Rocznica kosmicznej wyprawy zestawu słuchawkowego na Księżyc
Od 1969 r. lipiec jest miesiącem, w którym wspominamy pierwsze kroki człowieka na Księżycu. W tym roku ten czas ma jeszcze większe znaczenie, dzięki udostępnieniu najwyraźniejszego i najgłębszego obrazu kosmosu wykonanego przez teleskop Jamesa Webba. Oznacza to, że eksploracja wszechświata dopiero nabiera tempa, a technologie komunikacyjne odgrywały i nadal odgrywają główną rolę w każdej z misji kosmicznych. Słynne zdanie „To mały krok dla człowieka, lecz ogromny skok dla ludzkości” zostały przekazane za pośrednictwem zestawu słuchawkowego Poly MS50 – co oznacza, że były one pierwszym tego typu rozwiązaniem zaprojektowanym z myślą o przestrzeni kosmicznej.
Specjalne cechy ergonomiczne i funkcje redukujące hałas musiały być wzięte pod uwagę w rozwoju istniejącej już technologii i dostosowane do niewątpliwie specyficznych warunków. Innowacyjna, jak na tamte czasy, konstrukcja mikrofonu eliminowała jakiekolwiek ryzyko iskrzenia elektrycznego w przestrzeni kosmicznej i zapewniała czystą transmisję głosu. Dzięki temu zagwarantowane zostało niezakłócone połączenie zarówno wewnątrz statku kosmicznego, jak i z centrum kontroli na Ziemi. To, w połączeniu z niewielką wagą produktu, uczyniło ten zestaw słuchawkowy idealnym do eksploracji kosmosu.
Każdy dzisiejszy smartfon ma dziesiątki razy większą moc obliczeniową niż komputer pokładowy Apollo 11, co tylko daje nam zarys i możliwość wyobrażenia sobie ówczesnej technologii, która mimo to doprowadziła do ogromnego sukcesu misji. Jednak, aby to było możliwe nauka i technologia musiały iść w parze z coraz to nowymi wyzwaniami i przekraczaniem kolejnych barier. Zarówno wtedy w kosmosie, jak i teraz na Ziemi okazały się one niezbędne do wzajemnej interakcji i podtrzymywania funkcjonowania społeczeństwa w czasie pandemii Covid-19. Chociażby technologia ANC, która stała się niezwykle pożądana podczas zdalnych spotkań, opracowana na potrzeby mikrofonu Neila Armstronga, ma dziś zapewniać redukcję szumów i jak najwyraźniejszą komunikację.
Zestawy słuchawkowe firmy Poly nie tylko umożliwiły połączenie z astronautami ponad 50 lat temu, ale nadal są używane w centrach powiadamiania ratunkowego, czy w samolotach. Dzisiejsze technologie telekomunikacyjne coraz częściej zapraszają do metawersum, aby ożywić ten wirtualny wszechświat i stworzyć interoperacyjność między rozwiązaniami i aplikacjami. Dzięki temu zaczynamy wkraczać w innowacyjną erę, w której moglibyśmy wyobrazić sobie wirtualne lekcje w kosmosie – szczególnie że niektóre instytucje edukacyjne umożliwiają wideo połączenia z ISS (Międzynarodową Stacją Kosmiczną).
Obecnie granica między tym, co realne, a wirtualne, stopniowo się zaciera. Być może pewnego dnia zniknie całkowicie, aby stworzyć globalny system wirtualnej rzeczywistości, dostępny za pośrednictwem narzędzi komunikacji skoncentrowanych na człowieku. Niemniej jednak przyspieszenie innowacji technologicznych w zakresie AR (augmented reality), VR (virtual reality), technologii haptycznych i telekomunikacyjnych, które tworzą metaverse, dostarczy unikalnych wrażeń bliskich rzeczywistości oraz sprawi, że ludzie będą podróżować z domu. Szczególnie że urządzenia, których używamy w codziennej pracy, dynamicznie ewoluują i zyskują nowe funkcje w zaskakująco szybkim tempie.
Jakub Abramczyk, Sales Director Eastern Europe w Poly

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.