Jakie technologie przyciągają biznes? - raport firmy Endava
Technologia jest iskrą, która rozpala rewolucyjne zmiany w biznesie, wpływając na sposób w jaki firmy działają, konkurują i rozwijają się. Tempo rozwoju technologicznego osiągnęło bezprecedensowy poziom, w którym nowe rozwiązania szybko zyskują popularność, ale i równie nagle tracą na znaczeniu.
W obliczu nieuchronnych zmian kluczowe znaczenie dla organizacji ma rozróżnienie, które z nowych technologii mają potencjał transformacyjny, a które są tylko przemijającym trendem. Bierność nie wchodzi w grę - firmy nieustannie znajdują się na technologicznych rozdrożach, decydując się na przyjęcie nowych rozwiązań i pomysłów lub ryzykując pozostanie w tyle za konkurencją. Od sztucznej inteligencji po rzeczywistość rozszerzoną i komputery kwantowe - zestaw nowych technologii stale się powiększa, tworząc złożony wachlarz możliwości i wyzwań dla firm.
„Sztuczna inteligencja nadal postrzegana jest przez wielu jako technologia, która nie udowodniła jeszcze w pełni swojego potencjału. Także dlatego, że jej pełne wdrożenie wymaga w większości przypadków odpowiednio przygotowanych danych czy ewaluacji starszych technologii w działających już systemach. Ale generatywna sztuczna inteligencja dojrzała już na tyle, że jest w stanie zaoferować szybkie do wdrożenia rozwiązania, co razem z szerokim wachlarzem jej zastosowań sprawia, że biznes dostrzega w niej natychmiastową wartość z potencjałem dalszego rozwoju.” - Paweł Jankowski, Country Manager Endava Polska
Oto najważniejsze obecnie technologie i innowacje przyspieszające rozwój biznesu, według raportu „Emerging Tech Unpacked 2024”, który przeprowadzony został wśród 700 firm różnej wielkości na całym świecie:
#1 Sztuczna inteligencja nadal „królem” nowych technologii
Nic dziwnego, że technologie sztucznej inteligencji są kluczowe dla badanych organizacji. Tylko 1% respondentów nie jest zaznajomiony z sztuczną inteligencją lub sztuczną inteligencją generatywną, a mniej niż 3% twierdzi, że są one nieistotne dla ich działalności.
#2 Weryfikacja potencjału wirtualnej rzeczywistości
Podobnie jak w zeszłorocznym badaniu, organizacje są świadome istnienia Metaverse ale pozostają sceptyczne co do jego wykorzystania w swoich rozwiązaniach biznesowych.
#3 Dominacja danych
Nowoczesny biznes opiera się na posiadaniu wysokiej jakości danych i patrzeniu w przyszłość przez ich pryzmat. W związku z tymi i wieloma innymi korzyściami, big data i analityka predykcyjna znalazły się na trzecim i czwartym miejscu jako ważne priorytety wśród organizacji.
#4 Zainteresowanie IoT
Internet rzeczy (IoT), technologia dodana w zeszłorocznym raporcie, była wskazywana jako piąty priorytet w badaniu. Mimo że IoT istnieje już od jakiegoś czasu i nie jest tak modny jak inne innowacje to organizacje nadal dostrzegają jego atrakcyjność i zastosowania w biznesie. Czterdzieści procent respondentów już korzysta z IoT, co czyni go najczęściej wdrażaną technologią w tegorocznej ankiecie

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.