Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie współpracować z Red Hatem
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał, zbudowaną na bazie Listu Intencyjnego, umowę o współpracy z największym dostawcą oprogramowania Open Source na świecie firmą Red Hat. Obie firmy będą ściśle współpracować przy standaryzacji architektury w ZUS czy rozwoju platformy aplikacyjnej. Jest to pierwsza tego typu umowa o współpracy w sektorze Administracji Publicznej zawarta przez Red Hata w Polsce.
Na podstawie podpisanej umowy, Red Hat zobowiązał się do przekazania instytucji wiedzy i doświadczenia z zagadnień takich jak np. ciągłe wdrażanie usprawnień i integracja oprogramowania, DevOps - czyli łączenie kompetencji i lepsza współpraca pomiędzy developerami a działami operacyjnymi w ramach tworzenia, testowania i wdrażania nowoczesnych aplikacji – a także automatyzacji procesów czy konteneryzacji MS SQL Server i innych silników bazodanowych.
Zawarta właśnie umowa uwzględnia również przeprowadzenie przez Red Hat dedykowanych specjalistom IT z ZUS-u warsztatów z metod licencjonowania, subskrypcji i wsparcia technicznego produktów dostawcy, instalacji narzędzia OpenShift oraz zajęć praktycznych z budowy środowisk informatycznych opartych na oprogramowaniu Red Hat.
Dzięki podpisanej umowie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który obsługuje miliony kont polskich obywateli, zyskał dostęp do najnowszych technologii informatycznych, wykorzystywanych przez największe światowe firmy i instytucje.
Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.