Komunikaty PR

Ukraina: niemal 800 cyberataków od początku wojny

2022-07-04  |  01:00
Biuro prasowe

Z ustaleń SSSCIP wynika, że ukraińskie organizacje rządowe i sektor prywatny były celem 796 cyberataków od początku wojny, czyli od 24 lutego 2022 roku. Specjaliści od bezpieczeństwa przyznają, że intensywność incydentów nie zmniejszyła się od początku konfliktu, aczkolwiek ich jakość spada - są coraz mniej skuteczne.

Najwięcej ataków było skierowanych przeciwko administracji rządowej, władzom lokalnym, a także organizacjom odpowiedzialnym za obronę kraju, łącznie odnotowano ich 281. Spokoju nie miały też sektor finansowy (55) organizacje komercyjne (54) oraz energetyka (54).

Większość incydentów wykrytych przez SSSCIP koncentrowała się na zbieraniu informacji (242), podczas gdy pozostałe miały na celu włamanie, usunięcie lub zainfekowanie docelowych systemów złośliwym oprogramowaniem.

Dane opublikowane przez SSSCIP są zgodne z raportem Microsoftu, który wcześniej ujawnił skalę wspieranych przez Rosję cyberataków. Co ciekawe, akcje hakerów były powiązane z uderzeniami wojskowymi.

  • Warto zwrócić uwagę na fakt, iż na godzinę przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, miał miejsce udany atak na sieć satelitarną Viasat. W jego wyniku od dostępu do Internetu zostali odcięci nie tylko Ukraińcy, ale też mieszkańcy niektórych krajów europejskich. Stany Zjednoczone oraz UE nie mają złudzeń, że za tym incydentem stali Rosjanie - zauważa Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC) wykrył również próby włamań rosyjskich hakerów do 128 celów w innych 42 krajach, poza Ukrainą. Większość z nich miała na celu zbieraniu wrażliwych informacji od agencji rządowych w krajach najbardziej wspierających Ukrainę.

- Nie ulega wątpliwości, że rosyjscy hakerzy wraz z wybuchem wojny, zwiększyli swoją aktywność w Polsce. To, że praktycznie nie słyszymy zbyt wiele o tego typu incydentach, wystawia dobrą ocenę służbom odpowiedzialnym za cyberochronę w naszym kraju - dodaje Mariusz Politowicz.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego Biuro prasowe
2024-07-22 | 14:00

Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego

TOUGHBOOK G2 firmy Panasonic został wyróżniony w konkursie Best of Industry Award – MM Poland, którego nominacje ogłoszono 8 lipca przez MM Magazyn Przemysłowy. Konkurs
IT i technologie PowerWalker VFI 1000 LICR IoT — zaawansowany zasilacz UPS o niewielkich gabaryta
2024-07-22 | 11:00

PowerWalker VFI 1000 LICR IoT — zaawansowany zasilacz UPS o niewielkich gabaryta

Marka PowerWalker ma w swojej ofercie wiele sprawdzonych zasilaczy awaryjnych. Najnowszy jej produkt skierowany jest dla tych, którzy wymagają nie tylko niezawodności, ale również
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.