Ratownictwo medyczne z nowym systemem
Służby ratunkowe z systemem od Globemy
System Wspomagania Dowodzenia dla Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM), używany przez dysponentów i służby ratownictwa w całej Polsce, został rozbudowany o nową funkcjonalność. Ostrzega ona automatycznie służby ratownicze, że pod wskazanym miejscem zdarzenia przebywa osoba poddana kwarantannie. Informacja ta jest przekazywana zarówno do dyspozytora, jak i do załogi ratownictwa medycznego. Dzięki temu załoga może być z góry przygotowana na zastosowanie wszystkich procedur związanych z epidemią COVID-19. Rozwiązanie zostało stworzone przez polską firmę Globema na zlecenie Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego i w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia.
Dane o lokalizacji, w której przebywa osoba objęta kwarantanną, są pobierane do Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Nowa funkcjonalność działa od 3 kwietnia, a zespół Globemy stworzył ją w rekordowym tempie - zaledwie 3 dni.
System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) umożliwia centralne monitorowanie działań ratunkowych. Jest on częścią większego Systemu Informatycznego Powiadamiania Ratunkowego (SIPR). Jako całość jest zintegrowany z rozwiązaniami IT Centrów Powiadamiania Ratunkowego oraz pośrednio z innymi systemami – SWD Policji i Państwowej Straży Pożarnej.
Globema w konsorcjum z Pentegy S.A. współtworzyła SWD PRM od podstaw w latach 2014 – 2019. Obecnie Globema rozwija system jako podwykonawca Gabos Sp. z o.o. Korzystają z niego wszystkie dyspozytornie w kraju, lekarze koordynujący ratownictwo medyczne i ponad 1500 ambulansów. System umożliwia szybką wymianę informacji pomiędzy rejonami operacyjnymi, a także skraca całkowity czas oczekiwania na połączenie, przyjęcia zgłoszenia i udzielenie pomocy.
Więcej informacji o systemie:
https://www.globema.pl/swd-prm-covid/
https://www.globema.pl/swd-prm-karetki-pogotowia/
https://www.globema.pl/przelaczenie-swd-prm/
O Globemie
Globema Sp. z o.o. została założona w 1997 roku. Już w kolejnym roku firma nawiązała partnerstwo z brytyjską firmą Smallworld, przejętą potem przez koncern General Electric. Od 2004 roku Globema działa także na rynkach zagranicznych – dotychczas otworzyła oddziały w Czechach, Rumunii oraz Stanach Zjednoczonych. Firma działa także w partnerstwie strategicznym m.in. z koncernami Google, Oracle i Microsoft. W 2012 roku Globema uzyskała z rąk Ministra Gospodarki status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Głównymi produktami Globemy są specjalizowane, branżowe systemy zarządzania zasobami przestrzennymi przedsiębiorstw sieciowych, a także systemy wsparcia realizacji zadań terenowych oraz technologie lokalizacji obiektów w czasie rzeczywistym. Rozwiązania Globemy obejmują prowadzenie inwentaryzacji sieci, projektowanie jej rozwoju, wsparcie eksploatacji, obsługę awarii oraz zarządzanie służbami mobilnymi i automatyzację procesów logistycznych.

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.