Vinted zabezpiecza wtórną sprzedaż akcji przy wycenie 5 mld euro
Vinted, wiodąca w Europie platforma C2C rzeczy z drugiej ręki, skoncentrowana na sektorze mody, zamknęła wtórną sprzedaż akcji o wartości 340 mln euro przy wycenie 5 mld euro. Transakcja, przeprowadzona przez TPG (NASDAQ: TPG), wiodącego globalnego gracza zarządzającego aktywami alternatywnymi, to potwierdzenie możliwości i rozwoju Vinted w zwiększaniu rynku second-hand na całym świecie. Dywersyfikuje to również bazę inwestorów, dzięki nowej specjalistycznej wiedzy, jak również nagradza pracowników i wcześniejszych inwestorów za ich wkład w sukces Vinted.
Inne duże fundusze inwestycyjne, w tym m.in. Hedosophia, Baillie Gifford, Invus Opportunities, FJ Labs, Manhattan Venture Partners, i Moore Strategic Ventures, również brały udział w transakcji. Wszyscy dotychczasowi inwestorzy instytucjonalni Vinted nadal inwestują w firmę.
W 2021 r., w czasie ostatniej rundy pozyskiwania funduszy przez Vinted, firma miała wycenę przed pozyskaniem kapitału na poziomie 3,5 mld euro. Od tego czasu Vinted zwiększyła swoją wartość brutto towarów (GMV) ponad 3,5 razy i stała się w pełni dochodowa. W 2023 r. firma osiągnęła wzrost przychodów na poziomie 61% i miała dwucyfrową marżę EBITDA*. Vinted stała się europejskim liderem w swojej dziedzinie, zachęcając ludzi do przyjęcia nowych nawyków konsumpcyjnych. Co więcej, obecnie ponad jedna trzecia (37%) członków platformy twierdzi, że używane rzeczy stanowią co najmniej połowę ich garderoby.**
Odnotowany wzrost był możliwy dzięki skoncentrowaniu się Vinted na zapewnieniu członkom platformy doskonałej wartości przy najniższym możliwym koszcie. W ciągu ostatniego roku rynek Vinted rozszerzył się o nowe kraje, w tym m.in. Finlandię, Grecję i Chorwację. Firma uruchomiła również nową usługę weryfikacji, aby pomóc członkom bezpieczniej handlować markową i luksusową odzieżą i akcesoriami. Ta funkcja jest już dostępna w 10 krajach.
W ostatnich tygodniach Vinted rozpoczęła wdrażanie nowej kategorii dla produktów elektronicznych. Równocześnie z sukcesem rozszerzyła swoją działalność wysyłkową w Holandii, Belgii i Francji. Dział płatności Vinted uzyskał licencję EMI i pracuje nad rozwiązaniami, które usprawnią sposób dokonywania transakcji przez członków na platformie Vinted.
Thomas Plantenga, CEO Vinted: „Z radością witamy nowych inwestorów, którzy mają doświadczenie, aby wesprzeć Vinted w kolejnej fazie wzrostu, jednocześnie nadal będziemy korzystać z wiedzy dotychczasowych podmiotów nas wspierających. TPG i pozostali nowi inwestorzy podzielają naszą wizję: sprawić, aby drugi obieg stał się pierwszym wyborem na całym świecie. Cieszymy się również, że ta sprzedaż akcji nagradza naszych pracowników za ich zaangażowanie w pracę na rzecz sukcesu Vinted.
Jesteśmy niesamowicie dumni, że udało nam się stworzyć produkt, z którego nasi członkowie uwielbiają korzystać i który dał podwaliny rynkowi mody z drugiej ręki. Vinted jest potwierdzeniem tego, że można prowadzić udany, dochodowy biznes, który pozytywnie wpływa na ludzi, społeczności i środowisko”.
Andy Doyle, Partner w TPG, powiedział: „Widzieliśmy, że konsumenci coraz częściej wybierają rzeczy z drugiej ręki, jako podstawową część swojej garderoby, ponieważ zrównoważony rozwój i elastyczność stają się priorytetem dla wielu osób. Skupienie się na kliencie, wiodące doświadczenie produktowe i wyrafinowane podejście do logistyki Vinted sprawiły, że ten rynek stał się dostępny dla jeszcze szerszej populacji. Cieszymy się na współpracę z Thomasem i jego zespołem światowej klasy operatorów oraz z tego, że Vinted będzie jednym z naszych rozwijających się portfeli wiodących europejskich firm technologicznych”.
Morgan Stanley & Co. International plc pełnił funkcję doradcy finansowego i agenta ds. pośrednictwa w transakcji. Taylor Wessing i Cooley udzielili Vinted porady prawnej.
* 29 kwietnia 2024 (Vinted delivers strong year of growth and reaches profitability, while investing for the future )
** Według Impact Report firmy Vinted opublikowanego w czerwcu 2024 r.
O Vinted PL
Vinted Marketplace to wiodąca internetowa platforma typu C2C w Europie, poświęcona modzie z drugiej ręki, z rosnącą społecznością, w Europie i poza nią. Chcąc uczynić rzeczy z drugiej ręki pierwszym wyborem, Vinted umożliwia ludziom sprzedawanie i kupowanie używanych ubrań i artykułów lifestyle'owych od siebie nawzajem, oferując rzeczom z drugiego obiegu nowe życie.
Firma Vinted została założona w 2008 roku na Litwie, a w 2019 roku stała się pierwszym jednorożcem w tym kraju. Dziś siedziba Vinted mieści się w Wilnie, firma posiada również biura w Niemczech, na Litwie i w Holandii, zatrudniając ponad 2000 pracowników. Platforma jest wspierana przez sześć wiodących funduszy venture capital: Accel, Burda Principal Investments, EQT Growth, Insight Partners, Lightspeed Venture Partners i Sprints.
O TPG
TPG jest wiodącą globalną firmą zarządzającą aktywami alternatywnymi, założoną w San Francisco w 1992 r., z aktywami o wartości 229 miliardów dolarów w zarządzaniu oraz zespołami inwestycyjnymi i operacyjnymi na całym świecie. TPG inwestuje w ramach szeroko zdywersyfikowanego zestawu strategii, w tym private equity, impact, credit, estate i rozwiązań rynkowych, a nasza wyjątkowa strategia opiera się na współpracy, innowacyjności i integracji. Nasze zespoły łączą głębokie doświadczenie w zakresie produktów i sektorów z szerokimi możliwościami i wiedzą specjalistyczną, aby rozwijać zróżnicowane spostrzeżenia i dodawać wartości naszym inwestorom funduszy, spółkom portfelowym, zespołom zarządzającym i społecznościom. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę www.tpg.com.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.