Sony HXC-FZ90 - nowa kamera do produkcji w 4K na żywo
Firma Sony ogłosiła wprowadzenie nowej, przystępnej cenowo, kamery do transmisji na żywo dla nadawców telewizyjnych oraz firm, które zajmują się produkcją wydarzeń i potrzebują wysokiej jakości rozwiązań do produkcji na żywo z wykorzystaniem technologii 4K.
„W związku z tym, że formaty produkcji różnią się w zależności od projektów, coraz więcej firm szuka elastycznego sposobu przełączania między 4K, HD i HDR w zależności od potrzeby chwili. Być może nadal realizują większość produkcji w jakości HD, ale wiedzą, że muszą być przygotowane na przyszłe wyzwania i chcą być gotowe już teraz, aby móc odpowiadać na nie w przyszłości, oferując jakość 4K lub w technologię HDR” — skomentował Norbert Paquet, szef działu Live Production w Sony Europe.
Choć większość firm zajmujących się produkcją wydarzeń, organizacji e-sportowych, religijnych lub instytucji edukacyjnych produkuje znaczną część swoich materiałów z wykorzystaniem rozdzielczości HD, są coraz bardziej świadome korzyści płynących z produkcji 4K i szukają prostych sposobów przejścia na tę technologię. Kamera HXC-FZ90, zaprojektowana i obsługiwana w znany z innych kamer Sony sposób, umożliwia organizacjom bezproblemowe przejście na wyższą rozdzielczość w dogodnym dla nich czasie. Model HXC-FZ90 obsługuje również tryby HLG (Hybrid Log Gamma) i S-Log3 dla przepływu pracy Sony SR Live, umożliwiając w razie potrzeby korzystanie z HD HDR lub 4K HDR.
Kluczowe funkcje nowej kamery skoncentrowane są na jakości obrazu oraz łatwej obsłudze i obejmują:
- Przetwornik obrazu CMOS z pojedynczym chipem typu 2/3 cala 4K z mocowaniem obiektywów B4, obsługujący rozdzielczość 2000 TVL
- Licencję 4K – dostępną do wykupienia w opcji na tydzień lub na miesiąc albo jako włączoną na stałe
- Wbudowaną obsługę trybów HLG i S-Log3 dla przepływu pracy SR Live
- Funkcję ARIA: Automatyczna optymalizacja obrazu zgodnie z charakterystyką obiektywu[1]
- Prostą integrację z CNA-2 do sterowania kamerami z dostępem do sieci, umożliwiającą zaawansowane monitorowanie
- Uproszczone połączenie przewodowe z prompterem lub kamerami PTZ (na przykład Sony ILME-FR7) poprzez łącze sieciowe (Ethernet)
- Gniazdo typu minijack stereo umożliwiające łatwe podłączenie zestawu słuchawkowego
- Intuicyjną obsługę kamery z przedniego panelu nowego modułu CCU HXCU-FZ90 z funkcjami takimi jak IRIS i korekcja kolorów
- Zaawansowaną funkcję wspomagania regulacji ostrości
Wszechstronna i funkcjonalna budowa kamery w połączeniu z jej lekkością i wytrzymałością oznaczają, że kamera nadaje się do wielu różnych miejsc produkcji — z łatwością znajdzie swe miejsce w studio, środowisku korporacyjnym lub przy realizacji wydarzeń muzycznych czy sportowych. Kamera doskonale uzupełnia podstawowe rozwiązania do produkcji w 4K, oferowane przez Sony wraz z mikserem wizyjnym MVS-G1 oraz kamerą ILME-FR7.
Model HXC-FZ90 będzie dostępny zimą 2023 roku.
[1] Dostępność funkcji ARIA zależy od producenta obiektywu.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.