Komunikaty PR

Zwinne IT: rola dyrektorów ds. bezpieczeństwa w przeciwdziałaniu zagrożeniom

2022-07-15  |  08:00
Biuro prasowe

Działy IT działają obecnie dwukierunkowo – z jednej strony stawiają na zwinność, z drugiej na rozwój narzędzi typu „low code”. Największym zagrożeniem wciąż pozostaje bezpieczeństwo, o którym często zapomina się podczas realizacji biznesowych celów.

Zrównoważyć obsesję zwinności

Zarządy, których priorytetem jest aspekt biznesowy, domagają się większych, wyrazistych i lepszych rozwiązań cyfrowych dla klientów i pracowników. Ze względu na zorientowanie na szybkie i ciągłe dostarczanie rozwiązań cyfrowych, rośnie nacisk na „zwinność”. Równolegle, szefowie działów bezpieczeństwa stawiają na narzędzia, mające na celu odciążenie zaplecza programistycznego.

– Dyrektorzy ds. bezpieczeństwa nie do końca podzielają obsesję na punkcie zwinności.  Choć rozumieją atrakcyjność szybkich dostaw, patrzą na te działania z innej perspektywy. Ich zdaniem, koncepcja zwinności, nie stanowi odpowiedzi na wszystkie problemy, dlatego starają się równoważyć ją wprowadzając narzędzia typu "low code" i inne narzędzia, które pozwalają bardziej wykwalifikowanym programistom skupić się na usprawnieniu bardziej technicznych aspektów stosu – mówi Christian Putz, Country Manager w Vectra AI.

Te działania sprawiają, że dział technologiczny może zapewnić większą autonomię zarówno sobie, jak i użytkownikom biznesowym.

Szybko działaj, szybko popełniaj błędy

Tworzenie oprogramowania, które odbywa się w środowisku "wyścigu", może być korzystne z punktu widzenia wskaźników czasu wprowadzania produktów na rynek i wydajności. Dla mniejszych przedsiębiorstw może mieć to kluczowe znaczenie. 

Choć model "szybko działaj, szybko popełniaj błędy" niesie za sobą wiele korzyści, ale może prowadzić do eskalacji ryzyka. Aby uniknąć kryzysowych sytuacji, dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji musi zachować prawo do wyrażenia sprzeciwu.

Jak zauważa Christian Putz, środowiska informatyczne chronione przez działy IT uległy dramatycznym zmianom w topologii. Sieć korporacyjną definiuje obecnie wiele domen. Punkty końcowe są rozproszone w kontrolowanych obiektach, niekontrolowanych środowiskach zewnętrznych i domach pracowników. Jeśli chodzi o zwinne IT, kontynuowanie dotychczasowych działań jest równoznaczne z nieuchronnością incydentu bezpieczeństwa. Lider ds. bezpieczeństwa musi zatem sformułować przekaz, który będzie zgodny z celami pozostałych kierowników i sprawi, że będą oni myśleć o ryzyku na każdym etapie realizacji tych celów.

– Szefowie ds. bezpieczeństwa powinni wykorzystać swoją pozycję w obszarze zarządzania ryzykiem, aby wskazać wszystkie przypadki, w których stosowanie zwinnego IT doprowadziło do zarzucenia ładu korporacyjnego. Powinni szukać sposobów ustanowienia nowego łańcucha odpowiedzialności za incydenty, powiązanego z zarządzaniem zmianami, naciskając na kierowników projektów opartych na zwinnych metodykach, aby wzięli na siebie odpowiedzialność za wszelkie incydenty, które wystąpiły wskutek braku należytej staranności w zakresie bezpieczeństwa – uważa Putz.

Bezpieczeństwo jako standard

Obecnie usługi cyfrowe są realizowane w wielu środowiskach. Narzędzia bezpieczeństwa muszą umożliwiać zespołom wykrywanie zagrożeń w ekosystemach hybrydowych i wielochmurowych. Muszą uwzględniać luki w oprogramowaniu i słabości w wymaganiach dotyczących kontroli tożsamości. Muszą być skalowalne, aby przedsiębiorstwa mogły się rozwijać bez konieczności rozważania czy zastosowane narzędzia bezpieczeństwa wytrzymają dodatkowe obciążenie.

Kultura organizacji powinna opierać się na podejściu, w którym bezpieczeństwo jest standardowym wymogiem dla wszystkich projektów. 

W obliczu współczesnych zagrożeń, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom, przedsiębiorstwa i ich zespoły technologiczne muszą zdać sobie sprawę, że skuteczne bezpieczeństwo nie kończy się na zgodności z wymaganiami przepisów i standardów. Narzędzia z których firmy decydują się korzystać, powinny być w stanie monitorować firmowe środowiska i sygnalizować błędy w trakcie rozwoju i w konfiguracji. W kulturę organizacji powinna zostać wpisana praktyka, że żaden produkt ani usługa cyfrowa nie są gotowe do wykorzystania produkcyjnego, zanim nie zostaną zatwierdzone przez dyrektora ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych.

I choć jest rzeczą naturalną, że dyrektorzy wyznaczający linię biznesową, chcą elastycznych rozwiązań informatycznych, wciąż popełniają podstawowe błędy. Ich strategia koncentruje się wokół kolejnych projektów, a nie na ryzyku, które się za nim kryje. Elastyczne projekty z pewnością są częścią współczesnych przedsiębiorstw, ale trwały sukces, w przeciwieństwie do serii ryzykownych, szybkich zwycięstw, wymaga metodycznego, celowego działania.

Źródło: vectra.ai

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie Biuro prasowe
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego
2024-07-22 | 14:00

Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego

TOUGHBOOK G2 firmy Panasonic został wyróżniony w konkursie Best of Industry Award – MM Poland, którego nominacje ogłoszono 8 lipca przez MM Magazyn Przemysłowy. Konkurs
IT i technologie PowerWalker VFI 1000 LICR IoT — zaawansowany zasilacz UPS o niewielkich gabaryta
2024-07-22 | 11:00

PowerWalker VFI 1000 LICR IoT — zaawansowany zasilacz UPS o niewielkich gabaryta

Marka PowerWalker ma w swojej ofercie wiele sprawdzonych zasilaczy awaryjnych. Najnowszy jej produkt skierowany jest dla tych, którzy wymagają nie tylko niezawodności, ale również

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.