Znana sieć sklepów sportowych ofiarą cyberataku
Intersport jest francuskim sprzedawcą artykułów sportowych, który może pochwalić się około 6 tysiącami sklepów w 57 krajach. Włamanie do firmowej sieci tego detalisty miało miejsce 23 listopada. Oprogramowanie ransomware unieruchomiło kasy fiskalne we francuskich punktach sprzedaży, a także uniemożliwiło klientom korzystanie z kart lojalnościowych oraz kart podarunkowych. Data ataku była bardzo niefortunna dla sprzedawców, bowiem jego skutki były odczuwalne między innymi w „Czarny Piątek”. Działały jedynie kasy ręczne oraz te, które nie były podłączone do centralnej sieci Intersport. W części placówek wywieszono kartki informujące klientów o występujących utrudnieniach, a tym samym dłuższym oczekiwaniu na realizację transakcji.
Kilka dni po przeprowadzeniu ataku grupa Hive opublikowała na swojej stronie internetowej dowody mające świadczyć o przejęciu danych klientów Intersportu. Nie jest jasne, czy gang zdecydował się ujawnić tego typu informacje, ponieważ Intersport odmówił opłacenia okupu. Niewykluczone, że cyberprzestępcy chcą zachęcić w ten sposób swoją ofiarę do poważniejszego potraktowania swoich żądań. Intersport nie wierzy w to, iż grupa Hive uzyskała dostęp do danych klientów. Nie wiadomo czy sieć handlowa chce w przyszłości zapłacić okup napastnikom, bowiem odmawia komentarza na ten temat.
Warto przypomnieć, że w 2020 roku Intersport był jednym z wielu sprzedawców detalicznych, których klienci padli ofiarą Magecarta, czyli złośliwego kodu instalowanego przez przestępców w sklepach internetowych, przechwytującego dane z kart płatniczych.
- Hive jest bardzo skutecznym cybergangiem. FBI ujawniło, że w ciągu zaledwie 18 miesięcy wyłudził od swoich ofiar 100 milionów dolarów. Trudno zatem do końca przewidzieć jak zachowają się władze Intersport. Jednak niezależnie od tego czy mamy do czynienia z profesjonalnymi napastnikami, czy też żółtodziobami, zawsze przekonujemy klientów, by nie płacić okupu. Po pierwsze znane są przypadki, że po wniesieniu opłaty napastnicy nie odszyfrowali danych, zaś po drugie, w ten sposób zachęcamy przestępcę, by za pewien czas powrócił do nas, bowiem będzie wiedział, że jesteśmy skłonni zapłacić haracz - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.