Komunikaty PR

Rusza Orange Digital Center. Bezpłatne kursy programowania i wiele szans na rozw

2022-10-19  |  15:40
Biuro prasowe

Startuje ​Orange Digital Center (ODC) – inicjatywa, której celem jest wsparcie ludzi w rozwoju kompetencji przyszłości, niezbędnych dziś w życiu społecznym i zawodowym. ODC łączy projekty edukacji pozaformalnej Fundacji Orange. Można już zgłaszać się m.in. do Szkoły Kodowania czyli na bezpłatny, profesjonalny kurs programowania połączony z doradztwem zawodowym i nastawiony na wzmacnianie także umiejętności społecznych.

43% Polaków w wieku 16-74 lata ma niski poziom podstawowych umiejętności cyfrowych[1]. Tymczasem stają się one niezbędne w życiu społecznym i zawodowym, a profile zawodowe, w których są potrzebne, w 2021 roku pojawiły się już w 34% ogłoszeń o pracę[2]. 

 

Dodatkowo, dla pełni rozwoju, same kompetencje cyfrowe mogą nie wystarczyć. Np. umiejętność programowania daje większe szanse w życiu zawodowym dopiero w połączeniu z umiejętnością współpracy, komunikacji, przedsiębiorczości – czyli z kompetencjami społecznymi. Razem tworzą kompetencje przyszłości. Wiemy, że zdobywanie ich jest dla wielu wyzwaniem i dlatego ruszamy z inicjatywą Orange Digital Center. - mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

 

Co siódmy Polak w wieku 18-35 nie pracuje, nie uczy się i nie zdobywa kwalifikacji zawodowych. Ta grupa to tzw. NEETs (ang. „Not in Employment, Education nor Training”). Większość stanowią kobiety, głównie ze względu na zobowiązania macierzyńskie czy też opiekuńcze wobec rodzin. 

Nowe szanse – Orange Digital Center

Misją Orange Digital Center (ODC), które 19 października wystartowało w Polsce, jest zwiększanie szans w życiu zawodowym i społecznym. Szczególnie grup, które z różnych powodów mogą mieć utrudniony dostęp do rozwoju kompetencji przyszłości lub są zagrożone wykluczeniem. To społeczna inicjatywa międzynarodowej Grupy Orange. Działa już w kilkunastu krajach na świecie.

ODC w Polsce łączy programy edukacji pozaformalnej Fundacji Orange: Szkołę Kodowania, FabLaby powered by Orange i Pracownie Orange. To bezpłatne kursy programowania dla młodych dorosłych, warsztaty nowoczesnego rzemiosła oraz multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy mogą rozwijać swój potencjał. Zgodnie z założeniem Fundacji, inicjatywy te kształtują nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Trafiać będą też do NEETs. Siedziba ODC jest w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ale projekt działać będzie w różnych miejscach w Polsce i online. Do pierwszych inicjatyw można już aplikować.

Zgłoś się do Szkoły Kodowania 

To bezpłatny, profesjonalny kurs programowania od podstaw dla osób w wieku 18-35 lat, które poszukują nowej ścieżki zawodowej. Trenerzy w prosty i przystępny sposób tłumaczą zagadnienia i prezentują zadania praktyczne. Zakwalifikowane osoby będą mogły skorzystać też z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami IT, webinarów technologicznych, networkingu i inspiracji. Fundacja Orange zapewni im indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony i źródła motywacji czy poczucia satysfakcji. 

Projekt daje możliwość nabycia umiejętności w ramach dwóch technologii – Java i Python (w kolejnej edycji: UX). Warsztaty odbędą się stacjonarnie w Warszawie i online. Nabór zgłoszeń na kursy trwa do 15 listopada 2022, liczba miejsc jest ograniczona. Partnerami są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa. Więcej informacji i regulamin na www.szkolakodowania.com

– Zapraszamy do udziału w projekcie każdego, kto chciałby wejść na rynek pracy, myśli o tym żeby się przekwalifikować i rozwijać się w kierunku programistycznym. W szczególności osoby, które nie miały dotychczas możliwości zdobycia wiedzy na kierunkach związanych z informatyką. Kurs wymaga zaangażowania i systematyczności, ale daje szansę na lepszą przyszłość – zachęca Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange.

Nowoczesne rzemiosło dla młodych dorosłych i kobiet

Wraz z otwarciem ODC w Polsce ruszył także nabór zgłoszeń do nowej edycji projektów: YouthLab i MakerWoman realizowanych w kreatywnej przestrzeni FabLab powered by Orange w Warszawie. Pracownia wyposażona jest w drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę i maszyny do szycia, aby umożliwić ludziom nabywanie nowych kompetencji w nurcie „zrób-to-sam”.

YouthLab dedykowany jest młodym ludziom (od 16 do 25. roku życia), którzy chcą spróbować swoich sił w branży kreatywno-cyfrowej. A Maker Woman to projekt edukacyjny z zakresu nowoczesnego rzemiosła dla kobiet, w tym obywatelek Ukrainyprzebywających w Polsce. Zajęcia poprowadzą edukatorzy i edukatorki Stowarzyszenia Robisz.to. https://fablabwarszawa.pl/projekty

Orange Digital Center w małych miejscowościach

Dzięki ODC rozwinie się także program Pracowni Orange. To multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach wyposażone w bezpłatny internet i nowoczesny sprzęt, z których mieszkańcy mogą korzystać w celu spotkań, integracji, udziału w kursach, warsztatach czy ciekawych wydarzeniach. Przy wsparciu Fundacji Orange Pracownie działają już od 2012 roku. Specjalnie dla mieszkańców powiatów, w których się znajdują, Fundacja udostępni kursy Szkoły Kodowania w wersji online.  Zgłaszać na nie można na www.szkolakodowania.com   Dodatkowo, w czasie otwarcia ODC zapowiedziano, że w 2023 roku Fundacja założy nowe Pracownie w kolejnych miejscowościach.

 

 

 

 

 


[1] How many citizens had basic digital skills in 2021? - Products Eurostat News - Eurostat (europa.eu)

[2] Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2021” https://media.pracuj.pl/146613-rynek-pracy-specjalistow-h1-2021-rozpedzona-rekrutacja

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.