Tylko w tym roku w Polsce przybyło 17 tys. jednoosobowych działalności IT
Według danych z KRS na koniec sierpnia liczba jednoosobowych firm informatycznych wzrosła o 13 proc. w stosunku do końca 2021 r. Aż 70 proc. wszystkich tych podmiotów działa w branży programistycznej i właśnie w tej kategorii przybywa ich najszybciej. Blisko 40 proc. wszystkich jednoosobowych działalności IT jest zarejestrowanych w województwie mazowieckim.
W Polsce szybko przybywa jednoosobowych firm informatycznych - na koniec sierpnia ich liczba była o 13 proc., czyli ponad 17 tys., większa niż na początku roku, jak wynika z najnowszej analizy KRS przeprowadzonej przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet. W ciągu całego 2021 r. wzrost ten wyniósł niecałe 18 proc., przybyło prawie 20 tys. podmiotów.
Najszybciej przybywa działalności związanych z programowaniem
Zdecydowana większość - aż 70 proc. - wszystkich polskich jednoosobowych firm informatycznych działa w branży zarządzania oprogramowaniem i to właśnie ich liczba odnotowuje największe wzrosty. Na koniec sierpnia było ich już ponad 15 proc. więcej niż na początku roku. W ciągu całego 2021 r. przyrost ten wyniósł niemal 21 proc. Z pozostałych zarejestrowanych w KRS jednoosobowych firm IT blisko 20 proc. zajmuje się doradztwem informatycznym (wzrost o niecałe 10 proc. w stosunku do końca 2021 r.), 7 proc. jako główną swoją działalność podaje świadczenie usług w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (wzrost o 4 proc.), a 5 proc. zarządzanie urządzeniami informatycznymi (wzrost o 8 proc.)
Ostatnie lata uświadomiły wielu specjalistom i pracodawcom w IT, że praca na własny rachunek jest możliwa, wygodna i opłacalna. Przy utrzymaniu się obecnej tendencji na koniec 2022 r. wzrost liczby jednoosobowych działalności w tej branży wyniesie ponad 20 proc., a ich liczba będzie oscylować w granicach 155 - 160 tys. - mówi Rafał Gadomski, CEO Advox Studio, software house’u z główną siedzibą w Poznaniu i oddziałami w Europie, który zrealizował ponad 200 projektów eCommerce. - Jeśli firmy chcą współpracować z najlepszymi specjalistami, muszą być elastyczne i gotowe do oferowania współpracy w modelu B2B, zwłaszcza że wzrost popularności pracy zdalnej sprawił, że muszą konkurować o kandydatów również z firmami zagranicznymi. Specjaliści IT należą do najbardziej poszukiwanych grup zawodowych na rynku, a liczba ofert pracy dla nich i proponowane zarobki wciąż rosną. Firmy opierające się na specjalistach z tego zakresu powinny stawiać przede wszystkim na szczerze rozmowy o indywidualnych potrzebach pracowników oraz zapewnienie szerokich możliwości rozwoju - dokładnie tak staramy się działać na co dzień w Advox.
Najwięcej procesów rekrutacyjnych dotyczy stanowisk IT w Warszawie
Ponad ¼, czyli 37,5 tys. tego typu podmiotów jest zarejestrowanych w województwie mazowieckim, dalej znalazły się województwa małopolskie - 12 proc. - i dolnośląskie - 10 proc. Najmniej, bo tylko 1. jednoosobowych firm IT, zarejestrowano w województwie świętokrzyskim. Najwięcej działalności jest rejestrowanych w miastach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi.
Według raportu* firmy HR-owej 39 proc. procesów rekrutacyjnych planowanych przez polskie firmy w 2. półroczu 2022 r. będzie dotyczyło właśnie stanowisk IT. Jednocześnie ponad ⅕ badanych firm deklaruje, że liczba wszystkich rekrutacji kontraktorów B2B w najbliższych miesiącach wzrośnie.
Dane cytowane w tekście pochodzą z badań Dun & Bradstreet przeprowadzonych w sierpniu 2022 r. Analizie poddano dane z rejestru KRS.
* Raport firmy Hays
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.