Komunikaty PR

Większość małych i średnich firm nie korzysta z uwierzytelniania wieloskładnikow

2022-07-13  |  01:00
Biuro prasowe

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe próbuje udaremnić działania cyberprzestępców, którzy starają się wykorzystać złamane dane uwierzytelniające, aby uzyskać dostęp do ważnych usług, danych i innych zasobów. Jednak podstawowy problem polega na tym, że wykorzystanie MFA jest nadal stosunkowo niskie wśród małych i średnich firm. Tą tendencję pokazuje między innymi raport opublikowany przez Cyber ​​Readiness.

Analitycy wzięli pod lupę małe i średnie firmy z Ameryki Północnej, Australii, Azji oraz Europy.  Niemal połowa z nich zatrudniała od jednego do dziewięciu pracowników, a 45 proc. zadeklarowało coroczne przychody poniżej 250 000 USD. Niestety, aż 55 proc. respondentów przyznało, że nie ma zbyt dużej świadomości na temat MFA i związanych z tym korzyści. Natomiast 54 proc. ankietowanych nie wdrożyło takiego rozwiązania.  W tej grupie 30 proc. stwierdziło, że nie rozumie MFA, 17 proc. nie dostrzega w tym żadnej wartości, a dla 15 proc. konfiguracja jest zbyt zawiła.

 

  • Brak elementarnej wiedzy na temat bezpieczeństwa jest poważnym problemem w przypadku małych i średnich firm.  Dzieje się tak, bowiem mniejsze przedsiębiorstwa często nie zatrudniają specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Czasami kwestiami zabezpieczeń IT zajmuje się administrator systemów, mający na głowie wiele innych zadań, ale bywa też, że w MŚP nie ma w ogóle osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Tylko 28 proc, właścicieli małych i średnich firm wymaga stosowania MFA na swoim oprogramowaniu, sprzęcie i urządzeniach sieciowych. Co ciekawe, 30 proc. respondentów z tej grupy przyznało, że postępuje według zdefiniowanej przez siebie polityki bezpieczeństwa, ale nie uwzględnia ona MFA, 27 proc. zadeklarowało, że ich polityka wspomina o MFA, ale nie wymaga jej stosowania, a 15 proc.  ujawniło, że nie ma żadnej strategii dotyczącej cyberbezpieczeństwa.

 

Wśród organizacji, które oferują swoim pracownikom MFA, prawie połowa ​​zachęca do korzystania z tej opcji. Z punktu widzenia rodzaju aplikacji oraz kont wymagających uwierzytelniania wieloskładnikowego, na szczycie listy znalazły się bazy danych (45 proc.), a następnie oprogramowanie finansowo-księgowe i HR. Inne usługi wymagające pomocy MFA obejmowały konta w mediach społecznościowych, programy do obsługi poczty e-mail i kalendarzy, aplikacje zwiększające wydajność i zdalny dostęp.

Przedsiębiorstwa mogą korzystać z różnych metod MFA. Firmy biorące udział w badaniu Cyber ​​Readiness najczęściej wymieniały powiadomienia push na telefon lub alternatywny adres e-mail (29 proc.), jednorazowe hasła (28 proc.), urządzenia bazujące na tokenie (15 proc.), automatycznie generowane kody (12 proc), biometrię (7 proc.) oraz aplikacje uwierzytelniające (7 proc.).

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy

W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z Raportu Wpływu Nestlé w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.

Polityka

M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.