Komunikaty PR

Jak nauczyć dzieci szacunku i rozsądnego podejścia do pieniędzy?

2022-06-15  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Jeżeli cokolwiek chcemy zmienić, musimy zacząć od wychowania dzieci w poszanowaniu poszczególnych wartości, w które sami wierzymy. Jeżeli natomiast wierzycie tak jak ja, że posiadanie pieniędzy, poduszki bezpieczeństwa w postaci zaplecza finansowego, to najlepsza droga do wolności i niezależności, nauczcie swoje dzieci takiego podejścia i pomóżcie im odkryć narzędzia, które je doprowadzą do takiego stylu życia, aby tę wolność mogły sobie zapewnić. Dajcie im wędkę, zamiast ryby – w formie lepszego startu przekażcie wiedzę…

Pierwszą zasadą jest pokazywanie dziecku w praktyce, jak to działa. To tak samo jak z czytaniem książek. Prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko zacznie czytać książki, jest dużo mniejsze, jeżeli nie widzi własnych rodziców z książką w ręce. Tak samo działa to w każdej innej kwestii. Jeśli chcesz nauczyć dziecko odpowiedniego podejścia do finansów, musisz mu dać dobry własny przykład. Dlatego ja, gdy tylko pojawiły się w moim domu dzieci, najpierw syn Michał, potem Wojtek, zacząłem odkładać na ich „konto” pieniądze, które miały trafić bezpośrednio do nich po odpowiednim zainwestowaniu i wzroście. Kolejnym krokiem było odpowiednie przedstawienie im sytuacji ich własnych, zainicjowanych na początku przeze mnie, oszczędności. Obaj synowie mieli regularny w nie wgląd. Nie dosyć, że dzięki temu nabrali świadomości pieniądza, to jeszcze udało się ich zachęcić do własnych działań w tym zakresie – zgodnie zresztą z maksymą „apetyt wzrasta w miarę jedzenia”. Widząc, że jest to stosunkowo proste i bardzo opłacalne, sami zaczęli interesować się inwestowaniem oszczędności, czyli „płaceniem samemu sobie”.

Według mojego syna, Wojtka Spuły „jest to największe bogactwo dla dzieci, jeżeli rodzice świadomie podejmują decyzję, za które dziecko może być wdzięczne 20-25 lat później. To niesamowicie ważne, kiedy dzięki decyzji i działaniom rodzica może cieszyć się zupełnie innym startem w życiu niż jego rówieśnicy, którzy nie mają przewagi w postaci przedsiębiorczych rodziców.” Dziś po latach, inwestowanie oszczędności jest dla syna tak naturalne jak oddychanie i osobiście uważam to za swój ojcowski sukces.

Jak rozegrać to w praktyce? Ja oszczędzanie na konta moich dzieci zacząłem od programu, który już ponad 30 lat temu zaistniał w Niemczech i dzięki któremu każde dziecko otrzymywało wsparcie od państwa. Coś podobnego funkcjonuje obecnie w Polsce w postaci programu 500+. Większość rodziców od razu te pieniądze wydaje – oczywiście przy dzieciach środków nigdy nie ma się wystarczająco. Ważne jednak, aby się tej pokusie/potrzebie oprzeć i właśnie od tych pieniędzy zacząć oszczędzanie dla dzieci. Skoro mamy możliwość przekazywania tych pieniędzy, oszczędzajmy i uświadamiajmy dziecku, co się z tymi pieniędzmi dzieje. W szkole nikt nie uczy, że trzeba oszczędzać i gdzie można te środki inwestować, dlatego przekazać tę wiedzę muszą rodzice. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć na moim własnym przykładzie, ile daje to pewności siebie dziecku – gdy wie, że ma kapitał i ma motywację, żeby płacić samemu sobie, oszczędzać. Ja z kolei jestem zawsze chętny, żeby pomóc w tym innym rodzicom, wyjaśnić na czym polega taki start w życie dla dziecka.

Większość ludzi rozpoczyna inwestowanie w wieku 35 lat, moi synowie mieli zaledwie 1,5 roku – oczywiście dzięki staraniom swoich rodziców. Dlatego, jeżeli znamy pierwsze przykazanie Akademii Rentiera – płać sobie – to, jeżeli ktoś myśli o swoich dzieciach, powinien traktować te pieniądze jako prezent, który może przekierować właśnie dla swojego dziecka. Jest to najszybsza szkoła, żeby w rodzinie mieć pierwszego milionera.

 

Kilka słów o mnie: Strategię inwestowania poznałem w Niemczech i Holandii. Już od ponad 30 lat edukuję i doradzam finansowo, a od 2011 r. prowadzę działania w Polsce, regularnie organizując spotkania.

W moim szkoleniu „Zostań rentierem ze stabilnym dochodem!” zorganizowanym w 2021 wzięło udział ponad 10.000 osób. Podczas szkoleń daję wiedzę i konkretne rozwiązania, które można natychmiast zastosować i ruszyć do przodu.

Stworzyłem Klub Bogatego Rentiera. W jego ramach, bezpłatnie, dwa razy w roku, na całodziennym spotkaniu mentoruję i wspieram w dojściu do celu tych, którzy korzystają z poleconych rozwiązań. Dzielę się wiedzą i doświadczeniem z osobami, które podjęły decyzje, o mądrym i skutecznym poszerzaniu swojego kapitału, przynoszącego regularne pasywne zyski przez lata. Dzięki Klubowi edukuję ich dalej, aby dotarli do założonego CELU.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach? Biuro prasowe
2025-07-17 | 08:00

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Pożyczki online a emigracja – dlaczego warto o nich mówić?  Coraz więcej Polaków wybiera życie za granicą, szukając stabilizacji, lepszych zarobków
Finanse Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
2025-07-17 | 06:00

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Dzisiaj zarządzanie firmą to znacznie więcej niż troska o produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług. Przedsiębiorca, który chce skutecznie się rozwijać i utrzymać
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.