Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie współpracować z Red Hatem
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał, zbudowaną na bazie Listu Intencyjnego, umowę o współpracy z największym dostawcą oprogramowania Open Source na świecie firmą Red Hat. Obie firmy będą ściśle współpracować przy standaryzacji architektury w ZUS czy rozwoju platformy aplikacyjnej. Jest to pierwsza tego typu umowa o współpracy w sektorze Administracji Publicznej zawarta przez Red Hata w Polsce.
Na podstawie podpisanej umowy, Red Hat zobowiązał się do przekazania instytucji wiedzy i doświadczenia z zagadnień takich jak np. ciągłe wdrażanie usprawnień i integracja oprogramowania, DevOps - czyli łączenie kompetencji i lepsza współpraca pomiędzy developerami a działami operacyjnymi w ramach tworzenia, testowania i wdrażania nowoczesnych aplikacji – a także automatyzacji procesów czy konteneryzacji MS SQL Server i innych silników bazodanowych.
Zawarta właśnie umowa uwzględnia również przeprowadzenie przez Red Hat dedykowanych specjalistom IT z ZUS-u warsztatów z metod licencjonowania, subskrypcji i wsparcia technicznego produktów dostawcy, instalacji narzędzia OpenShift oraz zajęć praktycznych z budowy środowisk informatycznych opartych na oprogramowaniu Red Hat.
Dzięki podpisanej umowie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który obsługuje miliony kont polskich obywateli, zyskał dostęp do najnowszych technologii informatycznych, wykorzystywanych przez największe światowe firmy i instytucje.
Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.