Robot skonstruowany przez nastolatków z Polski na FIRST Robotics Competition
Ekipa trzydziestu 15-18-latków z Warszawy i Bielska-Białej stworzyła robota, który powalczy w Turcji o finał międzynarodowego konkursu FIRST Robotics Competition. Robot będzie musiał m.in. zbierać i wrzucać piłki do kosza, kręcić kołem i zawieszać się na niestabilnym drążku. Pokazom uczestników zawodów będą przyglądać się m.in. przedstawiciele NASA, Google, Apple i Boeing.
FIRST Robotics Competition (FRC) to najbardziej prestiżowy konkurs projektowania i budowy robotów skierowany do osób w wieku 15-18 lat. Pierwszy etap obejmuje elimacje w Stambule, do których RaByte – jak nazwała się młoda grupa z Warszay i Bielska-Białej – przygotowuje się od początku stycznia, kiedy przedstawione zostały tegoroczne wymagania konkursowe. Zespół dostał wtedy części i elementy do konstrukcji swojego robota. Powstawał on pod opieką merytoryczną pracowników naukowych Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych na Politechnice Warszawskiej.
Eliminacje w Stambule odbędą się w dwóch etapach. Najpierw robot samodzielnie będzie poruszał się po arenie i zdobywał punkty za jazdę bez pomocy pilota. Następnie robot, sterowany już przez RaByte, będzie musiał m.in. zebrać piłki oraz wrzucić je celnie do koszy, kręcić kołem i zawieszać się na niestabilnym drążku.
Drużynę RaByte tworzy trzydziestka najzdolniejszych uczniów sześciu stołecznych liceów: Czackiego, Mickiewicza, Staszica, Hoffmanowej, Zamoyskiego, Skłodowskiej-Curie oraz z Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie, a także z V LO w Bielsku-Białej. Poza skonstruowaniem robota zespół – aby wziąć udział w konkursie – musiał także zadbać o odpowiednią promocję oraz pozyskanie sponsorów i partnerów. Konkurs FRC ma przygotować młodych ludzi do wejścia na rynek nowych technologii i co bardzo ważne, pozwolić im zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe.
– Ostatnio sporo się mówiło o Global Innovation Index, rankingu prezentującym najbardziej innowacyjne państwa świata. Polska zajęła w nim 39. miejsce na 127. analizowanych państw. Byliśmy w rankingu niżej niż nasi sąsiedzi z Czech, Słowacji i Litwy. Eksperci jako przyczynę takiej sytuacji wskazują zbyt niskie wydatki na badania i rozwój, a także niewystarczającą edukację w tym obszarze. Wychodzimy z założenia, że poza szkołą – w procesie pobudzania do innowacyjności – swoją rolę do odegrania ma również biznes i firmy prywatne. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć RaByte. Na co co dzień wspieramy przedsiębiorców prowadzących małe i średnie sklepy w Polsce, wdrażamy technologie i innowacje, które pomagają zarządzać sklepami i optymalizują ich koszty. Być może kiedyś rozwiązania tworzone przez młodych ludzi takich jak w RaByte pozwolą jeszcze lepiej wspierać naszych klientów w codzienniej pracy i obsłudze polskich konsumentów – mówi Luis Amaral, prezes zarządu Grupy Eurocash, która wspiera finansowo Team RaByte.
Turnieje eliminacyjne odbędą się w Stambule w dniach 5-7 i 9-11 marca. Finał zawodów odbędzie się w Detroit w dniach 29 kwietnia - 2 maja.

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.