Komunikaty PR

Jak przygotować CV, które wyróżni się w systemie rekrutacyjnym?

2021-11-25  |  14:03
Biuro prasowe

Coraz więcej agencji pracy oraz pracodawców korzysta z systemów rekrutacyjnych. Dzięki automatyzacji mogą sprawniej i szybciej wybierać odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Jednocześnie osoby poszukujące pracy mają opór przed nową formą rekrutacji, obawiając się, że ich aplikacja zostanie niezauważona. Zamiast szukać wymówek – warto wiedzieć, jak przygotować CV, które wyróżni się w systemie i zwiększy szanse na pozytywne rozpatrzenie aplikacji!

Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich przedsiębiorstw, czemu sprzyjają nie tylko trendy, ale panująca na świecie sytuacja. Jak wynika z raportu ManpowerGroup, aż 27% procent firm w Polsce zdecydowało się na przyśpieszenie decyzji o jej wprowadzeniu podczas pandemii[1]. Przekłada się to również na rekrutację.


– Systemy rekrutacyjne, czyli ATS – z angielskiego Applicant Tracking System – to zautomatyzowane narzędzie do porządkowania procesu rekrutacji i zarządzania bazami kandydatów. Dzięki nim cały proces rekrutacji jest szybszy, efektywniejszy i bardziej uporządkowany. Obserwuję jednak, że wiele osób spotykając się z systemami rekrutacyjnymi, jest do nich negatywnie nastawionych. Szukają one sposobów, jak „pokonać” ATS. Tymczasem rozwiązanie jest proste – zamiast walczyć, należy przyjrzeć się swojemu CV. – mówi Adrian Wolak, CEO TRAFFIT.

Oto 5 wskazówek, na co zwrócić uwagę, pisząc CV

1. Format zapisu

Częstym podstawowym błędem jest tworzenie CV w programach graficznych
i zapisywanie ich w formacie .jpg lub .png. Celem takiego zabiegu jest pokazanie swoich umiejętności graficznych i zwrócenie uwagi osoby rekrutującej na estetyczne CV. Efekt jest jednak odwrotny – system działa w oparciu o treść, nie rozczyta więc tekstu zapisanego w formie graficznej. Dlatego warto trzymać się podstawowych formatów, takich jak: .doc, .docx, .odt, czy .pdf.

2. Słowa kluczowe

CV powinno być zwięzłe a treść krótka i konkretna. Wiele osób popełnia błąd, chcąc pochwalić się swoimi zdolnościami pisarskimi – długie i złożone zdania mogą „umknąć” systemowi. ATS ustawiany jest bowiem na wyszukiwanie kluczowych słów i zwrotów.

Jak więc pisać poprawnie? Zamiast w kilku zdaniach opisywać swoje obowiązki w danej firmie lub umiejętności, które posiadasz – wymień je w punktach. ATS o wiele łatwiej znajdzie zwrot „SEO/SEM” niż „optymalizacja strony internetowej swojej firmy pod kątem wyszukiwarek”.

Pamiętaj też, że niektóre z nich mają podwójne znaczenia. Zwróć więc uwagę na to, by dokładnie i konkretnie opisywać poszczególne kwestie. Z użycia niejednoznacznych słów mogą powstać duże pomyłki! Na przykład wpisując w CV słowo „Office” dopisz, że masz na myśli „Microsoft Office” lub „Office 365”. Inaczej może wyszukać Cię do roli Office Managera lub do pracy zdalnej – home office.


Koniecznie zwróć też uwagę na literówki!

 

3. Język

To również istotny punkt – przeczytaj dokładnie ogłoszenie o pracę i sprawdź, czy zawiera wymóg przesłania CV w konkretnym języku. Jeśli tak, oznacza to, że system będzie poszukiwał kluczowych wyrazów właśnie w tym języku. Nie dopasowując się do tego zalecenia, możesz stracić szansę na pracę.

 

4.  Wady i zalety

Nie warto skupiać się na swoich wadach, lepiej pokazać zalety i umiejętności, które przydadzą Ci się w pracy. Jeśli więc nie posiadasz prawa jazdy, lepiej to pominąć, niż pisać „Prawo jazdy – brak”. Przez to system może wyszukać Cię, jako osobę posiadającą prawo jazdy.

 

5. Daty

Niektóre systemy potrafią czytać dane na temat okresu zatrudnienia. Dlatego warto wpisać daty zatrudnienia (miesiąc i rok) u poszczególnych pracodawców. Dzięki temu osoba rekrutująca dostrzeże Cię, kiedy będzie poszukiwać osoby z konkretnym doświadczeniem w branży.

Jak widać dopasowanie CV do systemu ATS nie jest trudne. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka elementów, a poskutkuje to znacznym zwiększeniem szansy na zatrudnienie.

 


[1]. „Rewolucja Umiejętności – restart pod znakiem trzech P: przedłuż, przekwalifikuj, przeorganizuj”, ManpowerGroup.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Nie ma wakacji od prac sezonowych – trwają cały rok. Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani? Biuro prasowe
2025-05-21 | 08:00

Nie ma wakacji od prac sezonowych – trwają cały rok. Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani?

Aż 67% pracowników sezonowych to kobiety – wbrew stereotypom o „męskiej pracy fizycznej”. Drugą największą grupę stanowią osoby w wieku 18-24 lata –
Praca Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje
2025-04-30 | 06:00

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Wyniki badania płacowego Mercer Total Remuneration Survey (TRS) 2024 dostarczają cennych informacji na temat aktualnych zmian na rynku wynagrodzeń w Polsce. W 2024 roku zauważono kilka
Praca Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie
2025-04-17 | 13:00

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Debatą byłych ministrów pracy zakończyło się premierowe EFNI Wiosna zorganizowane przez Konfederację Lewiatan pod hasłem „Przyszłość pracy, praca przyszłości”.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konferencja Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Rady Podatkowej

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu

Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.

Rolnictwo

Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.

Polityka

Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.