Komunikaty PR

Warto się chwalić polskimi specjalistami IT, bez względu na to czy są elitą.

2022-05-24  |  08:33
Biuro prasowe
Kontakt

Anna
Awareson

Emilii Plater 53
00-113 Warszawa
anna.jaglinska|awareson.com| |anna.jaglinska|awareson.com
+48 532 605 820
https://awareson.com/

Polscy specjaliści IT są jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych w Polsce. Ich stawki rosły w ostatnich dwóch latach o 20-30 procent rocznie. Polskie i zagraniczne firmy o nich zabiegają oferując m.in. benefity finansowe, pracę zdalną i dodatkowy czas wolny. Czy w takim razie stają się polską elitą? A nawet jeśli nie, to czy warto się nimi chwalić w Polsce i za granicą?

Niedawno premier Mateusz Morawiecki podając przykład przedstawiciela polskiej elity zestawił „egoistycznego informatyka” z „dobrodusznym szewcem”. Do wad informatyka zaliczył m.in. to, że zależy mu na wysokich zarobkach i jak najdłuższym urlopie. Faktycznie branża IT jest coraz lepiej opłacana. Zarobki najwyższej klasy specjalistów potrafią przekraczać 30 tys. zł miesięcznie, a coraz więcej przedstawicieli innych branż się przekwalifikowuje na IT. Wysokie zarobki nie biorą się jednak znikąd.

- Pandemia przyspieszyła technologiczną rewolucję na świecie. Popyt na specjalistów IT wzrósł skokowo i nie maleje. Unia Europejska szacuje, że na rynku brakuje ok. 600 tysięcy specjalistów IT, a problem z pozyskaniem pracowników ma ok. 90% przedsiębiorstw - wyjaśnia Anna Szczepowska, prezes Awareson, firmy konsultingowej i rekrutacyjnej w obszarze IT.

Ten ogromny popyt na polskich specjalistów potęguje jakość ich pracy. A Polacy ciężko pracują, żeby ją podnosić. Dwa  największe  rankingi  specjalistów  IT  plasują  Polaków  na  3.  (HackerRank)  oraz  na  5. (TopCoder) miejscu na świecie. 

Już  w  momencie  zdobywania  pierwszej  pracy  polscy  programiści  mają  spore  doświadczenie  w kodowaniu. Blisko 8% z nich zaczyna kodować jeszcze przed 10 rokiem życia. Nauka informatyki zaczyna się w Polsce w szkole podstawowej, a studiuje ją już ok. 70 tys. młodych ludzi.

Sukcesy  polskich  firm  IT i ciekawe międzynarodowe projekty motywują całą branżę do wytężonej pracy i rozwoju. 9 na 10 ankietowanych przez Awareson specjalistów IT i SAP zamierza podnosić kompetencje techniczne w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a co drugi chce rozwijać kompetencje miękkie.

- W Polsce stawki specjalistów IT są uznawane za wysokie – nic dziwnego, ich średnie wynagrodzenie jest 4-ktotnie wyższe niż dla całego rynku pracy. Jednak musimy mieć świadomość, że za granicą ceny ich usług, szczególnie w zestawieniu z wysoka jakością, są wciąż bardzo konkurencyjne. A Polaków chcą dosłownie wszyscy – wylicza Anna Szczepowska.

Praca w IT słynie z wysokich zarobków, mniej mówi się o tym jaka jest wymagająca. Innowacyjne projekty wymagają dokładności i precyzji. Nadgodziny, praca pod presją czasu i konieczność douczania się po godzinach
– to w tej branży standard.

Polacy pracują już w firmach na całym świecie – zdalnie i bezpośrednio, cenieni za dokładność, inwestowanie w swój rozwój i pracowitość. Bez względu na to czy są elitą czy nie, budują pozytywny wizerunek Polski za granicą. Może i w Polsce warto się nimi chwalić?

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Awareson
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.