Komunikaty PR

Jeśli nie narty, to co? Moc zimowych atrakcji w Trentino

2021-12-29  |  07:00
Biuro prasowe
Do pobrania IPTrentino ( 0 MB )

Choć białe szaleństwo w Dolomitach kojarzy się głównie z nartami, istnieją alternatywne, nie mniej ciekawe atrakcje, które pozwolą wykorzystać i docenić góry zimą. Piesza wędrówka, narciarstwo biegowe, przejażdżka w psim zaprzęgu, rowerem lub konno – to tylko kilka propozycji zimowych aktywności we włoskim regionie Trentino.

Dla wszystkich pragnących oderwać się od zgiełku codzienności otwarte przestrzenie natury stają się najbardziej pożądanymi miejscami na fascynujące zimowe wycieczki. Pośród niezmiennie majestatycznych alpejskich szczytów, wnoszących się na tle błękitnego nieba, można skutecznie zapomnieć o pośpiechu, podarować sobie chwilę wytchnienia i delektować się włoskim „dolce vita”. I choć większość gości regionu wybierze jazdę na nartach zjazdowych lub snowboardzie, w Trentino nie brakuje również niekonwencjonalnych form relaksu na świeżym powietrzu. Oto przykładowe pięć z nich…

Narty inaczej - biegówki

Zacznijmy od najbliższej jeździe na nartach aktywności, czyli od nart biegowych zwanych biegówkami. O ile w zwykłym narciarstwie jesteśmy ograniczeni do stoku, o tyle w biegówkach narciarz może poruszać się po każdym terenie – wspinać się, schodzić w dół, omijać wszelkie przeszkody. Jeżeli do tej pory nie jeździliśmy z przyjaciółmi w Alpy, bo oni jeżdżą na zjazdówkach, a my nie, to teraz może być dobra okazja do wyjazdu razem. Oni wybiorą się na stok, a my na świetnie przygotowane trasy biegowe z cudownymi widokami. Bo choć na Igrzyska Olimpijskie w Dolomitach 2026 trzeba jeszcze trochę poczekać, nastroje związane z tym wydarzeniem wiszą w powietrzu już teraz. A w szczególności w dolinie Val di Fiemme w Trentino, gdzie mają odbywać się rozgrywki narciarstwa biegowego i olimpijskiej kombinacji norweskiej. Dolina ta jest najważniejszym miejscem w obwodzie najznakomitszych ośrodków narciarstwa biegowego, dostępnych z kartą SuperNordicSkipass, honorowaną w 13 lokalizacjach w Trentino i w Wenecji Euganejskiej – pierwszym i największym włoskim obwodzie narciarstwa biegowego. W Trentino zostało wyróżnionych aż 10 takich ośrodków, nie tylko ze względu na piękno krajobrazu pól i lasów, przez które przebiegają trasy, ale także z uwagi na najwyższy standard usług dostępnych dla narciarzy biegowych: szkółki narciarskie oraz punkty naprawy i woskowania.

Niezwykłe zimowe spacery

Zimowy spacer nie musi być monotonny. Pokonywanie ścieżek i leśnych dróg pieszo lub na rakietach śnieżnych (we Włoszech mówi się na nie ciaspole) to jedna z najbardziej poruszających zimowych aktywności. W każdej trydenckiej dolinie i miejscowości, przewodnicy alpejscy proponują cotygodniowe wycieczki, obejmujące również wieczorne lub nocne spacery przy świetle księżyca, a także wiele innych przygód. Za przykład może posłużyć oferta przewodników alpejskich z Madonna di Campiglio: SnowMoon to program wydarzeń organizowanych w czasie pełni Księżyca, polegających na spacerze po śniegu i podziwianiu jego blasku przy akompaniamencie muzyki.  Tymczasem Noc w Igloo to najbardziej ekskluzywne i niezwykłe „lodowe” przeżycie w Parku Naturalnym Adamello Brenta w Madonna di Campiglio: wieczorem, w towarzystwie przewodników alpejskich, na rakietach śnieżnych dociera się na małą polanę w środku lasu, a następnie, po kolacji przy świetle pochodni, spędza noc w prawdziwym lodowym igloo.

To jednak nie koniec niezwykłych trydenckich spacerów. W Malga Millegrobbe położonej w Alpach Cymbryjskich, pośród stuletnich lasów i pokrytych śniegiem łąk, pod okiem wytrawnych specjalistów można spróbować niezwykle regenerującego doświadczenia, jakim jest zimowy barefoot. Zanurzenie bosych stóp w puszystym, świeżym śniegu przynosi przenikliwy chłód i rozchodzące się po stopach szczypiące dreszcze. Zaraz potem przychodzi kolej na praktykę Kneippa, czyli naprzemienne zanurzanie stóp w ciepłej i zimnej wodzie. W sumie tworzy to zabieg, który błyskawicznie przywraca dobre samopoczucie, pobudza krążenie krwi, wzmacnia układ odpornościowy, a także działa przeciwzapalnie. Dzięki zimnu poprawia też jasność umysłu i nastrój.

Natomiast metoda Hot Mind pozwala na pielęgnowanie wewnętrznej energii poprzez kontakt z naturą, dzięki świadomej synchronizacji oddechów podczas chodzenia. Tej zimy, do bosych spacerów na łonie natury zachęca Andrea Bianchi – ojciec wspomnianej formy zabiegów. Na chętnych czeka w Madonna di Campiglio 4, 6, 13, 20 i 27 marca 2022 r.

Rowerem po śniegu

Fat Bike to rowery górskie z bardzo szerokimi oponami (stąd nazwa „fat”), przeznaczone do pokonywania zaśnieżonych, przynajmniej częściowo ubitych ścieżek wzdłuż leśnych dróg. Oprócz tradycyjnych modeli, w Trentino dostępne są także te ze wspomaganiem pedałowania, tak zwane E-Fats, na których nawet najmniej wprawieni rowerzyści mogą cieszyć się wycieczką, widokami i chrzęstem śniegu pod kołami. Dolomiti Paganella Bike zaprasza na trasy dedykowane dla Fat Bikes, z możliwością korzystania z wypożyczalni. Co więcej – codziennie, od poniedziałku do piątku, organizowane są wycieczki Fat Bike z oficjalnymi przewodnikami DPB Academy.

Również w Alpach Cymbryjskich istnieje kilka tras zaprojektowanych specjalnie dla tego typu roweru; można z nich korzystać samodzielnie lub w towarzystwie przewodnika. Nieco odważniejszym przewodnicy proponują wycieczki rowerowe po śniegu nocą: zaczynają się one o zachodzie, kiedy to szczyty oświetlone są ostatnimi promieniami słońca, a następnie uczestnicy podziwiają piękno nocnej przyrody i okolicznych wiosek rozedrganych światłami. Z kolei, w Val di Sole, Trentino Wild oferuje przejazdy na e-rowerze skonstruowanym na oponach z kolcami, idealnych do jazdy po oblodzonych i zaśnieżonych ścieżkach, prowadzących do górskich chat i schronisk.

Daleka Północ w Dolomitach – psie zaprzęgi

Psie zaprzęgi stanowią aktywność, przywodzącą na myśl wolność oraz budowanie silnego porozumienia z psami. W tej dziedzinie Armen Khatchikian to we Włoszech historyczna postać. Jego szkoła – Italian Sleddog Progress School w Passo Tonale stanowi wzór dla świata psich zaprzęgów we Włoszech. Choć w kursach powożenia można uczestniczyć od 12 roku życia, szkoła ta organizuje lekcje przygotowujące do jazdy psim zaprzęgiem dla dzieci już od 8 do 14 lat. Natomiast zlokalizowany w Alpach Cymbryjskich Ośrodek Narciarstwa Biegowego w Malga Millegrobbe jest siedzibą krajowego ośrodka federacji sportów sleddog FIMSS ze specjalnie przygotowanymi trasami, które rozciągają się przez ponad 50 kilometrów.

Inną atrakcją, której warto doświadczyć, są wycieczki na rakietach śnieżnych w towarzystwie psów rasy alaskan malamute: Ciaspoldog to niezwykły sposób na kontakt z czteronożnymi przyjaciółmi, gdyż podejmujemy się wyprawy, będąc przywiązanym do nich za pomocą uprzęży. Trasy biegną po łatwych i płaskich terenach, odpowiednich również dla dzieci w każdym wieku.

Zimowy trekking w siodle – jazda konna

W Trentino w towarzystwie doświadczonych instruktorów i na profesjonalnie wyszkolonych koniach można podziwiać zaśnieżony krajobraz Val di Fassa i jednocześnie cieszyć się chwilami relaksu i radości w siodle. Trekking konny organizowany jest przez Charlotte Horse Riding – otwartą przez cały rok szkołę jeździecką, położoną w Campitello di Fassa.  Charlotte oferuje lekcje na kucyku z myślą o najmłodszych, jak również jazdę konno zarówno dla amatorów i zaawansowanych pasjonatów jeździectwa. Można też spróbować tzw. ski-skiringu, podczas którego koń, wraz z jeźdźcem prowadzą narciarza lub snowboardzistę po 700-metrowym torze freestylowym ze skokami, zakrętami i parabolami. W Val Rendena tymczasem jednodniowe wycieczki konne dają sposobność do podziwiania widowiskowych Dolomitów Brenty pod śniegiem. Z tej formy wypoczynku korzystać mogą i miłośnicy jazdy konnej i ci, którzy po prostu chcą doświadczać relaksu w ciszy lasów połyskujących zimowym światłem.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas Biuro prasowe
2024-04-23 | 10:00

Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Jednak nie wszyscy Polacy skorzystają z opcji wyjazdu w tym czasie. Z
Turystyka Majówka w Warszawie? TOP5 miejsc, które muszą odwiedzić mieszkańcy i turyści
2024-04-18 | 14:45

Majówka w Warszawie? TOP5 miejsc, które muszą odwiedzić mieszkańcy i turyści

Zbliża się majówka, która w 2024 roku będzie wyjątkowa. Nie dość, że dla wielu potrwa ona aż dziewięć dni, to jest szansą na wypróbowanie najlepszych atrakcji w
Turystyka Gamescape: gamifikacja to sposób na zrównoważoną turystykę
2024-04-15 | 11:00

Gamescape: gamifikacja to sposób na zrównoważoną turystykę

10 kwietnia br. w Centrum Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki odbyło się Forum Turystyki w Krakowie. Jednym z punktów programu była debata dotycząca postulatów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.