Zdalne hakowanie samochodów za pomocą numeru VIN
Sam Curry zademonstrował w jaki sposób cyberprzestępcy przejmują kontrolę nad pojazdami i zdalnie je odblokowują lub blokują, włączając lub wyłączając silnik bądź używać klaksonu. W serii tweetów Curry zademonstrował, w jaki sposób wykorzystał luki w aplikacji Hyundai i interfejsie API, aby ominąć kontrole autoryzacji. Znając tylko adres e-mail jego właściciela udało mu się przejąć jego konto. Później okazało się, że na to samo ryzyko są narażeni użytkownicy samochodów Genesis.
Sam Curry, zachęcony wcześniejszymi odkryciami, zaczął badać luki w zabezpieczeniach dotyczące innych producentów – szczególnie korzystających z platformy telematycznej SiriusXM Connected Vehicle Services. Okazało się, że posługując się używaną wcześniej techniką można było zdalnie zatrzymywać lub uruchamiać auta, migać reflektorami lub trąbić klaksonem, a także wydobyć bez upoważnienia dane osobowe właściciela (nazwisko, numer telefonu, adres i informacje o samochodzie).
Wywołania API dla usług telematycznych działały, nawet jeśli użytkownik nie miał już aktywnej subskrypcji SiriusXM. Sam Curry zauważył, że może dowolnie rejestrować lub wyrejestrowywać właścicieli pojazdów z usługi.
- Aplikacje z założenia mają ułatwiać życie kierowcom i wielu przypadkach tak się dzieje. Niestety, stały się one też celem ataków hakerów. Wszystko wskazuje na to, że problem ten będzie narastał. W związku z tym należy uczulić zarówno dostawców aplikacji, jak i producentów aut, aby podchodzili z należytą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Poza tym właściciele samochodów czasami nadmiernie ekscytują się możliwością zdalnej kontroli nad samochodami za pomocą różnego rodzaju programów, nie przywiązując należytej uwagi do kwestii bezpieczeństwa.- mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.
Warto podkreślić, że Sam Curry poinformował producentów o lukach w zabezpieczeniach przed upublicznieniem informacji. Natomiast rzecznik Hyundaia zapewnił, że nie odnotowano żadnych przypadków włamań, poza tymi ujawnionymi przez badaczy bezpieczeństwa.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.