Universal Robots osiąga liczbę 1000 pracowników
Universal Robots osiąga liczbę 1000 pracowników
ODENSE, DANIA, 10 listopada 2022 r.
Firma Universal Robots, siedemnaście lat po jej założeniu w uniwersyteckiej piwnicy przez trzech wizjonerskich młodych naukowców, osiągnęła właśnie kamień milowy w postaci 1000 pracowników.
Universal Robots, największa z firm w szybko rozwijającym się duńskim ośrodku robotyki
w Odense, stało się pierwszą organizacją w klastrze, która osiągnęła liczbę 1000 pracowników i jedną z zaledwie kilku duńskich firm założonych w tym tysiącleciu,
które uzyskały ten poziom zatrudnienia.
Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego robota współpracującego (cobota)
w 2008 roku, Universal Robots wyrosło na globalnego lidera rynku cobotów z biurami
w ponad 20 krajach na całym świecie. Sukces firmy znajduje odzwierciedlenie w rozwoju całego klastra robotyki. W Danii obecnie ma siedzibę ponad 400 firm z tej branży, a duńskie miasto Odense jest jednym z wiodących ośrodków automatyzacji produkcji na świecie.
„To dla nas historyczny moment i jesteśmy dumni z tego, jak ewoluowaliśmy – od lokalnego, piwnicznego startupu do globalnego pioniera projektowania i produkcji cobotów i lidera rynku. Przede wszystkim pokazuje to, że mamy fantastyczny produkt i że wiele firm na całym świecie dostrzega korzyści z wykorzystania naszych robotów do rozwoju swojego biznesu” – komentuje Kim Povlsen, prezes Universal Robots.
17-letni rozwój
Firma Universal Robots rozpoczęła działalność w 2005 roku, kiedy to trzech młodych naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii - Esben Østergaard, Kasper Støy i Kristian Kassow - zauważyło, jak ówczesne roboty były ciężkie, drogie i skomplikowane w obsłudze. To podsunęło im pomysł stworzenia robota, który jest elastyczny, bezpieczny we współpracy
oraz łatwiejszy w instalacji i programowaniu.
Od tego czasu firma Universal Robots opracowała szereg produktów typu cobot, ostatnio dodając do swojej oferty nowego UR20, i sprzedała łącznie ponad 50 000 sztuk różnych modeli na całym świecie.
Wraz z rozwojem Universal Robots, rozwinęła się również duńska scena robotyki, skupiona wokół Odense, miasta liczącego 200 000 mieszkańców. Przewiduje się, że do 2025 roku liczba osób zatrudnionych przez duńskie firmy z branży automatyzacji produkcji osiągnie
23 000, a łączne przychody z tej gałęzi gospodarki już teraz przekraczają 2,8 mld euro.
W ciągu ostatniego roku , aby sprostać ogromnemu potencjałowi wzrostu. Universal Robots zatrudniło ponad 200 pracowników.
„Patrząc z zewnątrz, wiele uwagi – co całkiem naturalne – koncentruje się na produkcie
i technologii. Ale technologia nie powstaje sama z siebie. Chodzi o to, aby mieć na pokładzie odpowiednich ludzi, a w UR mamy kilku wyjątkowo wykwalifikowanych i innowacyjnych pracowników, którzy są w stanie stale przesuwać granice tego, co można zautomatyzować
i jak łatwo można to zrobić. Gdyby ludzie 10 lat temu mogli zobaczyć, co coboty mogą zrobić dzisiaj, byliby zdumieni. Tak samo powinno być w przyszłości, za kolejne 10 lat. Ułatwianie rozwiązywania coraz bardziej złożonych zadań poprzez automatyzację jest bardzo motywującym celem” – dodaje Kim Povlsen.
Zapotrzebowanie na roboty na całym świecie w najbliższych latach będzie rosło, a napędzać je będzie kilka różnych czynników: chęć ochronienia pracowników przed niebezpiecznymi
i monotonnymi zadaniami; reshoring, gdzie firmy przenoszą produkcję bliżej siedziby
w odpowiedzi na niepewność sytuacji międzynarodowej; a przede wszystkim niedobory
na rynku pracy, które w najbliższych latach będą się tylko pogłębiały.
„Mamy w drodze nową generację cobotów z UR20 jako pierwszym modelem, a nasze własne dane pokazują, że dotarliśmy tylko do około dwóch procent wszystkich potencjalnych klientów na całym świecie. Potencjał jest więc ogromny i choć świętujemy dzisiejsze osiągnięcie, nasze oczy są zwrócone ku przyszłości” – powiedział Kim Povlsen.
Informacje o firmie Universal Robots
Universal Robots wspiera zmiany w sposobie pracy poprzez swoją innowacyjną platformę robotyki.
Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego komercyjnego robota współpracującego (cobota) w 2008 roku, UR rozwinęło portfolio obejmujące urządzenia UR3e, UR5e, UR10e
i UR16e, o różnym udźwigu i zasięgu roboczym. Każdy model jest uzupełniany przez szeroki zakres efektorów końcowych, oprogramowania, akcesoriów i zestawów aplikacji dostępnych w ekosystemie UR+. Dzięki temu coboty mogą być stosowane w wielu branżach i wdrażane do wielu różnych zadań.
Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma siedzibę w duńskim Odense oraz oddziały
w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Czechach, Rumunii, Rosji, Turcji, Chinach, Indiach, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, Meksyku i we Włoszech.
Universal Robots zainstalowało ponad 50 000 cobotów na całym świecie.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.universal-robots.com.
Dodatkowe informacje:
Dorota Prochowicz, Omega Communication,
dprochowicz@communication.pl, +48 728 433 401

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.