Komunikaty PR

Szyfrowane dyski USB czy rozwiązania w chmurze? Jak zabezpieczyć firmowe dane

2022-06-21  |  11:00
Biuro prasowe

Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku korzystania z firmowej chmury, warto używać także zaszyfrowanej pamięci masowej. Choć wydawać by się mogło, że oba rozwiązania równie skutecznie chronią firmowe dane, warto przy pracy w chmurze postawić także na szyfrowane dyski USB. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Informacje przechowywane na zaszyfrowanym dysku USB są w zasadzie odzwierciedleniem plików znajdujących się w chmurze osobistej lub firmowej. Różnica polega na tym, że zaszyfrowany dysk USB może być bezpiecznie wykorzystywany także poza domem lub biurem: nie trzeba zatem ryzykować logowania się do chmury swojej firmy, korzystając np. z sieci Wi-Fi lokalnej kawiarni, która może narazić dane, zarówno prywatne, jak i firmowe, na wyciek.

Faktem jest, że można zostać zhakowanym próbując uzyskać dostęp do sieci VPN za pomocą Wi-Fi innego niż domowe lub firmowe. Kiedy firma korzysta z chmury, niekoniecznie kontroluje to, skąd ma się do niej dostęp.  Tym samym, firmowy komputer lub laptop może stać się obiektem ataku hakerskiego. Tymczasem, szyfrowany dysk USB z firmowymi plikami,  pozwala nimi zarządzać bez potrzeby łączenia się z nieznanymi sieciami Wi-Fi.

Wszystko pod kontrolą?

Trudno powiedzieć, że dostęp do chmury jest pod naszą całkowitą kontrolą. Zawsze pozostaje cień wątpliwości związany z możliwością nieuprawnionego logowania, szczególnie że hakerzy mogą swobodnie atakować pliki – najczęściej nie ma bowiem ograniczeń dotyczących wielokrotnych prób wpisania hasła.

Szyfrowanie USB można natomiast swobodnie wykonać, zarówno za pośrednictwem sprzętu (hardware), jak i oprogramowania (software) urządzenia. Szyfrowanie skoncentrowane na sprzęcie to najskuteczniejszy sposób zapewnienia ochrony przed cyberatakami.

„Szyfrowane sprzętowo urządzenia, jak np. Kingston IronKey Vault Privacy 50, spełniają surowe standardy bezpieczeństwa i zapewniają najwyższy poziom ochrony danych, aby pewnie zarządzać zagrożeniami i ograniczać ryzyko. Ponadto, nie wymagają dodatkowego oprogramowania na komputerze hosta. Brak luki w oprogramowaniu eliminuje również możliwość ataków typu brute-force, sniffing, czy hashowania pamięci” – podkreśla Robert Sepeta z Kingston Technology.

Na co zwracać uwagę?

Czego zatem użytkownicy powinni szukać w szyfrowanych dyskach USB? Zwracamy uwagę na najważniejsze cechy, które pozwolą zabezpieczyć wrażliwe firmowe dane. Kombinacja poniższych funkcji zapewni spokój, że dane firmy są bezpieczne, gdy nie można uzyskać dostępu do chmury podczas pracy poza zaporą sieciową w domu lub w biurze.

  • Dysk powinien być kompatybilny z portem USB 2.0 lub USB 3.0, który obejmuje praktycznie wszystkie najnowsze modele urządzeń cyfrowych.
  • Świetnym wyborem będzie dysk z klawiaturą alfanumeryczną, która blokuje dysk za pomocą wybranej kombinacji słów lub cyfr, zapewniając łatwą w użyciu ochronę kodem PIN.
  • Oczywiście zawsze warto pamiętać o ochronie złożonym hasłem, tak aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi.
  • Niezależność od systemu operacyjnego sprawi, że ​​dysk zachowa kompatybilność, gdy zmienimy komputer, tablet lub smartfon.
  • Dobrze jest poszukać rozwiązania z szyfrowaniem Full Disk AES 256-bit w trybie XTS, w którym odbywa się ono na dysku, nie pozostawiając śladu kodu PIN w systemie. Zapewnia ono poziom bezpieczeństwa przyjęty przez rząd USA i inne tego typu organizacje na całym świecie.
  • Certyfikat FIPS 140-2 na poziomie 3 pozwoli spełnić najczęstsze wymagania firmowe.
  • Wskazane będą także: certyfikat FIPS 197 i zgodność z TAA, aby spełnić najczęstsze korporacyjne wymogi IT.
  • Dobrze, aby dysk posiadał także technologię SuperSpeed ​​USB 3.0, co oznacza, że ​​nie trzeba będzie tracić prędkości transferu kosztem bezpieczeństwa.
  • Pracę ułatwi automatyczne tworzenie kopii zapasowych danych na Google Drive, OneDrive (Microsoft), Amazon Cloud Drive, Dropbox lub Box. Używanie zarówno zaszyfrowanego dysku USB, jak i chmury do przechowywania danych, jest podstawą bezpieczeństwa. Jeśli dysk zostanie zgubiony lub skradziony, dane nadal znajdują się w bezpiecznym miejscu i są możliwe do odzyskania.
  • Dodatkowo warto, by dysk miał trwałą, metalową obudowę, która ochroni go przed upadkami i innymi mechanicznymi uszkodzeniami.
Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego Biuro prasowe
2024-07-22 | 14:00

Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego

TOUGHBOOK G2 firmy Panasonic został wyróżniony w konkursie Best of Industry Award – MM Poland, którego nominacje ogłoszono 8 lipca przez MM Magazyn Przemysłowy. Konkurs
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.