Smartfony z wiekowym Androidem na celowniku hakerów
Do smartfonów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android należy około 70 proc. globalnego rynku. Niestety, wiele z tych urządzeń stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa, Jednym z kluczowych problemów jest nadmierna fragmentacja systemu operacyjnego Android. W ciągu ostatnich 14 lat Google wydało wiele wersji tego systemu, ale zapewnia wsparcie tylko dla trzech ostatnich iteracji. Google obsługuje każdą nową wersję systemu operacyjnego średnio przez trzy lata, ale co roku uruchamia nową wersję. Jednakże wielu użytkowników korzysta ze smartfonów dłużej niż trzy lata, co stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa.
- Przy wyborze nowego telefonu, użytkownicy zazwyczaj biorą pod uwagę rozmiar ekranu, łatwość obsługi, moc obliczeniową czy jakość wyświetlanego obrazu. Natomiast ramy czasowe wsparcia urządzenia niezwykle rzadko wpływają na decyzje o zakupie - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Jeśli trzyletni telefon działa prawidłowo, a użytkownik jest z niego zadowolony, nie warto inwestować w nowe urządzenie, które będzie realizować niemal tożsame zadania. Jednak, kiedy producent smartfona lub dostawca systemu operacyjnego rezygnuje ze wsparcia starszych wersji, a więc nie zajmuje się aktualizacją luk w zabezpieczeniach, wzrasta ryzyko używania takiego smartfona.
Hakerzy znają statystyki
Przestarzałe i nieobsługiwane urządzenia będące w użyciu są niemal wymarzonym celem dla hakerów. W przeciwieństwie do iOS, system operacyjny Android OS jest mocno pofragmentowany. Wciąż można znaleźć wcale niemałą grupę osób korzystających ze smartfonów z dziesięcioletnią wersją Androida. Bitdefender dokonał analizy smartfonów wyposażonych w system Bitdefender Mobile Security dla Androida. Ostatnią obsługiwaną wersją jest Android 10, dla którego wsparcie prawdopodobnie wygaśnie we wrześniu 2022 roku. Wówczas Google ma ogłosić premier® Androida 13. Według wyliczeń Bitdefendera aż 35 proc. smartfonów z Androidem będzie pozbawionych wsparcia.
Ilekroć pojawia się luka bezpieczeństwa, zaleca się jak najszybszą jej aktualizację. Jednak w przypadku telefonów z nieobsługiwanym systemem operacyjnym Android, taka możliwość nie istnieje. Warto o tym pamiętać, przy wyborze smartfona z zielonym ludzikiem.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.