Wrocławska firma IT przeprowadza cyfrową rewolucję w sektorze transportowym
Światowy rynek e-commerce z roku na rok rośnie w siłę, podobnie jak konsumpcja różnego rodzaju towarów. Z drugiej zaś strony pojawiają się coraz surowsze regulacje związane z koniecznością ograniczenia emisji szkodliwego dwutlenku węgla. Te czynniki sprawiają, że efektywność logistyczna to jedno z największych wyzwań branży transportowej. Wie o tym Trans.eu – firma technologiczna ze stolicy Dolnego Śląska, która stworzyła platformę przenoszącą sektor TSL na zupełnie nowy poziom.
Innowacyjna technologia dla branży transportowej
Szacuje się, że w Unii Europejskiej brakuje 400 tysięcy kierowców, z czego tylko w Polsce – 125 tysięcy. Wyzwania, z jakimi zmaga się zatem branża transportowa, to nie tylko znalezienie przewoźnika, ale też zapewnienie płynnej logistyki dla całego łańcucha dostaw. Największym problemem jest odpowiednie zaplanowanie czasu przejazdu i takie wypełnienie pojazdów przewożonym towarem, które razem przyniosą optymalizację kosztów. Wrocławska firma IT – Trans.eu, zaobserwowała i przewidziała te problemy już wiele lat temu. Dziś wypełnia tę niegdyś lukę na rynku, poprzez komplementarne narzędzie IT, które łączy w sobie internetową giełdę i platformę do komunikacji pomiędzy producentami, firmami transportowymi oraz spedytorami.
– Celem Trans.eu jest cyfryzacja europejskiego sektora TSL. Realizujemy go konsekwentnie poprzez przełomowe rozwiązania digital, w tym między innymi innowacyjną platformę usług logistycznych. Stworzone przez nas narzędzie każdego dnia łączy tysiące producentów z przewoźnikami i firmami spedycyjnymi, tworząc szeroką społeczność użytkowników, wymieniających się między sobą informacjami o dostępnych pojazdach czy wolnych ładunkach. Ten sposób działania pozwala na efektywne zarządzanie zleceniami transportowymi oraz optymalizację ponoszonych kosztów – mówi Bogdan Kosturek, Wiceprezes Zarządu i Chief Technology Officer w Trans.eu.
Interdyscyplinarny zespół specjalistów
Za stworzenie i stały rozwój platformy odpowiedzialny jest zespół wykwalifikowanych specjalistów. Jego siłą jest interdyscyplinarność, czyli połączenie wiedzy z różnych obszarów technologii, takich jak IT project management, development produktu, architektura, design, IT security, data science, integracje, czy utrzymanie. Dzięki temu firma jest samowystarczalna – ma szerokie kompetencje w zasadzie na każdym etapie wytwarzania produktu technologicznego, więc gdyby zaistniała taka potrzeba, mogłaby pracować jak niezależny i dobrze rozbudowany software house.
– Tak unikatowe i jednocześnie holistyczne wyzwania technologiczne, odpowiadające na realne potrzeby bardzo dynamicznie zmieniającego się rynku, to świetna szansa dla ambitnych programistów, analityków, testerów czy managerów projektu IT – podkreśla Bogdan Kosturek.
Po świetnym 2021 roku i sukcesie platformy, firma sukcesywnie zwiększa ilość zatrudnionych osób, aktualnie to ponad 800 pracowników z pasją do technologii, sprzedaży, marketingu, HR-u, a także wielu niszowych specjalizacji. Aktualnie przedsiębiorstwo szacuje, że ta liczba w 2023 roku przekroczy 1000 zatrudnionych.
Plany na przyszłość
Trans.eu jest firmą w 100% zasilaną polskim kapitałem, która każdego roku inwestuje przynajmniej 15 milionów złotych w rozwój platformy. Ponadto w 2022 roku, dodatkowe 15 milionów zostanie przeznaczone na ekspansję w krajach Europy Zachodniej. Obecnie udział tamtejszego rynku w przychodach firmy to 15%. Jak na razie większość użytkowników platformy pochodzi z Polski i krajów bałtyckich. Do 2025 roku Trans.eu, poza najbliższymi sąsiadami, chce dotrzeć również do krajów położonych na południu Starego Kontynentu, między innymi do Hiszpanii czy Włoch.
Dołącz do zespołu
W związku z ekspansją międzynarodową Trans.eu prowadzi aktywne rekrutacje. Na kandydatów, poza możliwością tworzenia innowacyjnych produktów, czeka pakiet ponad 40 benefitów, w tym możliwość skorzystania z firmowego ośrodka wypoczynkowego. Firma stawia także na autonomię, dając pracownikom duże poczucie wpływu na rozwój firmy, oraz możliwości do samorozwoju i wdrażania własnych pomysłów.
Więcej o otwartych rekrutacjach i pracy w Trans.eu można przeczytać na stronie joinus.trans.eu.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.