Komunikaty PR

Specjaliści od AI i uczenia maszynowego poszukiwani

2022-11-22  |  13:00
Biuro prasowe

Najnowsze badanie Global Tech Trends Survey przeprowadzone przez Equinix, Inc. (Nasdaq: EQIX), pokazało, że decydenci sektora IT mają poważne obawy dotyczące pozyskiwania i zatrzymania pracowników.

Według tegorocznego badania GTTS 62% globalnych decydentów IT i 37% respondentów w Polsce postrzega niedobór pracowników z umiejętnościami informatycznymi jako jedno z głównych zagrożeń dla ich działalności. Na całym świecie 2900 respondentów badania przyznało, że tempo transformacji branży technologicznej sprawia, iż przedsiębiorstwa mają problemy ze znalezieniem osób o odpowiednich umiejętnościach, aby móc sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom. Dlatego wiele firm – w tym Equinix – starają się zwiększyć zasoby kadrowe poprzez zatrudnianie kandydatów z wykorzystaniem alternatywnych metod rekrutacji.

Najczęstszym problemem wskazanym przez 56% respondentów w Polsce jest zatrzymanie obecnych talentów, a także wzrost wynagrodzeń – 53%. W Polsce najbardziej poszukiwanymi pracownikami technicznymi są specjaliści od AI/Machine learning (31%), analitycy danych (28%) oraz technicy IT (24%). Globalni liderzy IT przewidują, że w przyszłości luki w umiejętnościach technologicznych pozostaną na podobnym poziomie, przy czym luki kompetencyjne w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego staną się jeszcze bardziej widoczne. ​

„Znalezienie odpowiednich umiejętności to prawdziwy problem w branży tech, zwłaszcza od strony software'u. Rzeczywistość jest taka, że wraz z softwarizacją usług, wszystkie branże poszukują tych samych umiejętności. Jednym z wyzwań jest tutaj brak świadomości wśród młodych talentów na temat możliwości dostępnych w sektorze technologicznym. Na przykład operatorzy łączności rzadko pojawiają się na rynku. Pomimo wielu możliwości pracy związanych z łącznością podmorską, satelitarną i światłowodową” – deklaruje Keri Gilder, CEO, Colt Technology Services.

W odpowiedzi na ten niedobór wiele przedsiębiorstw w Polsce podejmuje kroki w celu przekwalifikowania pracowników z innych obszarów. W istocie 42% respondentów stwierdziło, że przekwalifikowuje pracowników z podobnej branży, podczas gdy 23% zdecyduje się na takie działanie z osobami z innych części swojej działalności.

Obszary, z których najczęściej pozyskuje się przekwalifikowanych pracowników to administracja (42%), osoby powracające do pracy po okresie nieobecności (32%) oraz pracownicy z sektora finansów i ubezpieczeń (29%). Przekwalifikowani pracownicy zazwyczaj pomagają firmom uzupełnić braki w umiejętnościach technicznych, pracując jako informatycy (52%) oraz w obszarach takich jak analiza danych (36%) i przetwarzanie w chmurze (33%).

„Luka w zakresie kwalifikacji występuje w całej branży technologicznej, ale jest szczególnie dotkliwa w przypadku funkcji operacyjnych. Szybkie tempo zmian oznacza, że pracownicy muszą ciągle podnosić kwalifikacje i poszerzać wiedzę. W Equinix prowadzimy kompleksowe programy szkoleniowe, aby zapewnić naszym pracownikom niezbędne umiejętności. Trudniej jest jednak znaleźć nowych kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami. Zbyt mało osób jest świadomych możliwości rozwoju kariery w branży centrów danych. Aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu, Equinix testuje szereg inicjatyw, w tym programy rozwoju kariery, których celem jest wsparcie osób powracających na rynek pracy” – mówi Gary Aitkenhead, Senior Vice President, EMEA IBX Operations w Equinix.

Chcąc kontynuować rozwój w tej dziedzinie, firma Equinix powołała niedawno do życia Fundację Equinix, która współpracuje z organizacjami mającymi na celu zwiększenie integracji cyfrowej, począwszy od zapewnienia dostępu do technologii i łączności, a skończywszy na rozwijaniu umiejętności wymaganych w karierze zawodowej w branży technologicznej. Fundacja ma na celu wspieranie organizacji pozarządowych pracujących nad przygotowaniem osób w każdym wieku i z różnych środowisk do osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Ochrona środowiska

Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce

Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.

Konsument

Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników

Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.