Wyższa Szkoła Telewizji i Filmu (HFF) zamówiła Sony Crystal VERONA
Pierwszy w Niemczech ekran Crystal LED VERONA do wirtualnych produkcji jest już w Monachium. CreatiF Center, centrum innowacji i transferu Wyższej Szkoły Telewizji i Filmu w Monachium (HFF), uruchomiło ekran LED VERONA firmy Sony w studiu filmowym HFF. Ściana ma wymiary 4 metry na 2,5 metra i składa się z 40 modułów, z których każdy jest wyposażony w cztery panele LED. Jej zadaniem jest zapoznanie studentów HFF z nowymi standardami wirtualnej produkcji.VERONA służy również jako platforma technologiczna dla CreatiF Centre, projektu badawczego HFF, który zajmuje się analizowaniem nowych podejść do procesu produkcji filmowej, postprodukcji oraz eksploatacji materiału filmowego. . Partnerem i integratorem systemu w tym projekcie jest specjalista w dziedzinie technologii medialnych Pro Video GmbH z siedzibą w Berlinie. Planowanie zostało przeprowadzone przez macom GmbH.
Mobilne laboratorium szkoleniowe i badawcze
Wirtualna ściana produkcyjna umożliwia wyświetlanie cyfrowych i realistycznych teł w czasie rzeczywistym na ogromnej powierzchni ekranu, rewolucjonizując konwencjonalną technologię „green screen” (zielonego ekranu). Dzięki interakcji fizycznych i cyfrowych elementów na żywo, sceny filmowe mogą być wizualizowane bezpośrednio na planie, oferując nowe możliwości kreatywnej współpracy i efektywności kosztowej. Jest to kamień milowy dla uniwersytetu, który wyznacza nowe standardy w produkcji filmowej i podkreśla swoją rolę jako wiodącego ośrodka szkoleniowego dla następnego pokolenia twórców i filmowców. Dziesięciometrowa ściana Crystal LED VERONA jest zainstalowana na ruchomej konstrukcji. Oznacza to, że może być elastycznie wykorzystywana przez studentów i badaczy w obrębie studia..
Głęboka czerń i maksymalne odwzorowanie kolorów
VERONA jest zoptymalizowana pod kątem wymagających wirtualnych aplikacji produkcyjnych. W systemie HFF zastosowano moduły VERONA o rozstawie pikseli 1,5 mm (ZRD-VP15EB), które można kontrolować za pomocą procesora Brompton Tessera SX40. System Crystal LED VERONA bazuje na wiodącej technologii Sony w dziedzinie produkcji filmowych i rozrywkowych, oferując twórcom treści, twórcom i dystrybutorom AV połączenie wyjątkowej jakości obrazu, elastyczności instalacji, łatwości konserwacji i niskich kosztów eskploatacji, aby sprostać potrzebom współczesnych studiów produkcji wirtualnej.
Nowo opracowana przez Sony technologia: Deep Black i Anti-Reflection zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu z imponującą jasnością 1500 cd/m2, szerokie spektrum kolorów i wysoką częstotliwość odświeżania, uzupełnioną niezwykle głębokimi poziomami czerni, które umożliwiają tworzenie najbardziej realistycznych wirtualnych produkcji. Seria VERONA wykorzystuje wysokowydajne sterowniki LED (układy scalone), które osiągają niezwykle wysoką częstotliwość odświeżania do 7680 Hz. Jest to wartość znacznie wyższa niż w przypadku innych dostępnych na rynku rozwiązań LED do stosowania w studiach produkcji wirtualnej. Niska częstotliwość odświeżania wyświetlacza LED może prowadzić do migotania i artefaktów obrazu, które są szczególnie uciążliwe w dzisiejszych środowiskach produkcji wirtualnej o wysokiej liczbie klatek na sekundę.
Nowe możliwości dla filmowców
"Wirtualny system produkcji pozwala nam badać granice technologii w bardzo elastyczny sposób i opracowywać nowe innowacyjne podejścia" - mówi Simon von der Au, kierownik projektu Centrum CreatiF. "Zwiększa to kreatywność i możliwości techniczne w produkcji filmowej. Dzięki temu systemowi HFF Monachium może szkolić swoich studentów w zakresie najnowocześniejszych technologii i przygotowywać ich do świata pracy w przyszłości. Jednocześnie otwieramy przed filmowcami zupełnie nowe możliwości realizacji ich wizji".
Poznaj wirtualne przepływy pracy w produkcji
"Cieszymy się, że udało nam się zintegrować tak nowoczesny wirtualny system produkcyjny w HFF Monachium", mówi Slava Luft, kierownik projektu w Pro Video. "Dzięki temu projektowi kontynuujemy naszą pionierską pracę w dziedzinie studyjnych ścian LED i nasze ciągłe wsparcie w sektorze edukacji w całych Niemczech. Ten innowacyjny system daje studentom i nauczycielom HFF możliwość uczenia się i dalszego odkrywania zarówno obecnych, jak i przyszłych wirtualnych etapów pracy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wspaniałą współpracę i entuzjazm w realizacji całego przedsięwzięcia".
"Jesteśmy szczególnie zadowoleni, że pierwszy ekran Crystal LED VERONA do produkcji wirtualnych w Niemczech znajduje się właśnie w HFF w Monachium", mówi Georg Armborst, Key Account Manager Media Solutions w Sony Europe. "Podkreśla to pionierską rolę i zaangażowanie HFF w działalność na najwyższym międzynarodowym poziomie oraz pomoc w kształtowaniu przyszłych trendów w branży filmowej. Ponadto dzięki modułowej konstrukcji nasz system Crystal LED VERONA oferuje HFF i jej studentom elastyczne możliwości zastosowania".
Oficjalna inauguracja systemu Sony Crystal LED VERONA w HFF jest zaplanowana na wiosnę 2025 r.

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.