Szyfrowanie nie tylko dla szpiegów
Dla wielu osób myśl o laptopie z zaszyfrowanym wewnętrznym dyskiem SSD, przeznaczonym specjalnie do przechowywania informacji ściśle tajnych, brzmi jak urządzenie używane przez Jamesa Bonda. Jednak ochrona informacji osobistych i poufnych danych handlowych jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek, a popularność zaszyfrowanych wewnętrznych dysków półprzewodnikowych w laptopach szybko wzrasta, począwszy od przemysłu obronnego, poprzez szeroko pojęty sektor publiczny, aż po prywatne biznesy.
Statystyki wskazują, że co 53 sekundy dochodzi do kradzieży laptopa, a coraz więcej pracowników ma dostęp do poufnych danych osobowych i handlowych za pośrednictwem urządzeń przenośnych. Nic więc dziwnego, że organizacje szukają rozwiązań. Jakie mają możliwości?
Sprzętowe produkty szyfrujące Viasat Data at Rest (DAR) to wiodące w branży urządzenia zabezpieczające przechowywanie danych, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane w Wielkiej Brytanii, a portfolio firmy Eclypt zostało prześwietlone przez brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa i jest stosowane na całym świecie. Po zintegrowaniu z urządzeniem TOUGHBOOK jest ono zabezpieczone do przenoszenia danych o klauzuli „top secret” i wszystkich poziomach bezpieczeństwa poniżej, a także certyfikowane do użytku przez NATO i inne kraje europejskie.
Produkty szyfrujące Viasat DAR szyfrują dane natychmiast i w sposób niewidoczny dla maksymalnie 128 użytkowników na jednym dysku. Produkty, takie jak Eclypt Core 600 i Eclypt Freedom 600, obejmują obowiązkowe uwierzytelnianie dwuskładnikowe i nie wymagają od użytkowników specjalistycznej wiedzy informatycznej.
Branże w sektorze prywatnym – takie jak usługi finansowe – oraz organizacje sektora publicznego w służbie zdrowia, służbach ratowniczych i samorządach lokalnych, coraz częściej sięgają po te rozwiązania, aby odzwierciedlić standardy bezpieczeństwa stosowane przez rządy i wojsko na całym świecie.
Jako wiodący dostawca pokazujący głębokie zrozumienie sektora obronnego, Panasonic ma bliskie relacje z Viasat. Ostatnio firma zintegrowała wewnętrzny dysk półprzewodnikowy Viasat Eclypt Core ze swoim najnowszym wzmocnionym notebookiem TOUGHBOOK 55. Planuje również zintegrować go z notebookiem TOUGHBOOK 40, opartym na platformie Intel 11. generacji. Dysk jest zintegrowany z platformą Intel za pośrednictwem modułowej, uniwersalnej wnęki notebooka.
Technologia Viasat Eclypt integruje zaawansowane uwierzytelnianie, szyfrowanie całego dysku i przechowywanie danych w wytrzymałym i odpornym na manipulacje urządzeniu TOUGHBOOK w celu zabezpieczenia danych. Zapewnia to natychmiastową ochronę danych bez zauważalnego negatywnego wpływu na wydajność laptopa.
Wydaje się więc prawdopodobne, że w ciągu najbliższych lat znacznie więcej z nas zapozna się z tego typu technologią szyfrowania. Ochrona naszych najcenniejszych i najbardziej wrażliwych danych nie jest tylko dla Jamesa Bonda!

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.