Komunikaty PR

Zdalne hakowanie samochodów za pomocą numeru VIN

2022-12-08  |  01:00
Biuro prasowe

Sam Curry zademonstrował w jaki sposób cyberprzestępcy przejmują kontrolę nad pojazdami i zdalnie je odblokowują lub blokują, włączając lub wyłączając silnik bądź używać klaksonu. W serii tweetów Curry zademonstrował, w jaki sposób wykorzystał luki w aplikacji Hyundai i interfejsie API, aby ominąć kontrole autoryzacji. Znając tylko adres e-mail jego właściciela udało mu się przejąć jego konto. Później okazało się, że na to samo ryzyko są narażeni użytkownicy samochodów Genesis.

 

Sam Curry, zachęcony wcześniejszymi odkryciami, zaczął badać luki w zabezpieczeniach dotyczące innych producentów – szczególnie korzystających z platformy telematycznej SiriusXM Connected Vehicle Services. Okazało się, że posługując się używaną wcześniej techniką można było zdalnie zatrzymywać lub uruchamiać auta, migać reflektorami lub trąbić klaksonem, a także wydobyć bez upoważnienia dane osobowe właściciela (nazwisko, numer telefonu, adres i informacje o samochodzie).

 

Wywołania API dla usług telematycznych działały, nawet jeśli użytkownik nie miał już aktywnej subskrypcji SiriusXM. Sam Curry zauważył, że może dowolnie rejestrować lub wyrejestrowywać właścicieli pojazdów z usługi.

 

  • Aplikacje z założenia mają ułatwiać życie kierowcom i wielu przypadkach tak się dzieje. Niestety, stały się one też celem ataków hakerów. Wszystko wskazuje na to, że problem ten będzie narastał. W związku z tym należy uczulić zarówno dostawców aplikacji, jak i producentów aut, aby podchodzili z należytą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Poza tym właściciele samochodów czasami nadmiernie ekscytują się możliwością zdalnej kontroli nad samochodami za pomocą różnego rodzaju programów, nie przywiązując należytej uwagi do kwestii bezpieczeństwa.- mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.

 

Warto podkreślić, że Sam Curry poinformował producentów o lukach w zabezpieczeniach przed upublicznieniem informacji.  Natomiast rzecznik Hyundaia zapewnił, że nie odnotowano żadnych przypadków włamań, poza tymi ujawnionymi przez badaczy bezpieczeństwa.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-04-24 | 15:00

SAP Story: Ericsson wybiera oprogramowanie SAP, by łączyć łańcuchy dostaw

W obliczu stale rozwijającego się rynku technologii, firmy na całym świecie poszukują sposobów na poprawę efektywności operacyjnej i zwiększenie elastyczności swoich łańcuchów dostaw. Ericsson, światowy lider w
IT i technologie Iron Mountain inwestuje w centrum digitalizacji w Radomiu
2024-04-24 | 07:00

Iron Mountain inwestuje w centrum digitalizacji w Radomiu

Centrum digitalizacji Iron Mountain w Radomiu to jeden z największych obiektów tego rodzaju w Europie, który w 2023 r. został uhonorowany tytułem Center of Digital Excellence.
IT i technologie Nowe funkcjonalności systemu sterowania oświetleniem Clue od Lena Lighting
2024-04-24 | 01:00

Nowe funkcjonalności systemu sterowania oświetleniem Clue od Lena Lighting

Obecność w Raporcie Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre Praktyki to znaczące wyróżnienie w skali kraju. W tegorocznym dokumencie pojawiły się aż cztery cele zrealizowane przez Lena

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.