Specjaliści od AI i uczenia maszynowego poszukiwani
Najnowsze badanie Global Tech Trends Survey przeprowadzone przez Equinix, Inc. (Nasdaq: EQIX), pokazało, że decydenci sektora IT mają poważne obawy dotyczące pozyskiwania i zatrzymania pracowników.
Według tegorocznego badania GTTS 62% globalnych decydentów IT i 37% respondentów w Polsce postrzega niedobór pracowników z umiejętnościami informatycznymi jako jedno z głównych zagrożeń dla ich działalności. Na całym świecie 2900 respondentów badania przyznało, że tempo transformacji branży technologicznej sprawia, iż przedsiębiorstwa mają problemy ze znalezieniem osób o odpowiednich umiejętnościach, aby móc sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom. Dlatego wiele firm – w tym Equinix – starają się zwiększyć zasoby kadrowe poprzez zatrudnianie kandydatów z wykorzystaniem alternatywnych metod rekrutacji.
Najczęstszym problemem wskazanym przez 56% respondentów w Polsce jest zatrzymanie obecnych talentów, a także wzrost wynagrodzeń – 53%. W Polsce najbardziej poszukiwanymi pracownikami technicznymi są specjaliści od AI/Machine learning (31%), analitycy danych (28%) oraz technicy IT (24%). Globalni liderzy IT przewidują, że w przyszłości luki w umiejętnościach technologicznych pozostaną na podobnym poziomie, przy czym luki kompetencyjne w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego staną się jeszcze bardziej widoczne.
„Znalezienie odpowiednich umiejętności to prawdziwy problem w branży tech, zwłaszcza od strony software'u. Rzeczywistość jest taka, że wraz z softwarizacją usług, wszystkie branże poszukują tych samych umiejętności. Jednym z wyzwań jest tutaj brak świadomości wśród młodych talentów na temat możliwości dostępnych w sektorze technologicznym. Na przykład operatorzy łączności rzadko pojawiają się na rynku. Pomimo wielu możliwości pracy związanych z łącznością podmorską, satelitarną i światłowodową” – deklaruje Keri Gilder, CEO, Colt Technology Services.
W odpowiedzi na ten niedobór wiele przedsiębiorstw w Polsce podejmuje kroki w celu przekwalifikowania pracowników z innych obszarów. W istocie 42% respondentów stwierdziło, że przekwalifikowuje pracowników z podobnej branży, podczas gdy 23% zdecyduje się na takie działanie z osobami z innych części swojej działalności.
Obszary, z których najczęściej pozyskuje się przekwalifikowanych pracowników to administracja (42%), osoby powracające do pracy po okresie nieobecności (32%) oraz pracownicy z sektora finansów i ubezpieczeń (29%). Przekwalifikowani pracownicy zazwyczaj pomagają firmom uzupełnić braki w umiejętnościach technicznych, pracując jako informatycy (52%) oraz w obszarach takich jak analiza danych (36%) i przetwarzanie w chmurze (33%).
„Luka w zakresie kwalifikacji występuje w całej branży technologicznej, ale jest szczególnie dotkliwa w przypadku funkcji operacyjnych. Szybkie tempo zmian oznacza, że pracownicy muszą ciągle podnosić kwalifikacje i poszerzać wiedzę. W Equinix prowadzimy kompleksowe programy szkoleniowe, aby zapewnić naszym pracownikom niezbędne umiejętności. Trudniej jest jednak znaleźć nowych kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami. Zbyt mało osób jest świadomych możliwości rozwoju kariery w branży centrów danych. Aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu, Equinix testuje szereg inicjatyw, w tym programy rozwoju kariery, których celem jest wsparcie osób powracających na rynek pracy” – mówi Gary Aitkenhead, Senior Vice President, EMEA IBX Operations w Equinix.
Chcąc kontynuować rozwój w tej dziedzinie, firma Equinix powołała niedawno do życia Fundację Equinix, która współpracuje z organizacjami mającymi na celu zwiększenie integracji cyfrowej, począwszy od zapewnienia dostępu do technologii i łączności, a skończywszy na rozwijaniu umiejętności wymaganych w karierze zawodowej w branży technologicznej. Fundacja ma na celu wspieranie organizacji pozarządowych pracujących nad przygotowaniem osób w każdym wieku i z różnych środowisk do osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.