Wyciek danych i co dalej?
Według badań firmy Surfshark dotyczących wycieków danych, Polska w 2022r. była na 19. miejscu na świecie w liczbie skompromitowanych kont mając 38. populację na świecie pod względem liczby mieszkańców. Wiedza o cyberbezpieczeństwie wciąż nie jest w naszym kraju najlepsza, a w sieci czyha wiele zagrożeń. Gdy nasze dane zostaną skradzione, w najlepszym wypadku stracimy dostęp do konta, którego i tak nie używaliśmy. W najgorszym – stracimy mnóstwo pieniędzy.
Raport Surfshark wskazuje, że osoby z Europy są narażone 3 razy bardziej na wycieki danych z kont niż reszta świata. 29,8% naruszeń to wycieki danych w Europie. Lecz oczywiście nie wszystkie kraje w tym samym stopniu są narażone na zagrożenia cybernetyczne.
Gdzie sprawdzić, czy padliśmy ofiarą wycieku danych?
Pierwsza witryna, którą powinniśmy odwiedzić to haveibeenpwned.com. Po wprowadzeniu adresu email lub numeru telefonu można dowiedzieć się czy powiązane z nimi dane wyciekły. Serwis może wskazać również zakres wycieku: czy wyciekły adresy email wraz z hasłami, czy hasła były dodatkowo zaszyfrowane oraz czy są jeszcze w bazie dane takie jak numery telefonów, adresy zamieszkania oraz daty urodzenia. Również niektóre przeglądarki internetowe z wbudowanym menadżerem haseł mają możliwość wskazania, które z haseł pojawiły się w bazie wykradzionych danych.
Używanie unikalnych haseł w każdej usłudze to często niedoceniany bądź bagatelizowany środek ostrożności. Jednakże dzięki niemu po wycieku nie musimy zmieniać haseł w wielu serwisach. Oszczędzi nam to sporo czasu, stresu, a może nawet pieniędzy - mówi Aleksandr Valentij, Information Security Officer z Surfshark.
Co należy zrobić, kiedy jesteśmy ofiarą wycieku danych?
Pierwszym krokiem jest zmiana hasła w każdej z usług, w których było ono używane. Jest to też dobry moment, aby dla pozostałych serwisów przez nas używanych zastosować silne, unikalne (czyli zupełnie nie podobne do siebie) hasła. Można próbować zapamiętać każde z nich, ale lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z menadżera haseł. Oprócz generowania unikalnych haseł dla każdej z usług, potrafią one bezpiecznie przechowywać dane do logowania. Korzystanie z menadżera haseł wpłynie również pozytywnie na bezpieczeństwo w sieci.
Ważne jest także korzystanie z weryfikacji dwustopniowej. Może mieć ona formę kodu: wysłanego
SMS-em lub generowanego w aplikacji mobilnej. Dwuetapową weryfikację można także przeprowadzić wpinając do komputera czy smartfona niewielki, fizyczny klucz bezpieczeństwa podobny do pendrive’a lub karty płatniczej. Takie zabezpieczenie sprawi, że nikt nie skorzysta z danego serwisu nawet, gdy wycieknie nam hasło.
Dobrym rozwiązaniem dla osób, których numer PESEL został wykradziony są alerty z Biura Informacji Kredytowej. Wyślą one email za każdym razem gdy: ktoś złoży wniosek o kredyt używając naszych danych, zostanie nam przydzielony kredyt oraz gdy bank sprawdza naszą historię kredytową.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.