Zielony design Axis Communications
Aby spełniać oczekiwania dzisiejszych klientów, produkty powinny być nie tylko innowacyjne, ale także przyjazne środowisku. Właśnie dlatego Axis w coraz większym stopniu koncentruje się na ekologicznym wzornictwie, wykorzystując materiały z recyklingu, wycofując substancje niebezpieczne i działając w zgodzie z celami ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Zrównoważony rozwój jest jednym z bardzo istotnych trendów. Zmiany klimatu dotykają bowiem nas wszystkich – każdy jest poniekąd częścią problemów środowiskowych, ale także każdy może być częścią ich rozwiązania. Na wyzwania związane z ekologią postanowił odpowiedzieć także Axis Communications, stawiając sobie za cel transformację produkcji na rozwiązania bardziej przyjazne dla środowiska. W ten sposób powstała grupa Axis Green Design, która łącząc różne kompetencje, dąży do zwiększenia świadomości ekologicznej.
W ramach ekologicznego procesu projektowania produktów w Axis wyodrębniono cztery obszary ekoinnowacji:
• Wybór materiałów
• Optymalizacja projektowania części
• Optymalizacja projektowania pod kątem produkcji
• Optymalizacja procesów utylizacji.
Niezbędny wybór zrównoważonych materiałów
„Wybór zrównoważonych materiałów jest jednym z najważniejszych aspektów ekologicznego projektowania”, mówi Ausra Reinap, starszy inżynier ds. ochrony środowiska w Axis Communications. „Staramy się wykorzystywać więcej materiałów pochodzących z recyklingu i w miarę możliwości minimalizujemy lub całkowicie unikamy stosowania niebezpiecznych substancji w naszych produktach. Przykładowo, nasze najnowsze urządzenia nie zawierają bromowanych i chlorowanych środków zmniejszających palność, jednak wciąż są ognioodporne”.
Axis przygotowało listę substancji zakazanych i objętych ograniczeniami prawnymi, jak i tych, które nie są jeszcze ograniczone, ale prawdopodobnie staną się takie w najbliższej przyszłości. Lista obejmuje m.in. plastyfikatory, a także wspomniane już bromowane i chlorowane środki zmniejszające palność - BFR i CFR. „To dla nas bardzo ważne, by nie czekać na wprowadzenie przepisów zabraniających korzystania z materiałów niebezpiecznych, ale zawsze być o krok naprzód” — podkreśla Reinap.
Wymiana stosowanych w urządzeniach niebezpiecznych halogenów na bardziej ekologiczne spowodowała, że nowe kamery AXIS P1377 i AXIS P1378 nie tylko są bardziej przyjazne środowisku i zdrowiu, ale też można je łatwiej poddać recyklingowi.
Nie tylko materiały
Aby zoptymalizować projektowanie części, Axis przykłada również dużą wagę do mniejszego zużycia zasobów i ograniczenia transportu. Przykładem może być zmniejszenie liczby śrub, a nawet projektowanie bez konieczności ich użycia poprzez zastosowanie zatrzasków.
Równie ważny jest sposób wytwarzania produktu. Optymalizacja projektu pod kątem produkcji oznacza wybór rozwiązań, które minimalizują straty materiałowe. W trosce o środowisko, produkty Axis są także łatwe do demontażu, dzięki czemu łatwiej się je naprawia i utylizuje oraz, co najważniejsze, recyklinguje.
Ausra podsumowuje: „Będąc dzisiaj producentem technologicznym, ważne jest aby wziąć odpowiedzialność także za zrównoważony rozwój. Ekologiczne wzornictwo jest niezbędne, by być wiarygodnym dostawcą. Ambicją Axis jest pozostanie liderem branży, a do tego potrzebne są nie tylko wysokojakościowe produkty, ale także zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko w ich całym cyklu życia”.
Bruce Owen zostaje nowym prezesem regionu EMEA w Equinix
Trina Storage i TÜV NORD: biała księga o bezpieczeństwie magazynów energii
Kup monitor MSI QD-OLED i odbierz epickie nagrody. Darmowa gra S.T.A.L.K.E.R. 2
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.