Komunikaty PR

Rok 2023 przyniesie zmiany. Sprawdziliśmy, co zmieni się w sektorze zatrudnienia

2023-01-11  |  10:00
Kontakt
Anita Kijanka
Come Creations Group

Chmielna 73
02-904 Warszawa
kontakt|comecreationsgroup.pl| |kontakt|comecreationsgroup.pl
511532142
https://comecreations.group/
  • Rynek IT zmienia się dynamicznie, a zmianom tym sprzyja nie tylko rozwój nowych technologii, ale też globalne trendy, sytuacja polityczna i recesja. Spowolnienie gospodarcze może mieć zauważalny wpływ na naszą codzienną pracę, będziemy poszukiwali nie tylko elastyczności i większego bezpieczeństwa, ale też nowych możliwości zwiększenia naszych dochodów. Co będzie istotne dla  specjalistów IT w nadchodzącym roku? Jakie zmiany pojawią się w tej branży?

W 2023 roku coraz bardziej będą zyskiwać na popularności rozwiązania maksymalizujące korzyści dla obu stron rynku pracy (pracownicy i pracodawcy), np. Web3 oparte o współwłasność (ownership). Web3 to nowa generacja Internetu, cechująca się decentralizacją, która oddaje władzę w ręce użytkowników, a nie korporacji. Procesy biznesowe zyskają więc społecznościowy charakter, a głos użytkowników będzie miał realny wpływ na kierunek rozwoju danej platformy. Przez to relacja z współwłaścicielami-użytkownikami trwale zmieni się w kierunku większej lojalności, zaangażowania, a finalnie satysfakcji i korzyści finansowych

Zatrudnienie na bazie umiejętności

Obawy o potencjalne spowolnienie gospodarcze tyczą się nas wszystkich - także pokolenia Z. W ostatnim badaniu Goldman Sachs 86% z nich potwierdziło, że są świadomi globalnej recesji, która ich nie ominie. Eksperci IT zapewniają, że dzięki dynamicznym zmianom w sektorze nowych technologii zmiany nie będą w tym segmencie zbyt mocno odczuwalne. Jedno natomiast jest pewne - warunki zatrudnienia zmienią się w 2023 r. W obliczu konieczności osiągania krótko- i średnioterminowych wyników, firmy będą coraz częściej zatrudniały na podstawie umiejętności popartych doświadczeniem, a mniej na podstawie potencjału wynikającego z posiadanego dyplomu. Nie wystarczą dobre stopnie, by zyskać i utrzymać pracę naszych marzeń. Już teraz obserwujemy spadek rekrutacji absolwentów. Wielu pracodawców eliminuje dyplomy naukowe na rzecz oceny realnych umiejętności, a potencjał kandydata jest także oceniany przez jego kreatywność. Obecnie samo ukończenie studiów to za mało, w IT liczą się potwierdzone umiejętności.

  • Młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy muszą korzystać z możliwości uczenia się zintegrowanego z pracą, takich jak staże, praktyki i programy przyuczania do zawodu, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie i rozwijać umiejętności. Aby podnosić kwalifikacje, w 2023 roku jeszcze bardziej popularne stanie się czerpanie wiedzy wśród sprawdzonej społeczności, działającej w podobnych obszarach, w tym społeczności deweloperów. Odpowiadając na te potrzeby stworzyliśmy pierwszą w Europie Web3 Community Company, która nie tylko łączy swoich użytkowników, ale też  pomaga im uzyskać dostęp do projektów globalnych korporacji. Co ważne i nowe - na naszym Discordzie użytkownicy będa dzielić się swoją więdzą i doświadczeniem, co pomoże im podnosić swoje kompetencje i rozwijać społeczność Specjalistów IT. - mówi Dariusz Kornacki z Wennect.

Siła elastyczności

Rok 2023 upłynie pod znakiem elastyczności. Eksperci prognozują, że w ciągu najbliższych dwóch lat brak znacznej liczby Specjalistów IT może wpływać na wyniki finansowe korporacji. Według danych Deloitte, w ostatnim roku 82% amerykańskich przedsiębiorstw wstrzymało realizację projektów transformacji cyfrowej z powodu braku kadry i właściwych dla prowadzonych projektów umiejętności. W Polsce dysponujemy siłą efektywności kosztowej, gdzie (jeszcze) można nawiązać współpracę ze specjalistą, po stawkach niższych niż w innych krajach UE, czy  w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Ale nic nie trwa wiecznie.

Dlatego duże organizacje będą musiały poszukiwać zróżnicowanych sposobów na pozyskanie pracowników - dzięki wynagrodzeniu, zapewnieniu elastycznych warunków pracy oraz innowacyjnemu podejściu do globalnych trendów jak np. Ownership, Web3, Community. Specjaliści IT będą natomiast poszukiwali nie konkretnie określonego pracodawcy, a projektów, które są zgodne z ich oczekiwaniami. I odpowiednio dobrane do ich potrzeb.

  • Poszukiwanie nowego projektu czy nowej pracy będzie polegało na dopasowaniu umiejętności i oczekiwań specjalisty IT do projektu, gwarantując obydwu stronom bezpieczeństwo jego wykonania.  - dodaje ekspert.

Eksperci mówią, że zmiana trendów to szansa dla Polskich talentów IT, którzy są doświadczeni w branży nowych technologii i przez to poszukiwani przez międzynarodowe korporacje. 

Decentralizacja danych i budowanie zaufanych społeczności

Nowy rok będzie też bogatszy w rozwiązania Web3. Decentralizacja danych w kolejnych miesiącach może pomóc w odbudowaniu zaufania w sieci, które w ostatnich latach przeżywa kryzys. Nie jest tajemnicą, że  blockchain i tokeny są sercem powstającej nowej generacji internetu - Web3. Tak zbudowana infrastruktura pomoże powiązać zaangażowanie użytkowników z wartością dodaną danego ekosystemu. Co ważne, twórcy w Web3 są właścicielami każdej treści, jaką wytworzą i która jest zapisaną w blockchain. Dla przykładu, może być to rekomendacja, polecenie usługi czy wykonawcy projektu. 

Nieodłącznym elementem świata Web3 stanie się więc budowanie społeczności, które będzie stanowiło główny kierunek w komunikacji internetowej w kolejnych latach. Będzie to miało wpływ na zapewnienie transparentność w procesie rekrutacyjnym i zatrudnianiu pracowników. Dodatkowo takie rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo pracy, poprzez zabezpieczenie płatności i umów z pracodawcami.

Ownership da wpływ

Przyszły rok będzie cechowała intensyfikacja dzielenia się - wiedzą, doświadczeniem, jak również wspólną inicjatywą. Zdaniem ekspertów zmienią się nasze tendencje w zakresie korzystania z serwisów i platform internetowych. Chętniej będziemy angażowali się w tych miejscach, gdzie nasze zdanie będzie ważne dla innych i gdzie będziemy mogli wybierać rozwiązania, mieć wpływ na rozwój, a przy okazji dodatkowo na tym zarobić. Na platformie Wennect sprawczość zyskamy np. dzięki głosowaniu z użyciem tokenów, które otrzymamy poprzez czynny udział w życiu społeczności.

  • Według światowych prognoz w przyszłym roku ownership - czyli nowy model biznesowy angażujący społeczności - będzie zyskiwał na popularności i da użytkownikom możliwość decydowania o kształcie serwisu czy usługi. W tym modelu społeczność dostaje dodatkowe profity w postaci tokenów i dzięki nim ma wpływ na to, jak rozwiną się dane inicjatywy, co bezpośrednio przełoży się na ich rentowność.  - twierdzi Kornacki.

Można powiedzieć, że w praktyce ownership stanie się nową formą generowania dochodu pasywnego, gdzie zaangażowanie w budowanie wartości społeczności będzie bezpośrednio przekładało się  na konkretną wartość finansową. Trend ten pozostanie z nami nie tylko w okresie recesji, ale na długie lata zmieni oblicze świata rekrutacji.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Come Creations Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie PROJEKTORY PANASONIC OŻYWIAJĄ STAROŻYTNY EFEZ W MUZEUM DOŚWIADCZEŃ IMMERSYJNYCH Biuro prasowe
2024-07-24 | 12:30

PROJEKTORY PANASONIC OŻYWIAJĄ STAROŻYTNY EFEZ W MUZEUM DOŚWIADCZEŃ IMMERSYJNYCH

Projektory laserowe DLP Panasonic zostały wybrane przez tureckie muzeum ze względu na swoją rozdzielczość 4K i wysoką jasność, które są niezbędne do projekcji na dużą skalę w
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 01:00

Symfonia na rzecz edukacji MŚP: partnerstwo z Fundacją Digital Poland

Symfonia, producent i dostawca rozwiązań wspierających cyfryzację procesów biznesowych w MŚP, nawiązała współpracę z Fundacją Digital Poland. Partnerstwo to, podobnie jak uruchomione niedawno Symfonia Lab, wpisuje się w
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.