Wysoki wyrok dla cyberstalkera
Według dokumentów sądowych mieszkaniec Kalifornii Johao Miguel Chavarri, znany również jako Michael Frito, rzekomo prześladował i wysyłał anonimowe groźby do ofiar w latach 2019-2021.
Często używając nazwy „Frito”, 25-latek kontaktował się z ofiarami na Instagramie, Snapchacie i Twitterze, prawiąc komplementy na temat ich wyglądu. Kiedy udało mu się przyciągnąć uwagę ofiary, prosił ją przysyłanie mu zdjęć lub filmów.
Niektóre ofiary początkowo zgodziły się na prośby Chavarriego i wysłały mu nagie, erotyczne lub kompromitujące zdjęcia” – wynika z komunikatu prasowego wydanego przez Departament Sprawiedliwości USA.
Jednak kiedy ofiary odmówiły wstępnej prośby Chavarriego o zdjęcia, lub wysłania mu dodatkowych zdjęć lub filmów, czy w ogóle zaprzestały komunikowania się z nim online, Chavarri zaczął je nękać. Cyberstalker groził swoim ofiarom, że opublikuje ich zdjęcia w Internecie, w tym na znanych portalach pornograficznych oraz zajmie się dystrybucją zdjęć lub filmów wśród ich chłopaków, przyjaciół, rodzin i pracodawców. Prześladowca podjął nawet kroki w celu zidentyfikowania potencjalnych odbiorców z imienia i nazwiska.
Ostatecznie były żołnierz piechoty morskiej przyznał się do trzech zarzutów cyberstalkingu i usłyszy wyrok 15 września. Jeśli zostanie uznany za winnego, grozi mu do pięciu lat więzienia za każdy z zarzutów.
W Polsce od 6 czerwca 2011 roku obowiązuje przepis kodeksu karnego określający stalking jako przestępstwo. Stalking oraz cyberstalking są karalne na podstawie art. 190a kodeksu karnego, który definiuje stalking jako uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej, które wywołuje u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub szykanowania albo istotnie narusza jej prywatność. Cyberstalking to podobne działania prześladowcze z użyciem elektronicznych systemów przetwarzania informacji.
- Cyberstalking może wiązać się z działaniami, które nie pozwolą na zidentyfikowanie prześladowcy. Regularne e-maile otrzymywane z nieznanego konta lub telefony z groźbami z obcego, lub zastrzeżonego numeru, dają prawo do rozpoczęcia procedury prawnej. Nie trzeba znać imienia ani nazwiska cyberstalkera, ani wiedzieć, jak wygląda. Cyberstalking jest przestępstwem ściganym na wniosek pokrzywdzonego. Nie ma znaczenia, czy ma on miejsce w pracy, czy innym miejscu - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
W Polsce w 2020 roku wykrywalność przestępstw o charakterze uporczywego nękania wynosiła 61,5 proc. Niestety, ze względu na brak wystarczających dowodów blisko 40 proc. spraw nie trafiło do sądu.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.