Sony HXC-FZ90 - nowa kamera do produkcji w 4K na żywo
Firma Sony ogłosiła wprowadzenie nowej, przystępnej cenowo, kamery do transmisji na żywo dla nadawców telewizyjnych oraz firm, które zajmują się produkcją wydarzeń i potrzebują wysokiej jakości rozwiązań do produkcji na żywo z wykorzystaniem technologii 4K.
„W związku z tym, że formaty produkcji różnią się w zależności od projektów, coraz więcej firm szuka elastycznego sposobu przełączania między 4K, HD i HDR w zależności od potrzeby chwili. Być może nadal realizują większość produkcji w jakości HD, ale wiedzą, że muszą być przygotowane na przyszłe wyzwania i chcą być gotowe już teraz, aby móc odpowiadać na nie w przyszłości, oferując jakość 4K lub w technologię HDR” — skomentował Norbert Paquet, szef działu Live Production w Sony Europe.
Choć większość firm zajmujących się produkcją wydarzeń, organizacji e-sportowych, religijnych lub instytucji edukacyjnych produkuje znaczną część swoich materiałów z wykorzystaniem rozdzielczości HD, są coraz bardziej świadome korzyści płynących z produkcji 4K i szukają prostych sposobów przejścia na tę technologię. Kamera HXC-FZ90, zaprojektowana i obsługiwana w znany z innych kamer Sony sposób, umożliwia organizacjom bezproblemowe przejście na wyższą rozdzielczość w dogodnym dla nich czasie. Model HXC-FZ90 obsługuje również tryby HLG (Hybrid Log Gamma) i S-Log3 dla przepływu pracy Sony SR Live, umożliwiając w razie potrzeby korzystanie z HD HDR lub 4K HDR.
Kluczowe funkcje nowej kamery skoncentrowane są na jakości obrazu oraz łatwej obsłudze i obejmują:
- Przetwornik obrazu CMOS z pojedynczym chipem typu 2/3 cala 4K z mocowaniem obiektywów B4, obsługujący rozdzielczość 2000 TVL
- Licencję 4K – dostępną do wykupienia w opcji na tydzień lub na miesiąc albo jako włączoną na stałe
- Wbudowaną obsługę trybów HLG i S-Log3 dla przepływu pracy SR Live
- Funkcję ARIA: Automatyczna optymalizacja obrazu zgodnie z charakterystyką obiektywu[1]
- Prostą integrację z CNA-2 do sterowania kamerami z dostępem do sieci, umożliwiającą zaawansowane monitorowanie
- Uproszczone połączenie przewodowe z prompterem lub kamerami PTZ (na przykład Sony ILME-FR7) poprzez łącze sieciowe (Ethernet)
- Gniazdo typu minijack stereo umożliwiające łatwe podłączenie zestawu słuchawkowego
- Intuicyjną obsługę kamery z przedniego panelu nowego modułu CCU HXCU-FZ90 z funkcjami takimi jak IRIS i korekcja kolorów
- Zaawansowaną funkcję wspomagania regulacji ostrości
Wszechstronna i funkcjonalna budowa kamery w połączeniu z jej lekkością i wytrzymałością oznaczają, że kamera nadaje się do wielu różnych miejsc produkcji — z łatwością znajdzie swe miejsce w studio, środowisku korporacyjnym lub przy realizacji wydarzeń muzycznych czy sportowych. Kamera doskonale uzupełnia podstawowe rozwiązania do produkcji w 4K, oferowane przez Sony wraz z mikserem wizyjnym MVS-G1 oraz kamerą ILME-FR7.
Model HXC-FZ90 będzie dostępny zimą 2023 roku.
[1] Dostępność funkcji ARIA zależy od producenta obiektywu.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.