Zaprogramowani do walki z koronawirusem
Od kilku miesięcy świat walczy z epidemią wirusa SARS-Cov-2, a na pierwszym froncie tej walki stoi służba zdrowia. Niestety z wielu źródeł wciąż docierają informacje o braku odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla personelu medycznego. Szkoła Giganci Programowania oferująca kursy dla dzieci i młodzieży, postanowiła włączyć się do akcji przeciwko koronawirusowi.
Drukarki 3D w ruch!
Jak z nieużywanego obecnie sprzętu zrobić pożytek i pomóc placówkom zdrowia? Uruchomić drukarki 3D i rozpocząć drukowanie przyłbic ochronnych! W szkole programowania, drukarki 3D na co dzień wykorzystywane są podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. Teraz jednak, gdy zajęcia stacjonarne się nie odbywają, właściciele placówki postanowili wykorzystać je w szczytnym celu i dołączyć do akcji drukowania środków ochrony indywidualnej.
Od dwóch tygodni szkoła drukuje ramki do przyłbic i na własną rękę poszukuje firm i osób prywatnych, które mogą dostarczyć szybki do przyłbic. Do tej pory udało się dostarczyć pierwszą partię gotowych osłon do Powiatowego Szpitala w Kozienicach, w drodze jest 30 przyłbic dla Szpitala w Kraśniku, a po pomoc zgłaszają się kolejne placówki medyczne.
W akcję zaangażowały się także lokalne oddziały szkoły, m.in. w Łęcznej, gdzie drukowany sprzęt zaopatruje szpitale oraz ratownictwo medyczne w Łęcznej i na terenie województwa lubelskiego.
Do tej pory koszt wyprodukowania elementów do przyłbic pokrywała szkoła, a szybki dostarczyła prywatna firma Maison Laser. Teraz każdy może wesprzeć akcję. Aby zwiększyć wydajność drukowania, Giganci Programowania uruchomili specjalną zbiórkę środków na portalu zrzutka.pl https://zrzutka.pl/xdgu4y. Za zebrane środki zakupione
zostaną materiały do drukowania oraz pozostałe elementy do skompletowania przyłbic.
Jeśli uda zebrać się więcej środków, zostaną one przeznaczone także na zakup drukarek 3D, które później szkoła wykorzysta w specjalnych programach darmowych zajęć dla wychowanków z domów dziecka oraz podopiecznych fundacji.
Komputery mają moc!
Jednak nie tylko drukarki pracują w szkole pełną parą. Od 2 kwietnia, wolne komputery, za pomocą programu Folding@home, udostępniają swoją moc obliczeniową do szerzenia wiedzy na temat wirusa SARS-Cov-2. Szkoła stworzyła własny team o nazwie Gigant i numerze 257408. Każdy chętny może stworzyć swoje własne konto lub dołączyć do drużyny Giganta, dzięki czemu naukowcy będą mogli użyć niewykorzystywane przez użytkowników
zasoby obliczeniowe.
Użytkownicy, którzy udostępniają część mocy obliczeniowej swoich komputerów, pomagają w poszerzaniu wiedzy na temat COVID-19, tworzeniu modeli przewidywania rozprzestrzeniania się wirusa i poznawaniu kluczowych procesów jego namnażania.
Dołączenie do akcji jest bardzo proste. Wystarczy pobrać na swój komputer program ze strony https://foldingathome.org/ , uruchomić go i dołączyć do zespołu Giganta lub stworzyć własny. Każda pomoc jest bardzo cenna a zarazem prosta i nie trzeba nawet wychodzić z domu (do czego mocno zachęcamy!).
Razem można więcej!
Szkoła Giganci Programowania zachęca do przyłączenia się do akcji wszystkie osoby, które mają taką możliwość i chcą dołożyć swoją cegiełkę do walki z trwającą epidemią. Nie każdy posiada drukarkę 3D, ale komputer jest zazwyczaj w każdym domu. Akcję można także wesprzeć finansowo, wpłacając środki na zbiórce dostępnej pod linkiem https://zrzutka.pl/xdgu4y. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup materiałów do drukowania środków ochrony indywidualnej dla personelu medycznego.
Szczegółowe informacje dotyczące akcji można znaleźć na profilu szkoły
https://www.facebook.com/giganciprogramowania/.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.