Święta Bożego Narodzenia: uwaga spamerzy w natarciu!
Bitdefender Antispam Lab analizuje w gorącym okresie przedświątecznym niechciane e-maile i związane z nimi zagrożenia. Według tych danych gwałtowny przyrost świątecznego spamu rozpoczął się 27 listopada. Przy czym najwyższe skoki tej korespondencji nastąpiły pomiędzy 6 a 9 grudnia. Co ciekawe, 2 na 5 niechcianych e-maili o tematyce świątecznej, które konsumenci otrzymali między 27 listopada a 12 grudnia, Bitdefender Antispam Lab zakwalifikował jako oszustwa.
Zgodnie z telemetrią antyspamową Bitdefendera 31 proc. spośród wszystkich świątecznych e-maili ze spamem trafiło do skrzynek odbiorczych w Stanach Zjednoczonych, a 24 proc. dotarło do użytkowników w Irlandii. Natomiast 43 proc. e-maili ze spamem o tematyce bożonarodzeniowej wysłano z adresów IP w USA i 18 proc. z Bułgarii. W obu zestawieniach w pierwszej dziesiątce nie znalazła się Polska.
Tegoroczne świąteczne trendy spamowe nie odbiegają do tego z czym mieliśmy do czynienia we wcześniejszych latach. Wiadomości zawierają informacje o rzekomych prezentach świątecznych, rabatach na markowe towary czy też fałszywe ankiety. Pewnego rodzaju nowinką są niespodzianki dla osób samotnych w postaci świątecznych randek online i dostępu do treści dla dorosłych.
Jak cieszyć się świętami bez oszustw?
Oszukańcze e-maile przychodzące w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie mogą być bardzo kuszące. Poza tym napastnicy wykorzystują przedświąteczne roztargnienie konsumentów. Jednak specjaliści Bitdefendera zalecają podchodzić z dużą powagą do informacji zbyt pięknych, aby mogły być prawdziwe. Nieostrożne interakcje z wiadomościami spamowymi niosą ze sobą poważne konsekwencje, które mogą popsuć Święta Bożego Narodzenia.
Bitdefender przygotował kilka porad pozwalających uniknąć zagrożeń jakie niesie ze sobą świąteczny spam.
- Nigdy nie wypełniaj ankiet online dotyczących kart podarunkowych i innych towarów, które wymagają podania informacji o karcie kredytowej lub innych poufnych danych.
- Nie otwieraj linków w niechcianych e-mailach ani wiadomościach w sieciach społecznościowych oferujących wspaniałe okazje lub ekskluzywny dostęp do ofert.
- Realizuj świąteczne zakupy na znanych stronach internetowych.
- Nigdy nie instaluj oprogramowania z nieznanych źródeł reklamowanych w wiadomościach spamowych.
- Korzystaj z niezawodnego rozwiązania zabezpieczającego, które chroni przed złośliwym oprogramowaniem i blokuje phishing oraz oszukańcze strony internetowe.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.