Kobieta w inżynierii? 3 kluczowe fakty
W dyskusji publicznej wiele mówi się na temat „męskich” i „damskich” zawodów. Jak wskazuje raport Kobiety w „męskich” zawodach, aż 10% studentek usłyszało, że studia techniczne nie są dla kobiet, a 17% było przekonywanych, że nie poradzą sobie na takim kierunku. Tymczasem na uczelniach ścisłych studiuje 37% kobiet. Dziś przyglądamy się przyszłościowym kierunkom edukacji i temu, jak zmienia się rola kobiet w zawodach technicznych.
1. Zatrudnienie kobiet na inżynierskich stanowiskach w największych firmach w Polsce wynosi ok. 16%.
Jak wskazują dane Eurostatu, Polska może poszczycić się najwyższym wśród dużych krajów w Europie odsetkiem kobiet wśród naukowców i inżynierów – aż 49%. Plasuje nas to przed Wielką Brytanią (40%) czy Niemcami (29%). Z kolei badanie w grupie 8 największych pod względem przychodów firm w Polsce wskazuje, że średni odsetek pań na stanowiskach inżynierskich to 16%, jednak już w branży IT różnice są praktycznie niedostrzegalne.
2. 38% wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach stanowią kobiety.
Jak wskazuje raport Kobiety w biznesie 2020, opracowany przez Grant Thornton, to najwyższy wynik w Europie i jeden z trzech najwyższych na całym świecie. Obecnie dostrzega się coraz większą wartość kultur organizacyjnych, opartych o wartości tradycyjnie przypisywane kobietom, takie jak empatia, rozumienie potrzeb drugiej osoby, nastawienie na współdziałanie.
– W pracy inżynierskiej ważne są odpowiednie kompetencje, otwartość na wyzwania i chęć stałej nauki - płeć nie ma tutaj znaczenia. Co więcej, różnorodność okazuje się ogromną zaletą. Widzę to w naszej firmie ILF Consulting Engineers Polska. Jesteśmy biurem projektowym, w którym kobiety stanowią 40% całego zespołu, w tym 45% kadry kierowniczej. Różnorodność w zespołach projektowych pozwala uwzględniać różne punkty widzenia i opracowywać kompleksowe rozwiązania – mówi Beata Nepelska-Kula, Dyrektorka Zarządzająca w ILF Consulting Engineers Polska.
3. 1/4 studentów Inżynierii odnawialnych źródeł energii na uczelniach publicznych stanowią kobiety.
Choć wśród silnie sfeminizowanych kierunków znajdują się chociażby finanse i rachunkowość, zoofizjoterapia, architektura krajobrazu czy optyka, to na technicznych uczelniach publicznych kobiety stanowią blisko ¼ studentów na kierunkach: Inżynieria odnawialnych źródeł energii, rolnictwo, systemy sterowania inteligentnymi budynkami czy komputerowe wspomaganie procesów inżynierskich. Jak wskazuje raport Kobiety na politechnikach 2021, na kierunkach dotyczących nowych technologii kobiety dominują w dziedzinie inżynierii biomedycznej, a drugim najczęściej wybieranym przez panie kierunkiem w tej kategorii jest fizyka techniczna.
Patrząc na aktualne tendencje, można spodziewać się dalszego wzrostu zainteresowania kierunkami technicznymi wśród kobiet. Nie jest to jednak zmiana, która nastąpi w kilka lat.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.