportu, którzy bardzo aktywnie śledzą grupy przestępcze. Z ich obserwacji wynika, że w cyberprzestrzeni działają napastnicy, którzy nie wywiązują się z zobowiązań. Właśnie dlatego Coverware odradza firmom płacenie okupów. W pełni podzielamy to stanowisko. - mówi Mariusz Politowicz, z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Źródło: bitdefender.pl, marken.com.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.