Rocznica kosmicznej wyprawy zestawu słuchawkowego na Księżyc
Od 1969 r. lipiec jest miesiącem, w którym wspominamy pierwsze kroki człowieka na Księżycu. W tym roku ten czas ma jeszcze większe znaczenie, dzięki udostępnieniu najwyraźniejszego i najgłębszego obrazu kosmosu wykonanego przez teleskop Jamesa Webba. Oznacza to, że eksploracja wszechświata dopiero nabiera tempa, a technologie komunikacyjne odgrywały i nadal odgrywają główną rolę w każdej z misji kosmicznych. Słynne zdanie „To mały krok dla człowieka, lecz ogromny skok dla ludzkości” zostały przekazane za pośrednictwem zestawu słuchawkowego Poly MS50 – co oznacza, że były one pierwszym tego typu rozwiązaniem zaprojektowanym z myślą o przestrzeni kosmicznej.
Specjalne cechy ergonomiczne i funkcje redukujące hałas musiały być wzięte pod uwagę w rozwoju istniejącej już technologii i dostosowane do niewątpliwie specyficznych warunków. Innowacyjna, jak na tamte czasy, konstrukcja mikrofonu eliminowała jakiekolwiek ryzyko iskrzenia elektrycznego w przestrzeni kosmicznej i zapewniała czystą transmisję głosu. Dzięki temu zagwarantowane zostało niezakłócone połączenie zarówno wewnątrz statku kosmicznego, jak i z centrum kontroli na Ziemi. To, w połączeniu z niewielką wagą produktu, uczyniło ten zestaw słuchawkowy idealnym do eksploracji kosmosu.
Każdy dzisiejszy smartfon ma dziesiątki razy większą moc obliczeniową niż komputer pokładowy Apollo 11, co tylko daje nam zarys i możliwość wyobrażenia sobie ówczesnej technologii, która mimo to doprowadziła do ogromnego sukcesu misji. Jednak, aby to było możliwe nauka i technologia musiały iść w parze z coraz to nowymi wyzwaniami i przekraczaniem kolejnych barier. Zarówno wtedy w kosmosie, jak i teraz na Ziemi okazały się one niezbędne do wzajemnej interakcji i podtrzymywania funkcjonowania społeczeństwa w czasie pandemii Covid-19. Chociażby technologia ANC, która stała się niezwykle pożądana podczas zdalnych spotkań, opracowana na potrzeby mikrofonu Neila Armstronga, ma dziś zapewniać redukcję szumów i jak najwyraźniejszą komunikację.
Zestawy słuchawkowe firmy Poly nie tylko umożliwiły połączenie z astronautami ponad 50 lat temu, ale nadal są używane w centrach powiadamiania ratunkowego, czy w samolotach. Dzisiejsze technologie telekomunikacyjne coraz częściej zapraszają do metawersum, aby ożywić ten wirtualny wszechświat i stworzyć interoperacyjność między rozwiązaniami i aplikacjami. Dzięki temu zaczynamy wkraczać w innowacyjną erę, w której moglibyśmy wyobrazić sobie wirtualne lekcje w kosmosie – szczególnie że niektóre instytucje edukacyjne umożliwiają wideo połączenia z ISS (Międzynarodową Stacją Kosmiczną).
Obecnie granica między tym, co realne, a wirtualne, stopniowo się zaciera. Być może pewnego dnia zniknie całkowicie, aby stworzyć globalny system wirtualnej rzeczywistości, dostępny za pośrednictwem narzędzi komunikacji skoncentrowanych na człowieku. Niemniej jednak przyspieszenie innowacji technologicznych w zakresie AR (augmented reality), VR (virtual reality), technologii haptycznych i telekomunikacyjnych, które tworzą metaverse, dostarczy unikalnych wrażeń bliskich rzeczywistości oraz sprawi, że ludzie będą podróżować z domu. Szczególnie że urządzenia, których używamy w codziennej pracy, dynamicznie ewoluują i zyskują nowe funkcje w zaskakująco szybkim tempie.
Jakub Abramczyk, Sales Director Eastern Europe w Poly
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.