Komunikaty PR

Specjaliści od AI i uczenia maszynowego poszukiwani

2022-11-22  |  13:00
Biuro prasowe

Najnowsze badanie Global Tech Trends Survey przeprowadzone przez Equinix, Inc. (Nasdaq: EQIX), pokazało, że decydenci sektora IT mają poważne obawy dotyczące pozyskiwania i zatrzymania pracowników.

Według tegorocznego badania GTTS 62% globalnych decydentów IT i 37% respondentów w Polsce postrzega niedobór pracowników z umiejętnościami informatycznymi jako jedno z głównych zagrożeń dla ich działalności. Na całym świecie 2900 respondentów badania przyznało, że tempo transformacji branży technologicznej sprawia, iż przedsiębiorstwa mają problemy ze znalezieniem osób o odpowiednich umiejętnościach, aby móc sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom. Dlatego wiele firm – w tym Equinix – starają się zwiększyć zasoby kadrowe poprzez zatrudnianie kandydatów z wykorzystaniem alternatywnych metod rekrutacji.

Najczęstszym problemem wskazanym przez 56% respondentów w Polsce jest zatrzymanie obecnych talentów, a także wzrost wynagrodzeń – 53%. W Polsce najbardziej poszukiwanymi pracownikami technicznymi są specjaliści od AI/Machine learning (31%), analitycy danych (28%) oraz technicy IT (24%). Globalni liderzy IT przewidują, że w przyszłości luki w umiejętnościach technologicznych pozostaną na podobnym poziomie, przy czym luki kompetencyjne w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego staną się jeszcze bardziej widoczne. ​

„Znalezienie odpowiednich umiejętności to prawdziwy problem w branży tech, zwłaszcza od strony software'u. Rzeczywistość jest taka, że wraz z softwarizacją usług, wszystkie branże poszukują tych samych umiejętności. Jednym z wyzwań jest tutaj brak świadomości wśród młodych talentów na temat możliwości dostępnych w sektorze technologicznym. Na przykład operatorzy łączności rzadko pojawiają się na rynku. Pomimo wielu możliwości pracy związanych z łącznością podmorską, satelitarną i światłowodową” – deklaruje Keri Gilder, CEO, Colt Technology Services.

W odpowiedzi na ten niedobór wiele przedsiębiorstw w Polsce podejmuje kroki w celu przekwalifikowania pracowników z innych obszarów. W istocie 42% respondentów stwierdziło, że przekwalifikowuje pracowników z podobnej branży, podczas gdy 23% zdecyduje się na takie działanie z osobami z innych części swojej działalności.

Obszary, z których najczęściej pozyskuje się przekwalifikowanych pracowników to administracja (42%), osoby powracające do pracy po okresie nieobecności (32%) oraz pracownicy z sektora finansów i ubezpieczeń (29%). Przekwalifikowani pracownicy zazwyczaj pomagają firmom uzupełnić braki w umiejętnościach technicznych, pracując jako informatycy (52%) oraz w obszarach takich jak analiza danych (36%) i przetwarzanie w chmurze (33%).

„Luka w zakresie kwalifikacji występuje w całej branży technologicznej, ale jest szczególnie dotkliwa w przypadku funkcji operacyjnych. Szybkie tempo zmian oznacza, że pracownicy muszą ciągle podnosić kwalifikacje i poszerzać wiedzę. W Equinix prowadzimy kompleksowe programy szkoleniowe, aby zapewnić naszym pracownikom niezbędne umiejętności. Trudniej jest jednak znaleźć nowych kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami. Zbyt mało osób jest świadomych możliwości rozwoju kariery w branży centrów danych. Aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu, Equinix testuje szereg inicjatyw, w tym programy rozwoju kariery, których celem jest wsparcie osób powracających na rynek pracy” – mówi Gary Aitkenhead, Senior Vice President, EMEA IBX Operations w Equinix.

Chcąc kontynuować rozwój w tej dziedzinie, firma Equinix powołała niedawno do życia Fundację Equinix, która współpracuje z organizacjami mającymi na celu zwiększenie integracji cyfrowej, począwszy od zapewnienia dostępu do technologii i łączności, a skończywszy na rozwijaniu umiejętności wymaganych w karierze zawodowej w branży technologicznej. Fundacja ma na celu wspieranie organizacji pozarządowych pracujących nad przygotowaniem osób w każdym wieku i z różnych środowisk do osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy

W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z Raportu Wpływu Nestlé w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.

Polityka

M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.