Jakie technologie przyciągają biznes? - raport firmy Endava
Technologia jest iskrą, która rozpala rewolucyjne zmiany w biznesie, wpływając na sposób w jaki firmy działają, konkurują i rozwijają się. Tempo rozwoju technologicznego osiągnęło bezprecedensowy poziom, w którym nowe rozwiązania szybko zyskują popularność, ale i równie nagle tracą na znaczeniu.
W obliczu nieuchronnych zmian kluczowe znaczenie dla organizacji ma rozróżnienie, które z nowych technologii mają potencjał transformacyjny, a które są tylko przemijającym trendem. Bierność nie wchodzi w grę - firmy nieustannie znajdują się na technologicznych rozdrożach, decydując się na przyjęcie nowych rozwiązań i pomysłów lub ryzykując pozostanie w tyle za konkurencją. Od sztucznej inteligencji po rzeczywistość rozszerzoną i komputery kwantowe - zestaw nowych technologii stale się powiększa, tworząc złożony wachlarz możliwości i wyzwań dla firm.
„Sztuczna inteligencja nadal postrzegana jest przez wielu jako technologia, która nie udowodniła jeszcze w pełni swojego potencjału. Także dlatego, że jej pełne wdrożenie wymaga w większości przypadków odpowiednio przygotowanych danych czy ewaluacji starszych technologii w działających już systemach. Ale generatywna sztuczna inteligencja dojrzała już na tyle, że jest w stanie zaoferować szybkie do wdrożenia rozwiązania, co razem z szerokim wachlarzem jej zastosowań sprawia, że biznes dostrzega w niej natychmiastową wartość z potencjałem dalszego rozwoju.” - Paweł Jankowski, Country Manager Endava Polska
Oto najważniejsze obecnie technologie i innowacje przyspieszające rozwój biznesu, według raportu „Emerging Tech Unpacked 2024”, który przeprowadzony został wśród 700 firm różnej wielkości na całym świecie:
#1 Sztuczna inteligencja nadal „królem” nowych technologii
Nic dziwnego, że technologie sztucznej inteligencji są kluczowe dla badanych organizacji. Tylko 1% respondentów nie jest zaznajomiony z sztuczną inteligencją lub sztuczną inteligencją generatywną, a mniej niż 3% twierdzi, że są one nieistotne dla ich działalności.
#2 Weryfikacja potencjału wirtualnej rzeczywistości
Podobnie jak w zeszłorocznym badaniu, organizacje są świadome istnienia Metaverse ale pozostają sceptyczne co do jego wykorzystania w swoich rozwiązaniach biznesowych.
#3 Dominacja danych
Nowoczesny biznes opiera się na posiadaniu wysokiej jakości danych i patrzeniu w przyszłość przez ich pryzmat. W związku z tymi i wieloma innymi korzyściami, big data i analityka predykcyjna znalazły się na trzecim i czwartym miejscu jako ważne priorytety wśród organizacji.
#4 Zainteresowanie IoT
Internet rzeczy (IoT), technologia dodana w zeszłorocznym raporcie, była wskazywana jako piąty priorytet w badaniu. Mimo że IoT istnieje już od jakiegoś czasu i nie jest tak modny jak inne innowacje to organizacje nadal dostrzegają jego atrakcyjność i zastosowania w biznesie. Czterdzieści procent respondentów już korzysta z IoT, co czyni go najczęściej wdrażaną technologią w tegorocznej ankiecie
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.